Újabb támogatási forma lép életbe jövőre, ami százezreket érint
Januártól új lakhatási támogatás segíti a fiatalokat, amelyet albérleti díjra, vagy lakáshitel-törlesztésre fordíthatnak. Mutatjuk, melyik éri meg jobban.
A gazdaságvédelmi akcióterv keretében új pályázati felhívás jelent meg a mikro-, kis- és középvállalkozások (kkv) támogatására 50 milliárd forintos keretösszeggel, jelentette be György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) államtitkára csütörtöki online sajtótájékoztatóján.
Kiemelte: a támogatási konstrukció a vállalkozások hatékonyságának növelését, a munkahelyek megtartását és új munkahelyek teremtését segíti. Először a központi régión kívüli, a konvergenciarégiókban működő kkv-k jelentkezhetnek, de hamarosan megjelenik az a felhívás is, amelyre ugyanilyen feltételekkel lehet majd Budapestről és Pest megyéből pályázni.
A konstrukció magyar, high-tech és zöld, ugyanis döntő többségében magyar tulajdonú vállalkozásokat támogatnak abban, hogy csúcstechnológiájúvá és energiahatékonyabbá, zöldebbé váljanak, fejtette ki az államtitkár.
A kiírás eltér az eddigiektől, mert egységes pályázati konstrukció keretében lehet jelentkezni olyan célokra, amelyek a vállalkozások hatékonyságát növelik, hangsúlyozta György László.
A korábbi kiírásoknál különböző konstrukciókra kellett pályázni, ha a vállalkozás eszközt kívánt vásárolni, fejleszteni, digitalizálni vagy energiahatékonysági beruházást szeretett volna végrehajtani, illetve ha foglalkoztatási támogatást vagy képzési forrásokat akart igénybe venni, jelezte az államtitkár.
Nagy előnye a mostani kiírásnak, a jelentős mozgástér annak kiválasztásában, hogy a pályázó milyen eszközt tart alkalmasnak a munkahelyek megőrzésére, a hatékonyság növelésére saját vállalkozásánál, hangsúlyozta György László.
A tervezett beruházás, fejlesztés költségének 70 százaléka fedezhető a pályázatból.
A támogatás feltétele, hogy az idén áprilisi foglalkoztatotti létszám 90 százalékát meg kell tartani. A pályázat elbírálásánál előnyt jelent, ha ennél többet tart meg a vállalkozás, vagy új munkahelyeket hoz létre a következő másfél évben, hívta fel a figyelmet az államtitkár.
A kiírásra az 5 és 249 munkavállaló közötti létszámot foglalkoztató vállalkozások jelentkezhetnek. Öt és kilenc foglalkoztatott között munkavállalónként 1,5 millió forintra, 10 és 49 fő között munkavállalónként 1 millió forintra, 50 és 249 között pedig munkavállalónként félmillió forintra lehet pályázni.
Az első pályázatokat május 29-től lehet beadni a www.palyazat.gov.hu oldalon keresztül.
György László kiemelte: transzformált pályázatról van szó, tehát a vállalkozások visszatérítendő forrást kapnak, és akkor válik a támogatás vissza nem térítendővé, ha teljesítik a pályázati kiírásban szereplő kritériumokat.
Így azonnal oda tudják adni a forrásokat, a likviditás a koronavírus-válság idején különösen fontos, mutatott rá az államtitkár. Hozzátette, hogy a tárca várakozása szerint június első felében már lehetnek kifizetések.
(MTI)
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.