Akinek a Hősök terét köszönhetjük

2025. április 17. 20:55

A millenniumi emlékmű, a Műcsarnok és a Szépművészeti Múzeum: a száz éve elhunyt Herzog Fülöp Ferenc alkotta meg Schickedanz Alberttel a nemzet leglátványosabb terét.

2025. április 17. 20:55
null
Nizalowski Attila

Súlyos időket élünk számos vitával, de Herzog Fülöp Ferenc munkás élete sem telt másként – csak akkor folyamatosan építettek is. Hősünk Philipp Herzog néven született 1860-ban, a Wiki­pédia szerint Bécsben, izraelita és evangélikus iratok szerint a morvaországi Šafovban (Schaffa). 1925-ben hunyt el Budapesten, halálának 100. évfordulója alkalmából emlékezünk rá.

A bécsi műegyetemen tanult, majd egy olyan irodánál kezdett dolgozni, amely színházépületekkel foglalkozott. Kivételes önismerettel rendelkezett, ugyanis már ekkor párba állt egy kollégával, hogy megosszák a munkát. Hajlamai­nak megfelelően a technikai, jogi, szervezési ügyekkel foglalkozott, társa pedig a munka művészi oldalával. 1890-ben érkezett Magyarországra. Itt a nála évtizedekkel idősebb Ybl-tanítvánnyal, a lengyelországi születésű, szintén német ajkú Schickedanz Alberttel állt össze. 

Negyedszázados együttműködésük maga a boldog békeidők fénykora, 

az annyi szépet, gyárat, Nobel-díjat megalapozó magyar csoda. Első nagyobb munkájuk – a szakírók sosem említik – 1895-ben a Vajdahunyad vára belsőépítészete volt. Boltíveket, bútorokat, orna­mentikával díszített falakat készítettek történelmi hűséggel, a harminckilenc helyiséggel hat hónap alatt végeztek.

A páros fő műve a Műcsarnok, a Szépművészeti Múzeum és a Hősök tere. Ezzel mindent elmondtunk róla, hisz a Google egykori Panoramio szolgáltatása szerint a világ tizedik legtöbbször fotózott városának ékkövéről van szó. Vajon mi olyan megragadó benne, amikor múzeumok, emlékművek mindenütt vannak? Talán a tér nagysága és az odaálmodott arányosság. Ami viszont fél évszázad alatt alakult ki sok művész és mester munkája által, és mai formájában Herzogék sem láthatták.

Elsőként a Műcsarnok építésére kaptak megbízást. Az 1896-ban elkészült kiállítótér a villamos világítással, központi légfűtéssel, üvegtetővel és a takarékosan alkalmazott aranyozással mindenki tetszését elnyerte, belekötni csak a kommunisták tudtak hetven év múlva. Azt kifogásolták, hogy túl nagy, s a bejárati nagyterem miatt kötelező panteonnal kezdődik minden kiállítás, azaz egyes művészeket a rendezők érdemtelenül kiemelnek. Nivellálásnak hívták ezt a szociban: fő a szürkeség, az egyen. Érdekes a Szépművészeti története is. A pályázatot Pecz Samu nyerte, nem ők. Bírálat után, közfelháborodás közepette kiderült azonban, hogy terve nem megvalósítható. A kupolás, Országház-szerű épület nem férne el a telken, ráadásul a szobrokat a felső, a festményeket az alsó szintre képzelte, ami a fényviszonyok miatt katasztrófa lett volna. Szintén soha nem említik – pedig Herzog zsenia­litása itt domborodott ki igazán –, hogy a múzeum végül alig 2 millió koronából készült, korának egyik legolcsóbb ilyen intézménye volt a világon. Herzog dolgozta ki, hogy hol kell a drága, nemes anyag, hol elég a habarcs, mely termek kapjanak díszfestést, és így tovább.

