OECD: Új alapokon kell újjáépíteni a világgazdaságot

2021. április 14. 16:43

A koronavírus-járványra és drámai következményeire való tekintettel a gazdaság új alapokra helyezett újjáépítését javasolja az OECD a krízishelyzetekkel szembeni ellenállóképesség erősítése érdekében.

2021. április 14. 16:43
null

Angel Gurria, az OECD főtitkára a szerdán rendezett online konferencián azonnali intézkedésekre szólította fel a kormányokat a járvány által feltárt strukturális hiányosságok kezelésére a gazdasági fellendülésre való felkészülés és a nemzetközi kooperáció erősítése jegyében.

Az OECD a szerdán publikált „Going for Growth 2021: Shaping a Vibrant Recovery” tanulmányában lendületes fellendülésre lát lehetőséget abban, hogy a 2020-as krízisév gazdasági visszaesését költségvetési és monetáris intézkedésekkel enyhítették a kormányok, támogatták a gazdálkodó szervezeteket a munkahelyek megőrzésében, a lakosságot jövedelmük megtartásában, valamint soha nem tapasztalt nagyságrendben bevezetett szükségintézkedésekkel védték ki az egészségügyi ellátásra nehezedő terheket és hárították el a társadalmi korlátozások káros szociális következményeit.

Az OECD prognózisa szerint a világgazdaság a 3,4 százalékos tavalyi GDP-csökkenés után az idén

5,6 százalékos növekedést érhet el.

A szerdán publikált tanulmányában az OECD a lendületes fellendüléshez szükséges strukturális gazdaságpolitikai prioritásokra tett javaslatokkal kíván szolgálni a kormányoknak. Kiemelve, hogy a járvány felszínre hozta a világgazdaság strukturális hiányosságait és egyúttal rámutatott a nemzetközi kooperáció erősítésének fontosságára.

Ajánlási csomagjában az OECD ezért első alkalommal a nemzetközi együttműködési prioritásokra helyezi a hangsúlyt, az egészségügy mellett a környezetvédelem, a kereskedelem és az adóztatás terén is.

Az OECD általában is expanzív költségvetési politikát javasol a kormányoknak, például infrastrukturális beruházásokkal, az egészségügyi rendszer fejlesztésével és a szociális ellátási rendszerek reformjával.

A gazdasági fellendülés alapfeltételeit az ellenállóképes, fenntartható  strukturális keretek megteremtésében látja az OECD, hangsúlyozva, hogy az ezeken a területeken meglévő hiányosságokat éppen a vírusjárvány tárta fel.

Javaslatcsomagjában Magyarországnak az üzleti környezet javítását és a szakképzés erősítését, a munkaerő színvonalának emelését említi meg az OECD a növekedés ütem felgyorsítása feltételeként. A tanulmány szerint Magyarországon az állami beavatkozás mértéke gyengíti a termelékenységet. A Magyarországon elindított strukturális reformfolyamat 2020-ban lelassult, mivel a kormány a járványellenes intézkedésekre összpontosította a figyelmét.

(MTI)

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
fatman
2021. április 23. 18:12
"Magyarországon az állami beavatkozás mértéke gyengíti a termelékenységet." nos, definíció szerint a termelékenység az adott munkaerőköltségre jutó előállított GDP... tehát minél többet termel vki minél kevesebb bérért, annál nagyobb a termelékenység... a csúcs, ha halálra dolgozza vki magát ingyen,... ezt más néven úgy hívják, hogy rabszolgatartó társadalom... "A Magyarországon elindított strukturális reformfolyamat 2020-ban lelassult, mivel a kormány a járványellenes intézkedésekre összpontosította a figyelmét." picsa! mégis mire kellett volna figyelni az elmúlt 100 év leghalálosabb világjárványa idején??? reformok... ez a szó már a 90-es évek elejére lejáratódott...
apika2
2021. április 22. 06:12
Így igaz. Ott a képen egy vén milliárdos, aki éppen most megvilágosodott, tehát hallgassunk rá. Még a gondolat is borzasztó. Változás kell, de nem velük.
Magyarok Pásztora
2021. április 15. 20:58
Mikor fizet kártérítést az eu/nyugat a trianoni rablásért?
Lenyeg Telen
2021. április 15. 20:58
Fizessenek a gazdagok? Jó... akkor osszátok szét a szegények között ezeknek a cégeknek a részvényeit: ExxonMobil Corporation, Wal-Mart Stores, Inc., Chevron Corporation, Coca-Cola, Nike, Apple, Google, Facebook, Amazon, Microsoft...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!