Íme, a bátor katona és zseniális mérnök, aki Görgeit is oktatta – Török Ignácra emlékezünk
2024. október 06. 06:38
A rejtélyes életű tábornok hadimérnöki teljesítménye a szabadságharc aranylapjai közé tartozik. Egy ideig méltatlanul elfelejtették, de mára film is született titokzatos életéről.
2024. október 06. 06:38
10 p
14
0
74
Mentés
Nyitókép: Török Ignác aradi vértanú tábornok (Wikipédia)
*
„Lelkiismeretem felment engem” (Török Ignác a hadbíróság előtt)
A mai nap az aradi vértanúk emléknapja. 175 évvel ezelőtt, 1849. október 6-án végezték ki nemzeti hőseinket, az aradi tizenhármat, köztük a miniszterelnököt. A tavalyi évben Damjanich János, a „hősök iskolamestere” szellemét, tetteit idéztük meg, idén a zseniális hadimérnökre és bátor vezérőrnagyra, Görgei és Klapka egykori tanárára, a méltatlanul elfeledett Török Ignácra emlékezünk, aki
a szabadságharc egyik legkiemelkedőbb stratégája volt.
A „magyar Golgota” leendő mártírja Gödöllőn született 1795-ben, kisbirtokos magyar nemesi családban. Hadmérnöki akadémiát végzett Bécsben, 1816-tól szolgált a császári és királyi hadseregben: először a mérnökkarnál dolgozott, majd a magyar nemesi testőrségnek oktatott erődítéselméletet. Ahogy említettük, tanítványai között voltak a szabadságharc ikonikus figurái közül Görgey és Klapka is.
A szerb származású tábornokot katonai tehetsége, személyes bátorsága már a szabadságharc alatt élő legendává avatta: sosem veszített csatát, katonái rajongtak érte, mártírhalált halt Magyarországért.
Komáromi és más erődítések
A történészek szerint Török Ignác kitűnt hadépítészi szaktudásával, nem véletlenül nevezték ki 1848 februárjában a kulcsfontosságú károlyvárosi erődítési kerület igazgatójává, majd a szabadságharc kitörésekor
A katona eleve maga kérvényezte áthelyezését. Kijelentetjük tehát: vitézségén túl főként elméleti, hadmérnöki tudásával segítette a magyar szabadságküzdelem ügyét, nem is akárhogyan.
A komáromi parancsnokságot ugyan Majthényi István nyerte el, de Török Ignác először is ennek ellenére sem hagyta el Komáromot, majd jött a fordulópont:
felettesének ellenszegülve is kész volt védelmezni az erődöt.
A sztori röviden: 1848–49 fordulóján az időleges császári sikerektől megszédült Majthényi osztrák kézre akarta adni a várat, ám a várvédők lemondatták őt, és Törököt nevezték ki a helyére. Erre már a kormány is tábornoki rangba emelte Törököt, aki „múlhatatlan érdemeket szerzett” Komárom megtartásában. Az erősséget kitörésekkel, később, az ostromgyűrű februári bezárulta után a támadások visszaverésével sikerült megvédelmeznie.
A Rubicon összefoglalása szerint „Török Ignác kitartásának és leleményességének köszönhető, hogy a Duna-parti erősség egészen a dicsőséges tavaszi hadjárat megindulásáig kitartott az osztrák ostromlókkal szemben, ami a Tisza felől előrenyomuló magyar csapatok taktikai lehetőségeit is jelentős mértékben bővítette.”
1849 áprilisában aztán a felszabadító honvédsereg bevonult az erődbe. Török Ignác átadta a parancsnokságot az újonnan érkezett Lenkey Jánosnak és ismét erődítési igazgató lett. A tábornok-mérnök innentől
hadépítészeti feladatokat vállalt a honvédő küzdelem során, jelentősen megtolva a szabadságharc szekerét:
nevéhez fűződik a Hentzi-féle budai erődítések lebontása, az esztergom-párkányi hídfő megtervezése, de a szabadságharc végső szakaszában a Tiszánál is vezetett sáncépítési munkálatokat.
Történészek szerint a komáromi események, eredmények példátlanok a magyar szabadságharcon, sőt az európai horizonton végig nézve is. Klapka György akarata érvényesült, Magyarország legnagyobb örömére.
A kivégzés helyszínén szívroham végzett vele
Török Ignác Görgei környezetében esett az oroszok fogságába, Világosnál. Osztrák bírái kötél általi halálra ítélték. A tábornok a hadbíróság előtt magyarságával igazolta tettét a feljegyzések szerint: „Lelkiismeretem felment engem” – mondta. A hadbíróság kötél általi halálra ítélte.
