Drasztikus módon átformálná az emberiség energiafogyasztását Bill Gates kedvenc szerzője

2025. február 15. 15:56

A könyv, amelyet a világ leggazdagabb embere úgy várt, mint mások a legújabb Star Wars filmet, immár magyarul is olvasható.

2025. február 15. 15:56
Vizvári Soma

„Smil az egyik kedvenc szerzőm, és ez a kötet egy mestermű. Elmeséli, hogyan alakította energiaigényünk az emberiség történelmét – a szamár hajtotta malmok korszakától a megújuló energia iránti mai törekvésekig. 

Úgy várom Smil könyveit, ahogyan egyesek a következő Star Wars filmet” 

– fogalmazott Bill Gates, a Microsoft alapítója és a világ egyik leggazdagabb embere Vaclav Smil Energia és civilizáció – Történeti áttekintés című könyvével kapcsolatban, amely az előző év végén jelent meg magyarul a Rubicon Intézet kiadásában.

Energia és civilizáció - Rubicon
 

Smilt, aki a Manitobai Egyetem professor emeritusa és negyven könyv szerzője, a Foreign Policy 2010-ben a világ száz legjelentősebb gondolkodói közé választotta.

Ahogy arra Gates is utalt, a kötetben a szerző az őskortól kezdve a hagyományos mezőgazdaságra épülő civilizációkon és a preindusztriális korszakon keresztül eljutva a fosszilis tüzelőanyagok abszolút dominanciáját elhozó legújabb korig bemutajta az energia és az emberi társadalom kölcsönhatásait. Smil egészen részletekbe menően, adatokkal alátámasztva igyekszik megvilágítani a folyamatokat és összefüggéseket, de közben törekszik arra, hogy gondolatmenete a humán beállítottságú koponyák számára is követhető maradjon. Ebben segít, hogy a kötet gazdag az illusztrációkban és az érdekes információkat, kis túlzással „fun facteket” tartalmazó keretes írásokban.

De a részletes, korszakról korszakra haladó történeti áttekintésnél Smil nem áll meg, ugyanis talán utolsó, Az energia szerepe a világtörténelemben című fejezete sikerült a legizgalmasabbra. Ebben az addigiaknál sokkal bátrabban, szinte már egy esszéíró stílusában (persze továbbra is szilárd tényekre és adatokra hivatkozva) fejti ki saját véleményét, elképzeléseit, javaslatait, aggodalmait.

Igen, az aggodalmak is előkerülnek, ami talán nem meglepő egy könyvben, amely az emberiség energiafogyasztásának jelenével és jövőjével is foglalkozik. Nem hagyható ki tehát annak a kérdésnek a feltevése, hogy meddig lehet büntetlenül fokozni az emberiség energiafelhasználását.

A szerző ezt a kellemetlen témát a legutolsó, Az energiaalapú magyarázatok határai című alfejezetben tárgyalja a legkimerítőbben. Ebben 

kimutatja, hogy a történelemben sem a társadalmak nagyobb kulturális teljesítményei, sem a birodalmak bukásai, sem a népességrobbanások, sem a jólét, sem az emberi boldogság, sem az alapvető emberi jogok érvényesülése nem magyarázható közvetlenül az adott civilizációk magas vagy alacsony energiafogyasztásával.

Smil szerint azonban 

Pontosan amiatt, hogy nem a bruttó energiafelhasználás határozza meg a történelem menetét, elkötelezettségünk és találékonyságunk sokat segíthet a civilizáció fejlődése és az energia közötti evolúciós kapcsolat gyengítésében, majd megfordításában. 

Ma már belátjuk, hogy a növekvő energiafelhasználás nem egyenlő a hatékony alkalmazkodással, és meg kell tudnunk állítani, sőt, meg kell fordítanunk ezt a trendet.”

A szerző néhány mondattal később odáig megy, hogy kijelenti: 

A magasabb energiafelhasználás önmagában nem garantál semmit, csak a nagyobb környezetszennyezést”.

Smil nem árul zsákbamacskát, bevallja, hogy a trend megfordítása az egyén szintjén „a társadalmi státusz és az anyagi javak fogasztásának (...) forradalmi jelentőségű elválasztásával járna”, valamint azt is, hogy az 

ilyen társadalmak létrehozása különösen nagy terhet jelentene az átmenetet végrehajtó első néhány generáció számára.”

