Az író továbbra is kétségektől mardosva ül le beszélgetni Viven anyjával, aki elküldte neki a szöveget; megütközve értesül arról, hogy Vivien öngyilkos lett. Különös kapcsolat alakul ki eztán Makine és az anya, Gaia között, aki feltárja előtte múltját. Végül az Abháziába utazott Osmonde nyomdokain az író és Gaia maga mögött hagyja a hazugságaiba belekergült posztmodern világ forgatagát...
Francia identitárius fiatalok
Makine, Osmonde és Gaia kiábrándult, keserű vallomásai, illetve Vivien és Osmonde szövegei váltakoznak és felelgetnek a könyvben, folyamatosan megkérdőjelezve, de meg is erősítve egymást. Központi, direkt megmondás helyett a nézőpontoknak ebből a táncából kerekedik az üzenet – Descartes-tal szólva azt mondhatnánk, hogy Makine „rejtőzködve szól”. Ennek az esztétikai előnyei vitathatatlanok; hogy aztán vannak-e másfajta előnyei is, az például, hogy az író így védheti magát egy krónikusan túlérzékeny szellemi közegben a szélsőségesség vádjától, az más kérdés.
A regény végkimenetelét ismerve azonban nem is túl érdekes, hogy az aktuális francia közállapotokért és a multikultiért érezhetően nem rajongó Makine gondolatai mennyire vannak benne Vivien erőszakos fejtegetéseiben. Az író empatikus iróniával rajzolja meg az identitárius fiatalokat, ezeket a bibebóca, vézna lúzereket, akik a náci erőkultuszt hirdetik, akik kisebbrendűségi érzésüket antiszemita és rasszista szólamokkal igyekeznek leküzdeni, és a külvilágtól elszigetelt odújukban XVI. Lajos szökésének eltitkolt részleteiről meg Wall Street-i összeesküvés-elméletekről fantáziálnak.
Makine azt érzékelteti, hogy ezeknek a számkivetetteknek a frusztrációja, a liberális társadalom iránt érzett dühe jelentős részben nagyon is megalapozott, ugyanakkor a bennük forrongó gyűlölet rossz bűnbabokat talál magának.
„Egy napon egy gimnázium közelében futottunk össze” – emlékezik Osmonde egy Viviennel való találkozására. „Egy rakás burzsoá-bohém gyerek, cigiztek, a kutyaszaros utcán ültek, rapet hallgattak a telefonjukról, puszilkodtak, összenyálazták egymást. Jól táplált, ocsmányul beszélő gyerekek, akiknek a romlott teste már mindenbe belekóstolt, anélkül, hogy szerettek voltak.
Ez a penész fogja ellepni a médiát, az oktatást, a politikai pártokat.
Azt mondtam Lyndennek: nézd csak ezeket a fiatal fehéreket. Illedelmesen fognak gondolkodni, bio-termékeket fogyasztanak majd, utódokat nemzenek, jóváhagyják a demokratikus bombázásokat. A feketék és az arabok, akiket gyűlölsz, mennyiben is lennének felelősek ezeknek az elkényeztetett gyerekeknek az ostobaságáért?”