Nem a jegyárakon keresnek
2018-ban összesen 905,6 millió dolláros bevételt termelt az e-sport ágazat, amelyhez nagymértékben hozzájárult a márkabefektetések 48 százalékos növekedése. 2019-ben a bevételek várhatóan meghaladják az egymilliárd dollárt, amelynek nagyobb része, 82 százaléka (897,2 millió dollár) a márkaberuházásokból keletkezik (médiajogok, szponzorálások, reklámok).
A márkaberuházásokon belül pedig a szponzorációk eredményezik a legnagyobb bevételt, körülbelül 456,7 millió dollárt. Ezt követi a legdinamikusabban fejlődő ágazat, a médiajogok, amelyben 41,8 százalékos növekedés várható idén. A médiajogokból kicsivel több mint 251 millió dollár bevétel keletkezik, a reklámokból származó jövedelem 189 millió dollárra várható és végül a temékek, jegyek, illetve a játékkiadók díjai meglepő módon viszonylag alacsony bevételt jelentenek, ahogyan az az alábbi ábrán is látható.
Ázsiai „fanatikusok”
Az ágazat dinamikus növekedéséhez az óriási közönség is nagyban hozzájárult: a Newzoo a 2018-as elemzésében 380 millió fős nézőszámra számított, ez világszinten 2019-ben elérheti a 453,8 milliót, azaz ennyien kíváncsiak arra, hogy hogyan játszanak a profik. A nézőszám 2019-ben 15 százalékkal növekedhet 2018-hoz képest. Az e-sport közönség nagyobbik részét egyébként elkötelezett rajongók alkotják, a másik részét pedig az alkalmi nézők.
A Newzoo további növekedésre számít ezen a téren.
Becslésük szerint 2022-re a nézőszám eléri majd a 645 millió főt.
Az alábbi ábrán a világoszöld szín az alkalmi nézőket jelenti, a sötétzöld pedig az e-sport rajongókat. Látható, hogy 2019-ben az e-sport „fanatikusok” 57 százalékát az ázsiai-csendes-óceáni térség adja majd, miközben Európa csak a nézők 16 százalékát, így e téren is jól látható a robbanásszerűen növekedő ázsiai középosztály, amely egészen új fogyasztói igényekkel lép a globális piacra – szerencsére ezen igényeket virtuálisan is ki lehet elégíteni, az ebből származó bevételek pedig korántsem virtuálisak.
Ami a jövőt illeti, az esport-elemző cég szerint további növekedésre lehet számítani, mivel az ágazat egyre jobban vonzza majd a befektetőket. Már így is elég sok márkabefektető jelent meg a piacon, valamint különböző műsorszolgáltatók is, egyre több televíziós csatorna verseng már a közvetítési jogokért. A Newzoo szerint 2022-re e piac értéke eléri majd az 1,8 milliárd dollárt, de a 3,2 milliárd sem lehetetlen.