Igaz, a szerző nem tartja elkerülhetetlenül szükségszerűnek a fent vázolt forgatókönyv megvalósulását, hiszen felteszi azt a kérdést is: „Vagy esetleg az új technológiai áttörések lehetővé teszik, hogy közvetlenül és hatékonyan hasznosítsuk a beérkező napsugárzás jelentős részét, lehetővé téve, hogy ne kelljen lemondanunk a megszokott, de nélkülözhető kényelmi szolgáltatások tömegéről?”

Fontos aláhúznunk: Smil ugyan leteszi a garast amellett, hogy valaminek változnia kell, de nem egy ökoterrorista önhitt magabiztosságával fogalmaz, és végig megmarad a tudós kétkető hangnemében. Így arra is figyelmeztet, hogy se nála, se másnál nincs ott a bölcsek köve, amikor azt írja: „Mivel képtelenek vagyunk maradéktalanul megérteni a számtalan összetett és egymástól kölcsönösen függő tényezők viselkedését, (...) a távolabbi jövőről szóló konkrét forgatókönyvek (...) puszta spekulációnak tekinthetők.”

A világ tehát bonyolult, Smil pedig nem hazudja nekünk ennek az ellenkezőjét sem azért, hogy megnyugtasson, sem azért, hogy megijesszen minket. Arra viszont vállalkozik, hogy a bonyolult világban jobban el tudjunk igazodni és azt is elmondja, szerinte melyik utat érdemes választanunk. Akiknek ez nem elég, hogy elolvassák az Energia és társadalom című könyvet, őket emlékeztetjük: 

a kötetet kinyitva valamelyest Bill Gates fejébe is betekintést nyerünk. Ez pedig a befolyásos üzletember csodálói és kritikusai számára egyaránt nyomós érv amellett, hogy elolvassák Vaclav Smil munkáját.

Energia és civilizáció – Történeti áttekintés (Energy and civilization – A history, 2017) 

Kiadó: Rubicon Intézet

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitóképünkön a kötet borítójának részlete látható (Nikola Tesla Colorado Springsben, 1899)
 

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
falcatus-2
2025. február 15. 23:00
"A magasabb energiafelhasználás önmagában nem garantál semmit, csak a nagyobb környezetszennyezést”. ha komolyan gondolta, akkor ez egy elég nagy tévedés, de mit gondol "magasabb energiafelhasználásnak" ?
mi-egy-nagy-vibralo-tojast-hasznalunk-2
2025. február 15. 18:21
Számomra továbbra is az a mérvadó, amit ezzel kapcsolatosan Teller Ede mondott: egyetlen esélyünk van, ez a nukleáris energia. A fúziós túl bizonytalan, évtizedek mennek el, mentek el..és nincsenek egyszerűen olyan szerkezeti anyagaink, amik tartósan elviselnék az extrém üzemi körülményeket. (Vannak más problémák is, de ez az egyik legnagyobb akadály). A fejlődés energia nélkül elképzelhetetlen, minőségi ugrást csak nagyságrendel nagyobb energiatermelés mellett lesz képes produkálni az emberiség. HA energia van, minden van. Van élelem, van víz, van villany és van meleg . Még két nagyságrenddel több energiával belenyúlhatunk a légköri folyamatokba. (Ehhez már fúzió fog kelleni)
kiss.istvan770
2025. február 15. 17:54
Bill Gates annak a milliárdos maffiának (háttérhatalom, szabadkőművesek csúcspáholya, Deep State tulajdonosa, stb.) a tagja amelyik 95%-al, fél milliárdra óhajtja csökkenteni az emberi népességet. (Elég nekik ennyi szolga is.) Ő a Covid-19 ötletgazdája, az ő ötlete alapján finanszírozta az USAID a vírus kifejlesztését és az emberiségre szabadítását. Ez volt az első lépés amivel az idős, és-vagy betegségtől legyengült embereket akarták kiirtani. Folyamatban van még jónéhány gyilkos vírus kifejlesztése és háború terve is. Trump csak maximum 4 évig az USA elnöke, utána folytatni akarják a tömegmészárlást. Bill Gates már a járvány előtt több, mint 10 évvel előadásokat tartott, ahol "megjósolt" egy veszélyes világjárványt, csak azt nem közölte, hogy ő a tervezője és részben a finanszírozója is.
Obsitos Technikus
2025. február 15. 16:49
Kaff kaff.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!