Íme, a bátor katona és zseniális mérnök, aki Görgeit is oktatta – Török Ignácra emlékezünk

2024. október 06. 06:38

A rejtélyes életű tábornok hadimérnöki teljesítménye a szabadságharc aranylapjai közé tartozik. Egy ideig méltatlanul elfelejtették, de mára film is született titokzatos életéről.

2024. október 06. 06:38
null
Kovács Gergő
Kovács Gergő

Nyitókép: Török Ignác aradi vértanú tábornok (Wikipédia)

*

„Lelkiismeretem felment engem” (Török Ignác a hadbíróság előtt)

A mai nap az aradi vértanúk emléknapja. 175 évvel ezelőtt, 1849. október 6-án végezték ki nemzeti hőseinket, az aradi tizenhármat, köztük a miniszterelnököt. A tavalyi évben Damjanich János, a „hősök iskolamestere” szellemét, tetteit idéztük meg, idén a zseniális hadimérnökre és bátor vezérőrnagyra, Görgei és Klapka egykori tanárára, a méltatlanul elfeledett Török Ignácra emlékezünk, aki 

a szabadságharc egyik legkiemelkedőbb stratégája volt.

A „magyar Golgota” leendő mártírja Gödöllőn született 1795-ben, kisbirtokos magyar nemesi családban. Hadmérnöki akadémiát végzett Bécsben, 1816-tól szolgált a császári és királyi hadseregben: először a mérnökkarnál dolgozott, majd a magyar nemesi testőrségnek oktatott erődítéselméletet. Ahogy említettük, tanítványai között voltak a szabadságharc ikonikus figurái közül Görgey és Klapka is.

Ezt is ajánljuk a témában

Komáromi és más erődítések

A történészek szerint Török Ignác kitűnt hadépítészi szaktudásával, nem véletlenül nevezték ki 1848 februárjában a kulcsfontosságú károlyvárosi erődítési kerület igazgatójává, majd a szabadságharc kitörésekor 

hova máshova került volna, mint a komáromi várba, ahol a világ egyik legmodernebb erődítményét bővíthette, szervezhette.

 A katona eleve maga kérvényezte áthelyezését. Kijelentetjük tehát: vitézségén túl főként elméleti, hadmérnöki tudásával segítette a magyar szabadságküzdelem ügyét, nem is akárhogyan.

A komáromi parancsnokságot ugyan Majthényi István nyerte el, de Török Ignác először is ennek ellenére sem hagyta el Komáromot, majd jött a fordulópont: 

felettesének ellenszegülve is kész volt védelmezni az erődöt. 

A sztori röviden: 1848–49 fordulóján az időleges császári sikerektől megszédült Majthényi osztrák kézre akarta adni a várat, ám a várvédők lemondatták őt, és Törököt nevezték ki a helyére. Erre már a kormány is tábornoki rangba emelte Törököt, aki „múlhatatlan érdemeket szerzett” Komárom megtartásában. Az erősséget kitörésekkel, később, az ostromgyűrű februári bezárulta után a támadások visszaverésével sikerült megvédelmeznie.

A Rubicon összefoglalása szerint „Török Ignác kitartásának és leleményességének köszönhető, hogy a Duna-parti erősség egészen a dicsőséges tavaszi hadjárat megindulásáig kitartott az osztrák ostromlókkal szemben, ami a Tisza felől előrenyomuló magyar csapatok taktikai lehetőségeit is jelentős mértékben bővítette.” 

1849 áprilisában aztán a felszabadító honvédsereg bevonult az erődbe. Török Ignác átadta a parancsnokságot az újonnan érkezett Lenkey Jánosnak és ismét erődítési igazgató lett. A tábornok-mérnök innentől 

hadépítészeti feladatokat vállalt a honvédő küzdelem során, jelentősen megtolva a szabadságharc szekerét:

 nevéhez fűződik a Hentzi-féle budai erődítések lebontása, az esztergom-párkányi hídfő megtervezése, de a szabadságharc végső szakaszában a Tiszánál is vezetett sáncépítési munkálatokat.

Ezt is ajánljuk a témában

A kivégzés helyszínén szívroham végzett vele 

Török Ignác Görgei környezetében esett az oroszok fogságába, Világosnál. Osztrák bírái kötél általi halálra ítélték. A tábornok a hadbíróság előtt magyarságával igazolta tettét a feljegyzések szerint: „Lelkiismeretem felment engem” – mondta. A hadbíróság kötél általi halálra ítélte.

Jellemző főhősünk személyiségére, hogy kivégzése előtt várépítésről olvasgatott egy könyvet, 

mégpedig Vauban francia hadmérnök egyik munkáját. Török Ignác végül másodikként lépett a bitófa alá, de a kivégzés helyszínén szívroham végzett vele, így már holtan akasztották fel. Ezek voltak utolsó szavai: „Nemsokára Isten legmagasabb ítélőszéke elé állok. Életem parányi súly csupán, de tudom, hogy mindig csak Őt szolgáltam.”