Jellemző főhősünk személyiségére, hogy kivégzése előtt várépítésről olvasgatott egy könyvet,
mégpedig Vauban francia hadmérnök egyik munkáját. Török Ignác végül másodikként lépett a bitófa alá, de a kivégzés helyszínén szívroham végzett vele, így már holtan akasztották fel. Ezek voltak utolsó szavai: „Nemsokára Isten legmagasabb ítélőszéke elé állok. Életem parányi súly csupán, de tudom, hogy mindig csak Őt szolgáltam.”
Volt egy bécsi szerelme, egy férjes asszony
Nem Török Ignác volt az, akiről a legtöbbet beszéltek az aradi hősök közül, nem hozzá volt a legkegyesebb az emlékezet. Úgy is mondhatjuk, hogy hosszú időre méltatlanul elfelejtették, de
a sors valahol igazságot szolgáltatott neki, hiszen mára film született titokzatos életéről
Magyar Golgota címmel. Hogy miért volt titokzatos az élete?
A rendező, Pozsgai Zsolt szavai szerint: „A vértanúk közül Törökről lehet a legkevesebbet tudni, ő az, aki család nélkül élt és halt meg, a többi vértanúról szinte minden tudható, hiszen leveleket írtak a feleségüknek, gyerekeiknek. Ő viszont rejtélyes valaki volt, ez is megtetszett a figurájában. A rejtély nyomába eredtem, hogy miért is nem volt családja. Nem dokumentumfilmről, hanem játékfilmről van szó, ami szabadon bánik a történelmi helyzetekkel: nem csak arról beszél, ami volt, hanem arról is, ami lehetett volna”
A film bizonyos részei valósak, és nem csupán Török Ignác halála. „Volt egy bécsi szerelme, egy férjes asszony. Azt írta Török Ignác valamikor, hogy hűséges marad a nőhöz élete végéig. Utánajártam ennek a történetnek, kiderült, hogy
ettől az asszonytól született Töröknek egy gyereke, erről Vörösmarty is írt,
akivel jó barátságban volt a vértanú” – tudtuk meg a rendező szavaiból.
A világ legősibb, ma is tömegesen beszélt nyelvét, hangsúlyait, rejtett üzeneteit több mint kétezer éve nem érti a Nyugat. A „nagy nyelvi fal” egyszerre járul hozzá Kína mai sikeréhez és rejtelmességéhez. Hogyan állították ezt az archaikus kódot a kínai modernizáció szolgálatába?
A történész szerint a fejedelem hozott egymásnak ellentmondó döntéseket, de mindig a realitásokhoz alkalmazkodva: képes volt nagyívű terveiről lemondani, ám az adott körülményeket országa számára maximálisan kihasználni.
Külföldön biztonságos menedéknek hitték Magyarországot, nem számoltak a német megszállással, ugyanakkor egész világhálózat végezte a zsidómentést hazánkban is – derült ki.
Szokatlan, hogy más országok NATO-nagykövetei vitatott atlaszt kapnak, amelyben ugyan Nagy-Magyarország nem szerepel kifejezetten, de a térképek és a kísérő szövegek vitatottak.
A nagyszabású régészeti feltárás olyan valóságot villantott föl, amiről a kutatók nem is álmodtak. Luxuscikkek, gazdagság és hatalmas város képe bontakozott ki a szakemberek szemei előtt.
Ha száz év múlva megírják az ezredforduló utáni két évtized történelmét, akkor annak a középpontjában nem politikusok vagy ideológiák lesznek, hanem a technológiai forradalom, és annak hatása a társadalomra.
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 74 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
v4nmeeg1p3psid
2024. október 06. 17:40
„Görgei és Klapka egykori tanárára”, „Görgey és Klapka is”
Gyerekek, értem én, hogy így is lehet, meg úgy is, de azért döntsétek már el egy cikken belül.
Amúgy Klapka kiváló tanítványnak bizonyult. Amennyiben úgy igazából nem csinált semmit, csak alkudozott Komáromra, majd eladta húsz hrivnyáért, közben meg több magyar honvédet lógatott fel, mint Hayanu.
Gratulálok, tanár úr!
Görgey is nagy harcos volt akasztás fronton. Megérte a pénzét.
A szíve vitte vitte. Rossz volt a szíve. Nem való az ilyen katonának, aki szívbajt kap a halál árnyékában. Mókás, hogy ezt is a derék Haynau nyakába varrja a balos bolsevik propaganda.
DESSEWFFY (EJTSD: DEZSŐFI) EZREDES ESKÜVŐJE 1949.OKTÓBER 3-ÁN A LŐCSEI EVANGÉLIKUIS TEMPLOMBAN VOLT. Aradon--bár az ottani minorita Anaklét atya hajlandó lett volna meggyóntatni--a vesztőhelyen --LELKIVIGASZT EVANGÉLIKUS PROTESTÁNS-KÉNT NEM KÉRT, a szája elé tolt feszületet viszont megcsókolta..kivégzését közvetlenűl megelőzően.