Mi kell még hozzá, hogy valaki jó koncertmester legyen?
Erős, határozott személyiség, aki ugyanakkor nagyon türelmes, empatikus is. Mivel ő felel az egész zenekarért – a vonós szekcióért külön –, fontos még a szervezőképesség, és hogy a megfelelő módon tudjon mindenkivel kommunikálni: mintha egy kapocs lenne a zenészek és a karmester vagy a zenészek és a külvilág, a közönség között.
Édesanyja a Bartók-tanítvány Sándor György osztályában végzett a Juilliardon, és ön is említette a próbajáték kapcsán Bartókot. Ez véletlen?
Természetesen nem. Bartók művei mára teljesen beeépültek a repertoáromba, a hegedűversenyeit, a rapszódiáit, a Kontrasztokat, a szonátáit egyaránt szeretem, és nemcsak a Concertóban játsszuk ezeket, hanem mindkét kvartettemmel is folyamatosan. Aminek nagyon örülök, mert úgy érzem,
mintha Bartók zenéje, művészete az anyanyelvem lenne.
Ha már anyanyelv, szinte tökéletesen beszél magyarul. Ezt volt nehezebb megtanulni vagy hegedülni?
Mivel szeretek nyelveket tanulni, ezzel töltöm szinte az összes szabadidőmet, angolul, németül, spanyolul, oroszul is tudok, élvezettel vetettem bele magam a magyarba. Egy fokkal talán valóban nehezebb nyelv, mint a többi, két év ittlét kellett hozzá, hogy folyékonyan beszéljek, de ha megérti az ember a rendszerét, nincs vele gond.
Szabadidőből viszont nem lehet olyan sok, hiszen egész évben szervezi azt a két programsorozatot, amelyre idén augusztus 25–30. között párhuzamosan kerül sor: a negyedszerre megrendezett New Millennium Nemzetközi Kamarazenei Fesztivál idén kibővült egy akadémiával is. Ezekkel mi a célja?
Mivel a kamarazene a szívem csücske a családiassága, közvetlensége miatt, szeretném ennek az örömébe, intimitásába a közönséget is bevonni Budapest minél több helyszínén, teret adva nemcsak az ismert és kedvelt műveknek, művészeknek, hanem kortárs vagy ritkán hallott szerzőknek, illetve pályakezdő zenészeknek is. Ehhez csatlakozott idén az akadémia, amelynek sarokpontjaként személyes mesterkurzusokat szervezünk Budapesten, Bécsben, Nikolovoban és Vilagarcia de Arousában nemzetközi hírű európai zenészekkel, ezeket év közben online is folytathatják a résztvevők. Emellett workshopok és előadások lesznek többek közt branding témakörben. Utóbbira egyre nagyobb szükség van, és részben ezért is hívtam életre az akadémiát: sokunk közös tapasztalata, hogy a felsőoktatási intézményekben
a végzősöket szakmailag ugyan felkészítik a pályára, de arra alig, a diploma után hogyan adják el magukat.