Volt egy bécsi szerelme, egy férjes asszony 

Nem Török Ignác volt az, akiről a legtöbbet beszéltek az aradi hősök közül, nem hozzá volt a legkegyesebb az emlékezet. Úgy is mondhatjuk, hogy hosszú időre méltatlanul elfelejtették, de 

a sors valahol igazságot szolgáltatott neki, hiszen mára film született titokzatos életéről 

Magyar Golgota címmel. Hogy miért volt titokzatos az élete?

A rendező, Pozsgai Zsolt szavai szerint: „A vértanúk közül Törökről lehet a legkevesebbet tudni, ő az, aki család nélkül élt és halt meg, a többi vértanúról szinte minden tudható, hiszen leveleket írtak a feleségüknek, gyerekeiknek. Ő viszont rejtélyes valaki volt, ez is megtetszett a figurájában. A rejtély nyomába eredtem, hogy miért is nem volt családja. Nem dokumentumfilmről, hanem játékfilmről van szó, ami szabadon bánik a történelmi helyzetekkel: nem csak arról beszél, ami volt, hanem arról is, ami lehetett volna” 

A film bizonyos részei valósak, és nem csupán Török Ignác halála. „Volt egy bécsi szerelme, egy férjes asszony. Azt írta Török Ignác valamikor, hogy hűséges marad a nőhöz élete végéig. Utánajártam ennek a történetnek, kiderült, hogy 

ettől az asszonytól született Töröknek egy gyereke, erről Vörösmarty is írt,

 akivel jó barátságban volt a vértanú” – tudtuk meg a rendező szavaiból.

Részlet a filmből (Magyar Golgota)

*

Felhasznált irodalom:

Réthy Endre, Takács László. Aradi vértanúink. Tankönyvkiadó (1988)

Hermann Róbert. „Az 1849–1850. évi kivégzések”. Aetas, 2000 (1-2)

https://rubicon.hu/kalendarium/1795-junius-23-torok-ignac-honved-tabornok-szuletese

https://oktober6.kormany.hu/torok-ignac-2016

https://kronikaonline.ro/kultura/torok-ignac-a-rejtelyes-aradi-vertanu

https://www.origo.hu/tudomany/2020/06/torok-ignac-aradi-vertanu-225-eve-szuletett#google_vignette

 

 

 

Összesen 74 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
syphax
2024. október 06. 12:26
DESSEWFFY (EJTSD: DEZSŐFI) EZREDES ESKÜVŐJE 1949.OKTÓBER 3-ÁN A LŐCSEI EVANGÉLIKUIS TEMPLOMBAN VOLT. Aradon--bár az ottani minorita Anaklét atya hajlandó lett volna meggyóntatni--a vesztőhelyen --LELKIVIGASZT EVANGÉLIKUS PROTESTÁNS-KÉNT NEM KÉRT, a szája elé tolt feszületet viszont megcsókolta..kivégzését közvetlenűl megelőzően.
pollip
2024. október 06. 12:04
Az osztrákok mit tanítanak erről a diákoknak?
syphax
2024. október 06. 11:59
DESSEWFFY ARISZTID EZREDES A ROKONUNK. 36 ÉVES VŐLEGÉNYKÉNT --ESKÜVŐJE ELŐTT--KERÜLT AZ ARADI VÁRBÖRTÖNBE, AHOL ŐREÁ IS KIMONDTÁK A GOLYÓ ÁLTALI HALÁLOS ITÉLETET. TISZTI BECSÜLETSZAVÁT ADTA HOGY ELENGEDJÉK ARADRÓL LŐCSÉRE MENYASSZONYA MELLÉ AZ ESKÜVŐJÉRE, OKTÓBER 1-ÉN. VASÚT AKKOR NEM VOLT, POSTAKOCSIVAL HAZAUTAZOTT LŐCSÉRE, AHOL MEG VOLT AZ ESKÜVŐJE, LAKODALMA NÁSZ-ÉJE. MÁSNAP IDŐBE ELINDULVA VISSZAÉRT ARADRA OKTÓBER 6-ÁN REGGELRE, AHOL GOLYÓ ÁLTAL KI IS VÉGEZTÉK. HOLTTESTÉT A CSALÁD HAZASZÁLLITHATTA A FELVIDÉKI MARGÓNYÁ-RA, AHOL JELENLEG IS NYUGOSZIK.R.I.P.!!!
Kovács Ubul
2024. október 06. 10:05
Ausztria csak a jogos biztonsági igényeit és a nagyhatalmi érdekszféráját védelmezte.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!