Csák Ferenc az elmúlt hetek történéseivel, a Nemzeti Galériának a Szépművészeti Múzeumba olvasztásával indokolta döntését.
Csák Ferenc, a Nemzeti Galéria vezetője december 31-ig marad a posztján. „A múzeum mint önálló intézmény 2012. március 1-i megszűnéséhez vezető hallatlan lépéssorozat előkészítéséről sem a Magyar Nemzeti Galériának, sem a művészettörténész szakmának nem volt tudomása. Koncepció, stratégia vagy hatástanulmányok nem előzték meg ezt a döntést. Példa nélküli egy nemzeti gyűjtemény önállóságának megszüntetése pár hónap leforgása alatt” - áll a szakember közleményében.
A kormány először kormánybiztosnak nevezte ki Baán Lászlót, a Szépművészeti Múzeum igazgatóját egy új múzeumi épületegyüttes koncepciójának megalkotására, különös tekintettel a Szépművészeti és a Nemzeti Galéria gyűjteményeinek összevonására. Ez után húsz nappal pedig elrendelték a Magyar Nemzeti Galéria, mint önálló intézmény beolvadással történő megszüntetését - emlékeztet Csák. A Nemzeti Galéria helyzete a főigazgató szerint alapjaiban rendült meg, ezért levélben értesítette Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás minisztert lemondásáról.
A Galériában jelenleg 3200 négyzetméteren folynak felújítási munkálatok, emellett négy országos jelentőségű kiállítás megrendezésén dolgoznak, és a tavalyi évhez képest 80 százalékkal növekedett a látogatószám, így 2011-ben a Magyar Nemzeti Galéria lehet Magyarország második leglátogatottabb múzeuma. A közlemény kiemeli, hogy mindezt úgy érték el, hogy év közben 15 százalékkal csökkent az intézmény költségvetési támogatása, így az idei kiállítások költségét 80 százalékban saját bevételből, valamint szponzorációból fedezték.