Figyelmeztetett a külügyi szóvivő: Ukrajna NATO-csatlakozása a harmadik világháború kitörését idézné elő
A kormány álláspontja változatlan.
II. Abdelláh király szerint új szelek fújnak a régióban, az orosz-ukrán háború pedig nehéz kihívások elé állította a közel-keleti országokat. Meglepő ötlettel állt elő.
Jordánia királya egy interjúban úgy fogalmazott: támogatná egy olyan katonai tömb megalakulását a Közel-Keleten, amely a NATO mintájára működne. A királyság már régóta együttműködik a NATO-val, a szövetség erős partnernek tekinti a közel-keleti országot, így nem meglepő, hogy Abdelláh mintának tekinti az Észak-Atlanti Szerződés Szervezetét.
A CNBC-nek a király kijelentette: jelenleg a térségben együttműködési hangulat uralkodik, amelyet az orosz-ukrán háborúból fakadó kihívások miatt ki is kell használni. Az energiaválság, a vízhiány és a migránshullámok miatt minden közel-keleti állam komoly problémák előtt áll, amit szerinte összehangoltan és rendszerben nagyobb eséllyel tudnának kezelni. Ennek a rendszernek lenne az egyik alappillére a katonai tömb, amihez szeretné, ha minél több, hasonló gondolkodású állam csatlakozna.
Az uralkodó tisztában van vele, hogy ötlete elég formabontó a régiós viszonyok miatt, így azonnal hozzátette:
Mint mondta, eljött a Közel-Keleten az az idő, amikor az országoknak egymást kell segíteniük, bármennyire is szokatlan az ilyesmi arrafelé.
Abdelláh a párbeszéd fontosságát hangsúlyozta, annak hiánya ugyanis bizonytalanságot és instabilitást teremt a régióban, márpedig, mint fogalmazott: „ha én jól vagyok, de te nem, akkor a végén úgyis én fizetem meg az árát”. A király ezzel arra utalt, hogy a térség olajjal és gabonával nem rendelkező országainak nagy segítségre lesz szüksége, különben válságuk kihat a többi államra is.
Jordánia nemrégiben jelentett be egy tíz évre tervezett gazdasági modernizációs tervet, amely ösztönözné a növekedést és munkahelyet teremtene mintegy egymillió jordániai számára.
Fotó: MTI/EPA/Juszef Allan