Néhány hét leforgása alatt összeomlott a globális ellátási lánc, a kereslet, a fogyasztás, a beruházások, az export, tehát gyakorlatilag minden. Már szóba sem kerül, hogy V-alakú lehet a recesszió, mivel
a legtöbb előrejelzés a globális GDP szabadesését várja 2020-ban.
Veszélyben az ipar
Az iparosodott gazdaságokban, ahol a munkaerő 70 százaléka a szolgáltató szektorban dolgozik, hihetetlen mértékű pénzügyi összeomlásra lehet számítani – írja az Asia Times. Valószínűleg 47 millió amerikai munkavállalót bocsátanak majd el, ezzel a munkanélküliségi ráta 32 százalékra nő az USA-ban. Az Oxfam pesszimista előrejelzése arra hívja fel a figyelmet, hogy a járvány végére
a Föld 7,8 milliárdos lakosságának fele szegénységben fog élni.
Csökkenő kereskedelem
A WTO legoptimistább előrejelzése szerint 2020-ban a globális kereskedelem 13 százalékkal zsugorodhat, míg realista esetben ez az arány 32 százalék lehet.
Ami jelenleg a világban zajlik, az
nem egy globalizációs rövidzárlat, hanem egy központi sokk,
amely hárommilliárd szorosan kapcsolódó, mégis egyidejűleg elzárt emberre terjed ki. A világ három nagy, egymással szorosan összefüggő vita előtt áll, ezek fő kérdései:
– a válság kezelése,
– jövőbeli modellek felkutatása,
– és a globális rendszer újjászervezése.
Út a jövőbe
Sok elemző beszél a következő generációs gazdasági modellekről, amelyet lerombolják majd a neoliberalizmust, a gazdasági fejlődésről szóló haldokló és bukott gazdasági elveivel, feltételezéseivel. Az Asia Times szerint az új gazdasági modellnek a mesterséges intelligenciára, az automatizált termelésre, a nap- és szélenergiára, az 5G adatátvitelre, valamint a nanotechnológiára kellene épülnie.
Ebben a tekintetben Kína, Japán, Dél-Korea és Tajvan, valamint néhány európai ország nagyon jó pozícióban van. Plamen Tonchev, az IIER ázsiai részlegének vezetője szerint az Egy övezet, egy út kínai kezdeményezés egyes projektjei pontosan ezt a célt szolgálják, mivel ezek előnyben részesítik a zöldenergia, az 5G és az Egészségügyi Selyemút elképzelést.