Cilleivel mi volt a helyzet?
Újlaki egyes hírek szerint
tudott a Cillei ellen készülő merényletről,
ami azért is hihető, mert egyrészt Miklós vajda is sérelmezte Ulrik gróf befolyását a király felett, másrészt egy 1445-ben kötött szerződés értelmében – a már gyermektelen – Cillei halála esetén ő volt a Varasd megyei Cillei birtokok örököse.
1457-ben Miklós árulta be a Hunyadi-párt által szervezett összeesküvést a királynak:
egy korabeli oklevél hátoldalára írt szöveg szerint úgy árulta el Hunyadi Lászlót, mint Júdás a Megváltót.
Bár tettét elegánsnak aligha lehet nevezni, végső soron a törvényes uralkodó életét mentette meg. Hunyadi László kivégzése után a királyhű csapatokat vezényelte, és a polgárháború közepette értesült V. László haláláról.
Igaz, hogy majdnem magyar király lett?
Igen, 1458-ban a főurak és nemesek egy része Újlakit akarta királlyá választani, de végül
alulmaradt Mátyással szemben.
Viszonyuk megromlását mégsem ez okozta, hanem Szilágyi Mihály kormányzó kegyvesztése: Újlaki attól tartott, hogy ha a király a saját nagybátyjától is megszabadul, bosszút fog állni bátyja kivégzéséért.
1459 februárjában Újlaki németújvári várában választották magyar királlyá III. Frigyest, aki újszülött fia, Miksa keresztapjának is felkérte a vajdát. Mátyás és Újlaki végül 1459 nyarán kötött békét, és ettől kezdve viszonyuk, ha bizalmassá érthető módon nem is vált, korrektnek volt mondható.
Miklós hű maradt Mátyáshoz az 1471. évi összeesküvés idején is, jutalmul
a király Bosznia magyar fennhatóság alatt álló részének királyává nevezte ki; ezzel egy időben Szilágyi Erzsébet fiává fogadta Újlakit, idősebb fiának hóhérát.
Miklós király utolsó ismert szereplése is Mátyás királlyal kapcsolatos. 1476-ben fiával együtt lovagolt ki Aragóniai Beatrix fogadására, majd kiemelt szerepet játszott a királyné fehérvári koronázásán. Az esküvőt követő ünnepségek során betegedett meg, és 1477 elején hunyt el, közel 70 éves korában.
Milyen ember volt Újlaki a politikán túl?
Politikusi tevékenysége mellett érdemes megemlíteni vallási életét. Több sikertelen próbálkozás után
1475-ben öregen és betegen eljutott Rómába,
és találkozását a pápával freskó örökítette meg a római Szentlélek ispotály nagytermében. Különösen közel állt a ferencesek úgynevezett obszerváns – szigorúbb – ágához, több ferences kolostort alapított, másokat a rend gondjaira bízott.
1456 őszén Újlaki minden követ megmozgatott, hogy a beteg Kapisztrán Jánost névadó várában érje a halál, és ő tette meg az első lépéseket az atya szentté avatása érdekében. A leendő szent csodatételeiben maga Újlaki is részesült, mert
egy ízben úgy szüntette meg súlyos szédülését, hogy egy Kapisztrán által használt szövetdarabot csavart a feje köré.
Mint ebből a történetből is látható, Újlaki erényeivel és hibáival együtt ízig-vérig korának embere volt, ellentmondásos személyiség, aki maradandó és tanulmányozásra méltó nyomot hagyott a magyar történelemben.