Fotó: Kommentár Facebook-oldal
Bemutatták Czopf Áron eszmetörténész Metapolitika című könyvét a Hagyományok Házában, ahol a szerző beszélgetőtársai Hegedűs Zoltán történész és Kötter Tamás író voltak. A beszélgetést Horváth Szilárd moderálta. Köszöntő szavaiban Békés Márton, a Kommentár főszerkesztője kiemelte, hogy fél év alatt a második könyve jelent meg Czopf Áronnak. Békés szerint a 180 oldalas könyv 180 évnyi munkát végzett el, a metapolitika ugyanis egy ilyen idős gondolat terméke.
A könyv a modernitástól el nem szakítva, gyakorlati eredményeket is felmutatva vezet be a fogalomba.
Ezt követően Lánczi András Széchenyi-díjas filozófus laudálta a könyvet, kiemelve, hogy a metapolitika mint téma „rossz bőrben” van. Az ember köztes lény, föld és ég között van, tehát a politika sem lehet más. Czopf felteszi a kérdést: mi az igazság? Ebből kéne kiindulnia a politikának, és nem abból, hogy mik a szükségletek.
Horváth feltette a kérdést: miért született meg a könyv? Czopf szerint a kötet nem légüres térben született, hanem mert tagja egy közösségnek, és enélkül a könyv nem született volna meg. Czopf cikkeiben a politika mögötti politikával foglalkozik a Kommentárban, ez a metapolitika. Most ezt a privilégiumot fordította termőre. A motiváció tehát összefügg a modernitás kritikájával. A modernitás leszűkítette a politikai gondolkodást, a politikai modernség alapító gondolata, hogy
„a fő hatalom alkotja a törvényt, és nem az igazság”.
Azzal, hogy ki van zárva az igazság, sokat elveszítettünk. De ha kidobjuk az igazságot az ajtón, akkor visszamászik az ablakon. Az igazság kizárásával a stabilitás biztosítása volt a cél, tehát aki metapolitikával foglalkozik, ott elszabadul valami. A vallási polgárháborút akarták megakadályozni azzal, hogy kizárták a vallást a politikából. A kalózok nem beszélhettek a hajón vallásról, csak a szárazföldön, és a modernitás hajója is hasonló elven működik. Ez a könyv tehát a hajóalkotmány megsértése, szabálytalan lépés, és a metapolitika tárgyalásának minden izgalma ebből fakad.