Erősíti a külföldi tőzsdei szereplők tevékenységének ellenőrzését Amerika
2020. május 22. 10:34
A republikánus többségű amerikai szenátus a külföldi vállalatok tőzsdei ellenőrzését erősítő törvényjavaslatot fogadott el szerdán.
2020. május 22. 10:34
4 p
0
0
2
Mentés
A javaslatot John Kennedy, louisianai szenátor még tavaly terjesztette elő, s eddig kétpárti támogatást élvezett, a demokrata párti politikusok sem emeltek kifogást ellene. Kennedy szenátor egyébként a héten többször is nyilatkozott az amerikai sajtóban arról, hogy gátat kell vetni annak a szerinte tapasztalható jelenségnek, hogy Kína „csaljon az amerikai tőzsdéken”.
A törvénytervezet mindazonáltal nem kifejezetten kínai vállalatokról szól, hanem általában a külföldi tőzsdei szereplők ellenőrzésének erősítését szorgalmazza. Minden külföldi vállalatot, így köztük a kínaiakat is arra kötelez, hogy az amerikai cégekével azonos mértékű átláthatóságot és számonkérési lehetőséget biztosítson, beleértve a könyvvizsgálat és a tulajdonosi kör teljes feltárásának lehetőségét is.
A törvénytervezet megszavazása után a gazdasági kérdésekkel foglalkozó CNBC televízió máris jelezte, hogy az amerikai tőzsdén jegyzett Alibaba kínai internetes kereskedelmi óriáscég részvényeinek értéke két százalékkal csökkent.
A törvénytervezetet a szenátus után még a képviselőháznak is el kell fogadnia ahhoz, hogy aztán Donald Trump amerikai elnök aláírásával törvényerőre emelkedhessék.
Amerikai elemzők és felmérések egyébként arra mutatnak rá, hogy az amerikai közvéleményben a koronavírus-járvány kitörése óta erőteljesebbé váltak a Kína-ellenes érzelmek. Több amerikai lapban és televízióban is megszaporodtak azok a hírek és riportázsok, amelyek arról számolnak be, hogy amerikai egyetemeken tanuló, vagy kutatóintézetekben tevékenykedő kínai ösztöndíjasok feltételezhetően ipari-technológiai titkokat akartak volna kifürkészni az Egyesült Államokban.
(MTI)
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.
Donald Trumpnak az általa nagynak és gyönyörűnek nevezett, szerteágazó, Amerika sok rendszerét megreformáló salátatörvénnyel sikerült elérnie második elnöksége első nagy törvényhozási sikerét.
Az orosz külügyminisztérium közlése szerint a találkozón Szergej Lavrov „érdemi és őszinte eszmecserét folytatott” Ukrajna, Irán és Szíria helyzetéről Marco Rubióval.
Már a bemutatója előtt meglehetősen nagy hullámokat vetett a Superman legújabb mozis feldolgozása, miután a rendezője bevándorlóként utalt a címszereplőre. A végeredmény viszont nem ennyire direkt, inkább egy erősen nosztalgikus, grandiózus képi világú tanmesét látunk az emberi jóságba vetett töretlen hitről.