Nyitókép: Wikipédia
Történelmünk egyik vérzivataros, máig nehezen emészthető fejezetének korszakos alakja, a tudós és politikus Teleki Pál ma száznegyvenöt éve, 1879. november 1-jén született. Cikkünkben a tragikus sorsú arisztokratára emlékezünk.
Interjúalanyunk Ablonczy Balázs történész, a kor kiváló kutatója, a HUN-REN BTK Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársa, a Horthy-kori Osztály vezetője.
*
Hogy értékeli Teleki Pál, mint államférfi politikai pályafutását? Hova tenné jelentőségét a magyar történelemben?
Az én értelmezésemben az a politikus az államférfi, akinek határozott, újító és előrébb vivő nézetei vannak egy ország, egy nemzet jelenéről és jövőjéről, tisztában van korának európai és világfolyamataival, elképzeléseit pedig úgy képes átültetni a gyakorlatba, hogy azzal maradandó nyomot hagy egy országon.
Az első kétségkívül megvan Telekinél, a nemzetközi kontextus ismeretével sem volt gond, ugyanakkor a nyomot hagyás, az országformálás annyiban nem sikerült, hogy
a külpolitikai elképzeléseivel kudarcot vallott – nem feltétlenül a maga hibájából, de azért annak is volt benne szerepe.
Inkább az értelmiségi, hálózatszervezői, tudósi szerepét hangsúlyoznám, azt, hogy nélküle jóval nehezebben jött volna létre a mai Corvinus Egyetem jogelődje, vagy azt, hogy milyen jelentős szerepet játszott a modern földrajzi elméletek magyarországi meghonosításában. Sokan nem tudják, de kultuszminiszterként
ő vezette be az osztályfőnöki órát a magyar középiskolákban.
Hatása e tekintetben mindenképp tartós és rendszereken átívelő.
Mit tart Teleki legjelentősebb politikai teljesítményének?
Gyakran nem rakjuk össze az információkat azzal kapcsolatban, hogy a bethleni konszolidációhoz kötött politikai lépések jelentős részét Teleki tette meg első miniszterelnöksége alatt 1920-1921-ben:
a Nagyatádi-féle földreformot, a rendtörvényt, a különítmények visszaszorítását ő szorgalmazta.
Hegedűs Lóránt pénzügyminisztere még egy óvatos gazdasági reformprogramot is elindított, ami azonban néhány hónap alatt bedőlt. Ilyen módon Teleki Pál a konszolidáció egyik konstrukőre volt, még ha alkata miatt nem is tudta végig vinni az elképzeléseit.