Kik az esélyesek a pápai trónra? Részletes útmutatónk!

Bemutatunk két listát a pápaesélyesnek tartott bíborosokról.

Ferenc pápa örökségét értékeli egy bennfentes olasz Vatikán-szakértő a blogján.
Ferenc pápa pontifikátusának öt paradoxonáról, Ferenc pápa örökségéről és az utána újjáépítendő egyházról ír Monday Vatican című blogján Andrea Gagliarducci Vatikán-szakértő.
Az olasz Gagliaducci szerint Ferenc ugyan harcolt a pápai udvar, a Vatikán „mélyállama” ellen, de ez egy másik, párhuzamos és ugyanolyan mély rendszer létrejöttéhez vezetett, azzal a különbséggel, hogy
Ferenc pápa körül a formalitás és intézményesség szabályai alól felszabadult rendszer kevésbé volt átlátható, mint az előző. Ferenc alatt minden aszimmetrikus volt, mert mindenről hirtelen döntött a pápa.
Aztán Ferenc el akarta mozgatni a hangsúlyt a nyugati központról és perifériákra.
De eközben pápasága fő témái mégis a nyugatiak fő toposzai voltak, a liberálisok kedvencei, a periférián pedig konzervatív, hagyományos módon szeretnék megélni a hitet a hívek.
Nem véletlen, hogy a melegpárok tagjainak megáldását engedélyező Fiducia supplicans pápai rendelkezés mögül testületileg, nyíltan kihátrált az afrikai egyház – jegyzi meg Gagliarducci.
Aztán a paradoxonok egyik legfontosabbika, hogy az együttdöntést és decentralizációt hirdető Ferenc valójában központosított, és szinte minden döntést egyedül hozott meg.
Ferenc átláthatósága sem volt az igazi.
Az utolsó paradoxon pedig az, hogy egyszerre utálták és szerették őt.
Az olasz szakértő szerint Ferenc nekiment az intézményeknek, de halálával az intézmények biztosítják az átmenetet, és megújulnak.
Emlékeztet: Ferenc megválasztása előtt úgy gondolták az őt támogató bíborosok, hogy „négy év Bergoglio” elég lenne helyre tenni a dolgokat, de ebből tizenkét év lett, és Ferenc például számos jogi bizonytalanságot hozott létre, kezdve azzal, hogy több pápaválasztó bíborost nevezett ki, mint a formális limit, de ezt hivatalosan nem változtatta meg.
Szóval szerinte Ferenc után egy mérsékelt pápa jön, akinek első dolga lesz a rendrakás, a normák helyreállítása, megtartva elődje örökségének jó kezdeményezéseit, ötleteit, tetteit.
Kapcsolódó vélemény
Mandiner
Ferenc nem reformpápa volt, hanem káoszpápa, aki imádott első lenni bármiben, és rendrakás helyett rendetlenséget hagyott maga után.
Ezt is ajánljuk a témában
Bemutatunk két listát a pápaesélyesnek tartott bíborosokról.
Fotó: Alberto Pizzoli / AFP