Igazi csapatjátékos, kortalan mágus, démon és múzsa, életem ajándéka, Robert De Niro-i magasságok – méltatták a díjnyerteseket a balatonfüredi gálán.
Esztergályos Cecília színésznő, táncművész, Mészáros Márta rendező, Reviczky Gábor színművész, Romwalter Béla producer és Ternovszky Béla rajzfilmrendező kaptak életműdíjat az idei Magyar Mozgókép Fesztiválon.
A Nemzeti Filmintézet és a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program szervezésében június 7. és 10. között megrendezett Magyar Mozgókép Fesztivál részeként tartott gálaesten Káel Csaba, a magyar nemzeti mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos arról beszélt: a négynapos rendezvény műsorán vetített filmeken az életműdíjasok munkái is megjelennek.
Úgy fogalmazott:
„Személyük összekapcsolja a múlt filmgyártását a jelenével, és üzen a jövőnek is arról, hogy a művészek mennyi mindent tudnak adni a mozgóképen keresztül (...) Életművük olyan örökség, amelyet tovább kell vinni, megmutatni a következő generációknak is, hogy milyen gazdag a kultúránk” – mondta a filmbiztos.
Esztergályos Cecília Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, táncművész, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja. (Az életműdíj kapcsán vele készült cikkünket itt olvashatják.) Több mint ötvenéves pályafutása során csaknem kétszáz filmben és színházi darabban játszott. A díjátadón a művésznőt Eperjes Károly méltatta.
„Az a típusú színésznő vagy, akinek már diákkoromban nagyon örültünk.
Az a típusú színésznő, akit démonként és múzsaként is lehet használni, és ez nagyon ritka”
– mondta Eperjes. Hozzátette: „Örülök, hogy vagy még nekünk, és annak is, hogy az utolsó premiereden ott lehettem.”
Az életműdíj odaítélése kapcsán lapunk megkereste Esztergályos Cecíliát, aki elmondta, nagyon boldog volt a díj elnyerése miatt, hiszen – ahogy fogalmazott –
„jobb ezt még az életben megkapni, mint posztumusz”.
Kérdésünkre, mi az, ami ilyen hosszú ideje és ennyire hűségesen a pályán tartotta, azt felelte: „a szerelem, a szakma iránt érzett kiolthatatlan szerelem”. A színésznő kiemelte: nem szabad görcsösen akarni dolgokat, mert akkor az ember folyton csak elégedetlenkedik, ha nem sikerül, vagy nem jön be. „Úgy lesz és legyen minden, ahogy Isten akarja. Az Úristenből merítek energiát, az ő segítségével tudok élni” – mondta.
Mészáros Márta – aki egészségi állapota miatt nem tudott részt venni a díjátadón – Kossuth- és Balázs Béla-díjas rendező, a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjével kitüntetett érdemes művész, a magyar mozgókép mestere, az első jelentős magyar női rendező. Az Örökbefogadásért 1975-ben elnyerte az Arany Medvét a Berlinalén, a Kilenc hónap és a Napló gyermekeimnek című filmjeit Cannes-ban díjazták, utóbbi nagydíjas lett, a Napló szerelmeimnek című filmért pedig megkapta az Ezüst Medvét.
A rendezőt Czinkóczi Zsuzsa színésznő laudálta. „Én Mártát akkor kezdtem megérteni, amikor az Ők ketten-ből a Napló gyermekeimnek című filmet forgattuk, és én Márta fiatalkori énjét, Juli szerepét játszottam. A forgatások szünetében nagyon sokat mesélt nekem a Kirgizisztáni gyermekkoráról, szülei tragikus sorsáról, és arról,
milyen rémisztő volt számára, mikor végre hazakerült Magyarországra, ugyanazt a diktatúrát látta kiépülni, amit ő már látott a Szovjetunióban”
– fogalmazott. „Életem ajándéka, hogy ismerhetem, és hogy én köszönhetem meg a nevében ezt a díjat” – mondta beszéde végén a színésznő.
Reviczky Gábor a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész. Népszerűségét filmes szerepeinek is köszönheti, de sokan kedvelik Robert De Niro, Jack Nicholson vagy Clint Eastwood magyar hangjaként. A színészt Káel Csaba méltatta.
„Az sem véletlen szerintem, hogy kinek kölcsönözted a magyar hangodat, hiszen például Robert De Niro közéjük tartozott.
Számomra ezekben a magasságokban vagy! ”
– jegyezte meg méltató beszédében a filmbiztos.
Romwalter Béla fővilágosító, producer dolgozott többek közt Jancsó Miklóssal, Makk Károllyal, Sándor Pállal és Szinetár Miklóssal. Az Oscar-díjas Zsigmond Vilmossal 1992-ben közösen alapították meg a Sparks céget, amely világítástechnikai szolgáltatásban és kamerakölcsönzésben máig piacvezetőnek számít, és immár a fővilágosítók képzésében is részt vesz. A producert – szintén producer lánya – Romwalter Judit laudálta.
„Jószívű, stílusos, szenvedélyes, rettenthetetlen, profi, kőszikla, példakép, nagyvonalú, energikus, felkészült, korrekt, kortalan mágus, vezéregyéniség, a szakma császára, gondoskodó, mentor, legenda, ikon. Ezek a szavak jutnak eszébe először az őt ismerőknek Romwalter Béláról.
Nem tudom, melyikünk volt jobban meglepődve, édesapám, amikor megkapta a díjat, vagy én, amikor felkértek, hogy én mondjam a laudációt az átadón”
– fogalmazott Romwalter Judit.
Ternovszky Béla Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, érdemes művész. Nevéhez olyan közkedvelt sorozatok fűződnek, mint a Mézga család, a Kérem a következőt! és a Gusztáv, de ő rendezte a kultikus Macskafogót is, amelyet világszerte nagy sikerrel vetítettek.
„Talán mindannyian a legnagyobbra tartunk, akik veled dolgozhattunk.
Igazi csapatjátékos vagy, nem titkolod, sőt hirdeted, hogy a rajzfilmgyártás nem egyemberes munka,
hanem sok-sok ember munkája, akit persze irányítania kell egynek, akit úgy hívnak: rendező (...) Te még olyan régi vágású rajzfilmes vagy, aki végigjárta a szamárlétrát, végigrajzolt a tyúklétrát, nem rögtön rendezőként lépett a porondra” – hangzott el Trenovszky Béla méltatásában.
Nyitókép: MTI/Vasvári Tamás