Az év dala a New York-i fun. indie-pop trió (Jack Antonoff, Nate Ruess, Andrew Dost) és Janelle Monáe által előadott We are young című szám lett, és ez a formáció lett az év legkiemelkedőbb új előadója is, maga mögé utasítva a favoritnak tartott Frank Oceant. A belga-ausztrál Gotye előadó-zeneszerző a legfontosabbak közül elvitte az év legjobb felvételének járó díjat a Kimbrával együtt előadott Somebody That I Used To Know című számért, amely egyúttal kiérdemelte a legjobb pop/duó előadásért kapott elismerést is. Gotye megkapta a legjobb alternatív albumért (Making Mirrors) járó díjat is. A legjobb albumért járó elismerést a Mumford & Sons angol folk rock együttes (Marcus Mumford, Ben Lovett, Winston Marshall és Ted Dwane) a Babel című albummal érdemelte ki. A Mumford & Sons, az Old Crow Medicine Show, Edward Sharpe és Magnetic Zeros társaságában a Big Easy Express című dokumentumfilmért is elismerésben részesült.
A legtöbb kis gramofonszobrocskát vasárnap este Dan Auerbach, a The Black Keys énekes-gitárosa vihette haza: ő maga négy Grammyt söpört be, egy ötödikbe pedig besegített. Auerbach lett az év producere, és zenekari társával, Patrick Carney-val együtt vehette át az év legjobb rock számáért és rock előadásáért (Lonely Boy), valamint az év legjobb rock albumáért (El Camino) járó jutalmat. Auerbach volt a producere a szintén díjazott legendás New Orleans-i énekes-zeneszerző, Dr. John albumának is. Három Grammyt kapott az elektronikus tánczene megújítója, Skrillex, aki a Bangarang című számért - Sirah közreműködésével - a legjobb tánczenei felvétel, az azonos című lemezért a legjobb tánc/elektronikus albumért járó díjat kapta, és a legjobb újrakevert felvételért járó Grammy is az övé lett. Noha hat díjra jelölték, ezúttal Frank Oceannek is hárommal kellett megelégednie: övé lett a legjobb rövid formátumú videó (No Church in The Wild), a legjobb kortárs „urban” album. Ocean Kanye Westtel és Jay-Z-vel közösen is kapott egy díjat, a legjobb ének-rap együttműködésért. West és Jay-Z emellett a legjobb rap-számért (... in Paris) és a legjobb rap-előadásért (Watch the Throne) is elismerésben részesült.
A legjobb pop vokális albumnak Kelly Clarksonét (Stronger) ítélték, a tavalyi Grammy-gálán hat díjat begyűjtő Adele pedig a legjobb pop szóló előadónak találtatott (Set Fire to the Rain). Rihanna rövid formátumú videó, Beyoncé pedig a legjobb hagyományos R&B előadás kategóriában nyert, a legjobb country album a Zac Brown Band által előadott Uncaged lett. Esperanza Spalding a dzsessztanárával, Thara Memoryval a legjobb vokalistát kísérő hangszerelésért, majd egyedül a legjobb dzsesszénekalbumért (Radio Music Society). Chick Korea két kategóriában is maga ellen versenyzett, végül a legjobb improvizált dzsesszszóló (Hot House) és a legjobb hangszeres zeneszerzemény (Mozart Goes Dancing)- A legjobb latin dzsessz díját a The Clare Fischer Latin Jazz Big Band kapta (Ritmo!). A zenekar névadója és billentyűse tavaly hunyt el. A díjazottak közé került az év legjobb hagyományos pop énekalbumáért Paul McCartney (Kisses On The Bottom). Ez az ex-Beatle 15. Grammy-díja. A tavalyi gálára újra összeállt és fennállásának ötvenedik évfordulóján turnézó The Beach Boys viszont először kapott díjat a lemezakadémiától. A decemberben 92 éves korában elhunyt szitárvirtuózt, Ravi Shankart a világzenei kategóriában találták a legjobbnak (The Living Room Sessions, Első rész).
A legjobb latinpop-albumnak a kolumbiai Juanes MTV Unplugged lemezét ismerték el. Latin kategóriában a legjobb rock-, „urban” és alternatív album kategóriában a Los Angeles-i Quetzal végzett az élen (Imaginaries). Taylor Swift az Éhezők viadala című film egyik betétdaláért (Safe & Sound) a The Civil Wars duóval (Joy Williams, John Paul White) közösen nyerte el a vizuális média számára írt legjobb dal díját. Az idei Grammyn 81 kategóriában nyújtottak át díjakat. A Los Angeles-i Staples Centerben megrendezett gálát nagy erőkkel biztosította a rendőrség, amely az elmúlt napokban nagyszabású hajtóvadászatot indított egy rendőrgyilkos ellen. A rendvédő testülettől elbocsátott, 33 éves Christopher Jordan Dorner „nem hagyományos és aszimmetrikus háborúba” kezdett volt kollégái és családtagjaik ellen, mert állítása szerint a testületnél méltánytalanul derékba törték a karrierjét. Dornert, akinek nyomravezetőjét egymillió dollárral jutalmaznák, már három emberölés mellett „belföldi terrorizmussal” vádolják.