A rámen tésztalevest már robotokra bízzák Kínában.
2016. február 08. 07:20
p
0
0
0
Mentés
Koya és Kona két robot (pontosabban robotkar), de ők a Toyako Eamen szakácsai Kínában. Az egyik a tésztával foglalkozik kizárólag, az főzi és ellenőrzi, hogy a megfelelő állagú lett, a másik magát a levest és annak minőségét figyeli és beavatkozik, ha fűszerezni kell vagy valami összetevő hiányzik még belőle.
A robotok összehangolt munkájával sikerül elérni, hogy 2 perc alatt elkészül egy vendégnek egy leves. Természetesen nem csak egyféle ráment készítenek, hogy bonyolultabb legyen a feladatuk.A rámen eredetileg japán tésztaleves. Kínai típusú búzalisztből készített tésztát, húsból (vagy alkalmanként halból) készült alaplevet tartalmaz, melyet gyakran ízesítenek szójaszósszal vagy miszóval. Feltétként legtöbbször disznóhúst (チャーシュー, csású), szárított tengeri moszatot (海苔, nori), kamabokót, illetve zöldhagymát tesznek rá.
Japán szinte minden régiójának megvan a saját rámenváltozata, a tonkocu típusútól (sertéscsontleves-alap) Kjúsú vidékén, a miszóalapú Hokkaidó szigetén népszerű. De még nem gondoltak soha a felkelő nap országában arra, hogy robotokkal készítsék el ezt a levest, ez szentségtörés lenne valószínűleg.
Az európai akkumulátorgyártás fellegvárának szánt Northvolt összeomlása kijózanító pofon volt a merész tervek szószólóinak. A történet visszatért önmagába, a világ legnagyobb gyártója, a CATL pedig máris bejelentette, hogy új beruházásba kezd – ezúttal Spanyolországban.
Az Oroszországot sújtó szankciók miatt az orosz repterek bezártak az európai légitársaságok előtt, így az Európa és Kína közötti légi forgalom a kínaiak kezébe került.
Kína új irányvonalat hirdetett: 2025-től radikálisabb élénkítő lépésekkel kívánja támogatni a növekedést. Bár a bejelentések rövid távon optimizmust hoztak a tőzsdékre, a szakértők óvatosságra intenek: a szavak mögötti valódi tettek és azok hatékonysága még mindig kérdéses marad.