Adva volt egy pszichológus, Lázár Gergely, aki még az est legelején megkérdezte (leginkább önmagától), hogy: „mondhatom-e Hemingwayre, hogy nárcisztikus?” És adva volt egy újságíró-riporter, Szabados Ágnes, aki hozta a kötelező köröket, azaz rutinosan, vicceskedve, hatásosan, konyhapszichológiai szinten szólt hozzá a témához, olyan sziporkákkal kedveskedve az egyébként szép számú közönségnek,
hogy például Hemingway „jó kiállású, óriási celeb, igazi macsó” volt,
de aki „nem volt jó ember, nem tudnék rajongani érte”, vagy hogy „nárcisztikus, iszonyatosan egoista férfi volt”, és sorolhatnám még jó ideig.
És ott volt még az est moderátora, Kovács Krisztián, aki a beszélgetés egy pontján úgy fogalmazott, hogy Hemingway „olyan dolgokkal foglalkozott, amiket ma már erkölcsileg aggályosnak tartunk”, gondolván itt a bikaviadalra, a vadászatra elsősorban, de lehetséges, hogy az ivás vagy a rendszeres szeretkezés különféle nőkkel szintén aggályosnak tekintendő erkölcsi szempontból Kovács értelmezésében. Szó esett – az előbbiek fényében nem meglepő módon – Hemingway feleségeiről (négy volt neki), számtalan szeretőjéről, alkoholizmusáról, illetve arról, hogy élete utolsó szakaszában beszervezte az FBI (állítólag használhatatlan jelentéseket írt nekik) és a KGB is (számukra is használhatatlan volt).
Mindezek alapján talán úgy tűnhet, mintha bármi érdekes elhangzott volna Hemingwayről a két órás beszélgetés során. De sajnos nem: ami elhangzott, annak szinte semmi köze nem volt Hemingwayhez.
Ha köze volt bármihez is, az legfeljebb egy Hemingway nevű celeb lehetett, aki korának egyik legnagyobb írófejedelme volt, akiért rajongtak a nők, aki szeretett vadászpuskával, kardhallal, oroszlánnal és töményes pohárral pózolni a magazinok címlapján, aki két végén égette a gyertyát, nagyképű volt és cinikus, miközben a háttérben a démonaival küzdött, amelyek végül elemésztették.
Ilyen életrajzi vázlattal akár Insta-híresség is lehetett volna,
vagy egy befutott influenszer, esetleg egy menő startup cég önsorsrontó agytrösztje.
Akiről az est közönsége nem hallhatott, az egy Hemingway nevű író volt, aki jó néhány megrendítően nagy művet írt, és aki feltehetően egész életében elrejtette lényének valódi természetét a nyilvánosság elől.