A könyv időről időre hivatkozási alap lett, a második világháború előtti években ismét megnőtt az érdeklődés a kötet iránt, a kommunista időkben ellenben A jövő század regénye csak elvétve került szóba, mivel Jókai a kötetben Oroszországot a Nihil birodalmának írta le és „örökké kísértő rém”-ként jellemezte. Ennek ellenére a kommunizmus időszakában is született olyan tanulmány, amely azt akarta bizonyítani, hogy Jókai valójában a kommunizmus támogatója volt… Talán Molter Károly erdélyi író és irodalomkritikus fogalmazta meg a legtalálóbban, mi is a kötet Jókai életművében:
„A jövő század regénye nem regény, hanem egy megszállott lélek jókedvű próféciája.”
Kétségtelen, elgondolkoztató sorokat vetett papírra, amelyek ma is beszédesek: „És most gondoljuk hozzá, hogy még száz év múlva is lesznek emberek – sokan lesznek –, kik hazájukat szeretik, kik az emberiség nagy bajait orvosolni törekesznek, kik a néperkölcsöt nemesítik, de ezekkel szemben fognak állni azok, akik nem hisznek semmit, se Istent, se hazát, se nemzetet.”