Szervezzük meg önmagunkat!
Gál Péter eredetvédelemért felelős helyettes államtitkár hangsúlyozta a hegyközségi önkormányzás és a regionális önszerveződés fontosságát. Ugyanakkor hozzátette, Magyarország a globális piacon nagyon kis szereplő, így „csak az összefogás lehet a fegyverünk”. Dr. Sidlovits Diána, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara képviseletében üdvözölte, hogy a HNT-vel való szoros együttműködésnek köszönhetően az ágazat szakmai és érdekképviseleti szervei beleszólhatnak a közös agrárpolitikába.
Wille-Baumkauff Márta (Vindependent) úgy fogalmazott, az állam végre elengedi a szakma kezét, ami egyben felelősséggel is jár. Az ágazat egységes, a stratégia ugyanakkor még csak egy gerinc, amire fel kell húzni az izmokat – jelentette ki. Zilai Zoltán (Magyar Bor Akadémia) ezzel szemben azt mondta, az ágazat szereplői széthúznak, de ez a sokszínűség természetes. A feladat az eltérő érdekek összehangolása, a Bor Akadémiához hasonló fórumokon.
Rókusfalvy Pál (Vindependent) erre a későbbiekben úgy reagált: ez a sokszínűség inkább szakmai töredezettség. A stratégia sikeressége szerinte azon múlik, hogy mennyire tudják a személyes konfliktusokat áthidalni. Azért is üdvözölte a mostani fejleményeket, mert eddig négy minisztérium foglalkozott egyszerre az ágazattal.
Nem elég, hogy szép a táj
Légli Ottó (HNT) a termőterületek állapotával kapcsolatosan fejtette ki a szakmai sztenderdeknek való megfelelés fontosságát. Kiemelte, óriási előny, hogy a legtöbb borvidék kultúrtájak közepén helyezkedik el, ugyanakkor ez önmagában nem elég. A hazai szőlőtermesztésnek Európa legnagyobb presztízsű borvidékeinek színvonalához kell felnőnie és ehhez lehet, hogy kevesebb ültetvényre lenne szükség.
Árvay Angelika (Junibor) tokaji tapasztalatairól beszélt. Egyetértett Léglivel és elmondta, Tokajon is vannak elhanyagolt parcellák, amiket inkább fel kéne számolni. Árvay szerint a lokalizáció a helyes irány a hazai bortermelésben.
Wille-Baumkauff Márta kifejtette, az időjárástól való függés, kifejezetten a tőkeszegény, családi vállalkozásoknál komoly probléma. Erre a stratégia hitelezési javaslatai adhatnak választ. Kiemelte, a munkaerőhiány a másik komoly probléma, amivel a stratégia egyelőre nem foglalkozott. Pedig a közmunkaprogramban és a Németországban dolgozó fiatalokra nagy szükség lenne idénymunkásként. Az államtitkár-helyettes az ehhez kapcsolódó kérdésünkre azt válaszolta, ez inkább vidékfejlesztési téma, ugyanakkor részletesen foglalkoznak a későbbiekben a problémával.