Olyan lázadás volt Amerikában, ami mindenki életét meg fogja változtatni
Így vagy úgy, de sikerült újra olyan helyzetbe hozni magunkat, hogy alkalmazkodnunk kell. Varga Mátyás Zsolt írása.
Az Arizona Egyetemen összegyűlt szakértők a lehető legrosszabb mesterségesintelligencia-kimeneteket vázolták fel a következő 5-25 évre. Csak létező és lehetséges technológiákat vehettek figyelembe. Mit tegyünk, hogy elkerüljük a végítéletet?
Az MI rajongói repülő autókkal benépesített, a rákot legyőző valóban szép új világot képzelnek el. Mások viszont az embert rabszolgaságba igázó ördögi robotokkal riogatnak. Eric Horvitz, az Arizona Állami Egyetem veterán MI-kutatója és a Végítélet Órája (Doomsday Clock) guru, Lawrence Krauss mintegy 40 szakembert – tudósokat, cyberbiztonságiakat, törvényhozókat – hívott össze, hogy vitassák meg a lehető legrosszabbat, és hogyan akadályozzuk meg azt.
Horvitz optimista, mások kevésbé. A résztvevőknek „legrosszabb eset” forgatókönyveket kellett felvázolniuk a következő 5-25 évre, de a realistának kellett maradniuk, csak létező és lehetséges technológiákból indulhattak ki.
Sokan osztották Arthur C. Clarke és Philip K. Dick disztópikus jövőképét. A tőzsde összeomlásától, választások meghackeléséig, automatizált cybertámadásokig és világháború kirobbanásáig különféle szcenáriókkal álltak elő. A legfenyegetőbbeket felvázolók vezették a támadást és a megelőzési stratégiákat megvitató panelbeszélgetést.
A szervezők bizakodnak, hogy felhívják a közfigyelmet, és különféle területek képviselői közötti építő vitákat indítanak el a megelőzésről.