„Már az ifjúság tüze mar, éget, űz egyre tovább,
s edz keményre, mint a kovács a vasát
acéllá megedzi –
S tűzkígyókat rajzolok az égre,
a fákra, hegyekre, szívekre, a mindenségre!”
(Cs. I.: Játék a tűzzel)
Elment Csukás István, a rendkívüliek egyike. Azoké közé tartozott ugyanis, akik úgy tudtak írni, hogy azt kortól, nemtől, világnézettől függetlenül bárki szereti, akinek kicsit is van lelke.
Ha csak a közösségi oldalt elárasztó megemlékezéseket nézzük, Csukás egymaga többet tett a bennünk lévő közös megtalálásáért, mint bármilyen politikai akarat az elmúlt évtizedekben.
A legnehezebb írói küldetést teljesítette be: úgy talált utat a gyermekszívekhez, hogy közben felnőtt fejjel is élvezhető történeteket alkotott. Márpedig aki a gyermekekhez szólni tud, valamit ért abból az ősi varázslatból, amibe beleszületünk, és amit felnőttkorra rendre el is feledünk.
Értette és szenvedélyesen szerette, hogy a legkisebbekhez szólhat a legnagyobbak nyelvén.
Ő írta egyszer erről: „A gyerek még nem felejtette el a közös nyelvet, még vidáman és könnyedén tud beszélgetni fűvel, fával, felhővel, állatokkal. Beszélgetni és eszmét cserélni. Hogy a világ egy és oszthatatlan. Az életet, az élet eszméjét nemcsak az ember hordozza, élet van a fűben, fában, kicsikben és nagyokban, bogarakban és csillagokban. Milyen szép, milyen mesebelien szép!”
Mint oly sokan, én is Pom-pom meséin nőttem fel: tetszett, hogy lehet egy különc barátom, aki a legszürreálisabb kalandokba visz, és mindezt mégis oly otthonosan teszi. Elkezdtem én is mindenféle meselényekkel benépesíteni a képzeletem, fejemben tovább játszottam a Radírpók vagy Lesbőltámadó Ruhaszárítókötél történetét. Ahogy bizonyára sokan mások is.
Csukás István ezért is közös kincsünk, hiszen egy kicsit mindenki magának érezheti az általa teremtett világokat.
Mert mindnyájan kutattuk a hétköznapi semmin túl az izgalmas valamit,
mint a Nyár a szigeten hősei, és mindnyájunkban élt a naiv világjobbító szándék, ahogy a Keménykalap és krumpliorr suhancaiban.
És persze mert mi vagyunk a számkivetett híres egyfejűek, az örökké optimista és örökkön csalódó Ho-Ho-Ho-horgászok és a mindig Magányos Szamovárok is.
Ha pedig főhajtás, akkor nem lehet nem említeni hű alkotótársát, Sajdik Ferencet: kettőjük kémiáját, történet és kép tökéletes egymásra találását. Csukás figuráit Sajdik tette elevenné, olyanokká, amiket húsz-harminc év távlatából is könnyűszerrel fel tudunk idézni.