Amerikai kutatók szerint a gyurcsányi gazdaságpolitika az egyik legkárosabb a világon

2017. december 22. 20:44

Felkerült a világ legkárosabb vezetőinek szégyenlistájára Gyurcsány Ferenc, akinek a kormányzása körülbelül évi 1-1,5 százalékkal rontotta a magyar gazdaság növekedését. Gyurcsány Ferenc így elég rossz társaságba keveredett: a New York Egyetem professzorainak listáján Gyurcsány a kínai Mao Ce-tunggal, vagy a kambodzsai kommunista diktátorral, Pol Pottal együtt szerepel.

2017. december 22. 20:44
null

A világ legrosszabb vezetőinek listájára került fel Gyurcsány Ferenc volt szocialista kormányfő, a Demokratikus Koalíció elnöke, s így egy társaságba keveredett a kambodzsai kommunista diktátor Pol Pottal és a kínai kommunista diktátor Mao Ce-Tunggal – írja az Index.

Két amerikai közgazdász, a New York Egyetem professzorai, – William Easterly, a fejlődésgazdaságtan elismert szakértője és Steven Pennings – azt a sokszor felvetett kérdést igyekeztek megválaszolni, hogy mennyiben határozzák meg ténylegesen az ország gazdasági sikereit a vezetők. A kutatók új módszert fejlesztettek annak megmérésére, hogy az adott ország GDP-növekedésére hogyan hatott egy-egy vezető politikus.

A kutatásban több adatbázisra is építettek, de három adatbázisból kettő is azt az eredményt hozta, hogy Gyurcsány Ferenc a gazdasági növekedésre nézve az egyik leginkább káros politikus volt a világon. A gyurcsányi gazdaságpolitika körülbelül évi 1-1,5 százalékkal rontotta a magyar gazdaság növekedését. Ez óriási elveszett összeg, így nem véletlen, hogy a kétezres évek nagy részét számos közgazdász elveszett időszaknak tekinti a magyar gazdaság szempontjából. 

Az eredményt a számítások azzal alapozzák meg, hogy figyelembe veszik a világpiaci árakat, a regionális üzleti ciklusokat és az egyedi országhatásokat is. Magyarul megnéznek számos külső tényezőt, például azt, hogy nem egy világgazdasági visszaesés okozta-e a vezető rossz bizonyítványát. Így a listán szereplő politikusokat nem mentheti fel az, hogy a világgazdasági helyzet egyébként is rosszra fordult.

Sőt, Magyarország esetében éppen egy nagyon kedvező külső környezet ellenére valósult meg egy jelentős eladósodás a fegyelmezetlen közpénzügyi politika miatt. A súlyos gazdaságpolitikai hibáknak köszönhetően a lakosság devizaadóssága óriásira duzzadt, a jövedelmi egyenlőtlenségeket nem is említve. Emiatt Magyarországot a világgazdasági válság már súlyosan legyengült gazdasági állapotban érte.

Összesen 221 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Apáczai
2020. december 22. 15:42
Minden bizonnyal helyesen értékelik a New York Egyetem professzorai Gyurcsány szerepét. Nekünk semmi újat nem mondanak, eddig is tudtuk, hogy egy pszichopata politikai kalandorról van szó. De nem is ez a lényeg. A lényeg az, hogy akik hatalomba emelték és hatalomban tartották még akkor is, amikor már teljes mértékben lelepleződött, már elkövette a maga gazemberségeit, és csőd szélésre vitte az országot, sőt, amikor már mérhetetlen cinizmussal ezzel még el is dicsekedett Őszödön, nos akik még azt követően is hatalomban tartották, majd most újra vele szövetkeznek, azok akarnak Magyarországon újra hatalomba emelkedni. Az MSZP-től a Liberálisokon át az LMP-ig. Sőt, még a Jobbik is beáll mögéjük. És a külföldi támogatóik mindent el is követnek, hogy ezt sikerrel tegyék, nem sajnálva pénzt, rágalomparipát, médiafegyvert. Ez a tragédia és ez jelenti a legnagyobb veszélyt Magyarországnak, a magyar társadalomnak.
Berecskereki
2020. december 22. 15:40
Mindegyik párt, politikai, civil szervezet mögött megtalálható a politikai prosti. Ezzel felesleges foglalkozni, mert ez így volt régen és így lesz a jövőben is. Legfeljebb a mérték más és más. Ezt pedig lehetetlen meghatározni. Sokszor csak később derül ki.
Berecskereki
2020. december 22. 15:39
Azért ne feledjük, hogy Gyurcsány mögött ott állt a teljes MSZP/SZDSZ tábor, a politikai szélhámosok sleppje. Most pedig vele szövetkeznek a 2018-as választásra.
Berecskereki
2020. december 22. 15:38
A kutatás nagyon helyesen feltételezi, hogy a gazdasági hatások azonnal jelentkeznek és minden év hatása kihatással van a következő évre is. Így az oktatás nem hasonlítható össze a gazdaságban végbemenő hatásokkal. Az oktatás csak az oktatással vethető össze. Ennek értelmében a Gyurcsány kormány oktatás és egészségügy tekintetében végrehajtott tevékenységének a hatása 2010 után években jelentkezik. Így mindkettőnél az elhibázott reform 2010 után negatív hatásban érzékelhető. Nem igaz, hogy a 100 napos program okozta a régión belüli lemaradást. A 100 napos program keretében kiáramlott bruttó jövedelem 50 %-a adók és járulékok formájában visszaáramlott a költségvetésbe. Növelte a fizetőképes keresletet, melynek hatására növekedett a termelés, foglalkoztatás. 2006-ra azonban a 100 napos program jövedelem kiáramlása elinflálódott. A GDP növekedés üteme 2004-től folyamatosan csökkent, miközben a régióban a többi országoknál dinamikusa növekedett. Ugyanakkor Magyarországon a növekedés forrása 70 %-ban hitel volt, addig a régió többi országainál a hitel 35 % volt. Magyarországon a hitel devizában történt. A gyengülő gazdasági növekedés, növelte a hitel kamatokat, a csökkenő reáljövedelem pedig a fogyasztókat a deviza hitel felé tolta. 2004-től a Gyurcsány kormány megszüntette a lakásépítési támogatásokat, a magas forinthitel kamata pedig a deviza hitel felé tolta a fogyasztást. Ugyanez a többi régiós országoknál sokkal kisebb mértékben jelentkezett. Mivel az állami beruházások infrastrukturális beruházások voltak (útépítés) csak a beruházás évében növelték a GDP-t. Ezeknek a beruházásoknak a forrása deviza hitel volt amely növelte a kamatköltségeket. Együttesen ez eredményezte, hogy a GDP növekedés üteme folyamatosan lassult és 2007-ben már csak 0,4 %, 2007-ben 0,9 % és 2009 mínusz 6,6 %-ra alakult.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!