Trump odacsapott az autóiparnak: brutális vámemelés jön a külföldön gyártott gépjárművekre

Az intézkedés célja, hogy az Egyesült Államokba vonzzák az autógyártókat, ami építőipari, majd később járműipari munkahelyeket jelent.

Júliusban az ipari termelés volumene 8,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, amikor éves összevetésben 7,7 százalékkal csökkent. A termelés szintje hasonló volt, mint a járvány előtt, 2019 júliusában. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 10,2 százalékkal emelkedett tavaly júliushoz mérve, szezonálisan és munkanappal kiigazítva az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal visszaesett – erősítette meg kedden kiadott második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A növekedéshez a feldolgozóipari alágak többsége hozzájárult, azonban a legnagyobb súlyú járműgyártás 6,7 százalékkal csökkent ahhoz képest is, hogy tavaly 12,8 százalékos visszaesést szenvedett el. Ez elsősorban a gyárleállások, valamint az egyműszakos munkarend miatt következett be. A közúti gépjármű gyártásának volumene 4,1, a közúti jármű alkatrészeinek gyártásáé 9,7 százalékkal esett vissza éves összevetésben.
A legnagyobb mértékben a villamos berendezés gyártása nőtt, 57,9 százalékkal annak ellenére, hogy tavaly júliusban is szerény 2,5 százalékos emelkedést ért el. Az élelmiszeripar termelése 2,6 százalékkal meghaladta a tavaly júliusit, amikor 0,5 százalékos emelkedést ért el. A gépgyártásban 16,6 százalékkal nőtt a kibocsátás, a vegyipar 14,6 százalékos növekedést ért el, de a gyógyszergyártás 6,4 százalékkal tovább csökkent a tavaly júliusi 5,2 százalékos visszaesést követően.
A feldolgozóipar kibocsátása összességében 7,6 százalékkal nőtt, az energiaiparé 3,8 százalékkal emelkedett.
Az ipari export volumene 7,2 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. Azonban a feldolgozóipari exportértékesítés csak 2,0 százalékos növekedést mutatott, míg az energiaszektor megduplázta kivitelét. A feldolgozóipar 30 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 8,6 százalékkal elmaradt a tavaly júliusitól, amikor 11,4 százalékkal csökkent 2019 azonos hónapjához képest. A másik jelentős súlyú ágazat, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 3,9 százalékkal kevesebbet exportált, de itt egy éve még 5,6 százalékos növekedést rögzített a KSH. Az élelmiszeripar 2,4 százalékkal, a vegyipar 19,3 százalékkal, a villamos berendezések gyártása 45,3, míg a gépipar 4,9 százalékkal növelte exportját, a gyógyszerkivitel 6,0 százalékkal elmaradt a tavaly júliusitól, amikor 6,2 százalékkal esett vissza.
Az ipar belföldi értékesítése 11,7, a feldolgozóiparé 11,8 százalékkal, az energiaiparé 8,5 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. A járműipar belföldi eladásai 2,4, az élelmiszeriparé 2,8 százalékkal nőttek. A számítástechnikai termékek értékesítése 19,4 százalékkal, a gépipariaké 36,2 százalékkal, a villamosberendezéseké 9,0 százalékkal nőtt.
A fogyasztási cikkek belföldi érékesítése 3,3 százalékkal, ezen belül a tartós fogyasztási cikkeké viszont csak 0,6 százalékkal nőtt, a beruházási javak gyártói pedig 13,9 százalékkal tudták emelni belföldi eladásaikat.
A megfigyelt feldolgozóipai ágazatok 9,6 százalékkal több új megrendelést kaptak, mint tavaly júliusban, 13,1 százalékkal többet belföldről és 9,0 százalékkal többet külföldről. Az összes rendelésállomány ezzel 11,9 százalékkal haladta meg a tavaly júliusit, amiből az exportrendelések 12,6 százalékos, a belföldiek 3,2 százalékos növekedést mutattak.
Az év első hét hónapjában az ipari termelés 17,1 százalékkal nőtt. Az összes értékesítés 64 százalékát adó külpiaci eladások volumene 18,0, a 36 százalékot képviselő hazai értékesítésé 13,0 százalékkal emelkedett.
(MTI)