„A hősök iskolamestere se Mészáros, se Klapka – hanem Damjanich volt.” (Karsa Ferenc hadnagy)
Ma, október 6-án, az aradi vértanúk emléknapján Damjanich János szellemét, tetteit idézzük meg. A honvédtábornok a hős archetípusa volt, neve hívószóként szolgál 1848-49 átérzéséhez, nem véletlenül. Nála minden együtt volt: tehetség, szabadságvágy, történelmi helyzet. Azért halt meg, amiben hitt.
Sosem veszített csatát a harcmezőn.
Damjanich János szeretett élni, nagytermészetű ember volt: katonáival mulatott, de a golyózáporba is velük tartott, amiért a rajongásig imádták. Hogy volt-e árnyoldala Damjanichnak, az embernek? Hogyne lett volna, mindenkinek van, az árnyék kísér minket: de a történelmi nagyságot az árnyék is igazolja.
Haynaunak már korábban is „beszólt”
Damjanich vagyontalan, szerb határőrcsaládba született Horvátországban, apja után a katonai pályát választotta. Származása, ortodox hite ellenére hamarosan „a magyar nemzeti törekvések és a radikális polgári reformok híve lett”. Életének a szabadságharc előtti szakaszáról viszonylag keveset tudunk, de 1848 tavaszán, még századosként keveredett vitába akkori felettesével, későbbi hóhérával, Haynauval, aki a magyarokat és forradalmukat gyalázta.
A szópárbaj állítólag a következőképpen hangzott:
– Tábornok úr! Én magyar ember vagyok, s
nem tűrhetem, hogy jelenlétemben gyalázza nemzetemet és annak legjobb fiait!
– csattant fel Damjanich.
– Hát ön mióta lett magyar? – kérdezett vissza Haynau iróniával.
– Azóta, tábornok úr, amióta föl tudom fogni, hogy aki Magyarországon született, az magyar állampolgár, s köteles Magyarországot hazájának tekinteni, s annak, bármily állásban legyen is, törvényes jogait védelmezni – így Damjanich.
A büntetés nem maradt el: Haynau Itáliába helyeztette át hősünket gránátosnak, aki majd Mészáros Lázár hadügyminiszter hívására tért haza. Damjanich János őrnagyként lépett a magyar honvédsereg kötelékébe.
Damjanich, a verhetetlen tábornok
A következő hónapokban Damjanich megalapozta hírnevét. Győzelmeihez katonai tudása, gyors helyzetfelismerései a legnehezebb szituációkban, valamint személyes bátorsága is hozzájárult, ami több csatában döntő faktornak bizonyult. 1848 októberében leverte a szerb támadást a Bánságban, amikor is
az egyik fontos hadműveletnél Rózsa Sándor betyárjaival szövetkezett.
1848 decemberében négyezer magyar katonával aratott győzelmet tízezer szerb harcos fölött. Pár napon belül tábornoknak nevezték ki.
Káprázatos sikereket ért el a tavaszi hadjárat során,
innentől élő legendának számított: a szolnoki, hatvani, tápióbicskei, isaszegi, váci és nagysallói győzelmek elsősorban az ő és híresneves vörössipkásai bátorságához fűződtek.