A múzeummal kapcsolatos viták persze már a telek kijelölésekor elkezdődtek, ott ugyanis vásártér volt. Egy Amerikából hazatért építész egyenesen azt állította, hogy odaát, a ráció hazájában soha nem emelnének ilyen épületet a város szélén, a koszban. Épp csak a terjeszkedéssel nem számolt. E viták mégsem haszontalanok. Herzogék következő munkája egy új zsinagóga lett volna. Talán nem bíztak magukban, és Pecz tervét lekoppintva gigantikus épületet álmodtak. Ugyan díjat nyertek, a bírálók megállapították, hogy közel sincs annyi izraelita Lipótvárosban, mint ahánnyal Herzogék számoltak.

A millenniumi emlékmű eredetileg kapu volt a kiállításokhoz, utolsó szobrának elkészültét Herzog már nem érte meg. Mivel sokan révednek ma a múltba, érdemes felidézni, hogy a Gábriel arkangyalt tartó 36 méteres obeliszk számítási vagy anyaghiba miatt hamar repedni kezdett. Vissza kellett bontani és újraépíteni a vitára mindig kapható városatyák, a közszállításból kimaradt művészek és iparosok kárörömére. Egyébként nem egyszerű kőépítmény: statikai okból a belseje és a talapzata valóságos gépezet. Közismert, hogy a Hősök terét kezdetben parkocska fedte virágágyásokkal. 1938-ban az Eucharisztikus világkongresszusra borították kővel, majd 1986-ban kapta a mai, 11 ezer négyzetméteres, görögös mintázatú díszburkolatát.

Élete vége felé Schickedanz a festészet felé fordult, Herzog pedig ingatlanügyletekkel foglalkozott. Alig ismert műve a Dózsa György út 13. alatti bérpalota, mai nevén társasház, ami minden, csak nem társas. Tavaly bebarangoltam a környéket, minden kapu, udvar és gang az individualizmusba fúló magárahagyottságról szól. Már a séta elején megtudtam egy irodalomprofesszor özvegyétől, hogy lakása egy Orczy grófé volt, most szét van választva háromfelé. Minden lakás­ajtó más színű: van, aki kékre, van, aki fehérre, barnára festi, esetleg rácsot szereltetett rá, vagy famintás svájci páncélajtót építtetett be. Minden emeleten él egy kiskerttulajdonos, aki a zöldjét a lengőfolyosóra telepítette. Nem kevés az italozó egyén, gyenge ajtócskáikat utoljára az IKV festette 1981-ben. Minden csupa bizalmatlanság és indulat, egy nyugdíjas az utcáig kergetett. A legaranyosabb még az a 103 éves hölgy volt, akivel jókat nevettünk, szürreálisan egy Vajda Júlia-kép alatt, holott már rég vak. Herzog Fülöp Ferenc valószínűleg nem ilyen világról álmodott, amikor felrajzolta a házat elegáns pennájával.

Nyitókép: A Hősök tere 1904-ben 
Fotó: Fortepan/Magyar Földrajzi Múzeum/Kerkes J. Zoltán

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mindenhova
2025. április 18. 17:27
Nagyszerű! Budapest pont úgy néz ki mint bármelyik germán város. Semmi egyedi, vagy magyar stílus nincs benne. Nem is tudott kialakulni magyar stílus, mivel a germánok, ha nem ők akkor a zsidók mindent IS leuraltak.
h040183
2025. április 18. 00:28
Köszönjük a megemlékező és ismeretterjesztő cikket! Egy megjegyzés: ha már Hősök tere, méltó lett volna megemlíteni Zala Györgyöt is, neki is sokat köszönhetünk!
Akitlosz
2025. április 17. 22:46
Kár, hogy ritkán van millennium. Még 870 évet kell várni a következő hasonló kaliberű fejlesztésekre Budapesten. Feltéve ha addig megháromszorozódik az ország, mert nem mindegy, hogy Budapest mekkora ország fővárosa. Ha nem lett volna Magyarország ezer éves és háromszor ekkora, akkor nem épült volna ilyen országház, ilyen Hősök tere, ilyen metró és ilyen többi sem.
gullwing
2025. április 17. 21:29
Voltak és vannak is az országban olyan zsidó honfitársink akik nem ártani, rombolni, elárulni szegődtek mellénk. Kell még valamit mondanom ildikó?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!