Szorult helyzetben van Zelenszkij, ezt lépheti az amerikai ajánlatra

„A dilemma, amire Zelenszkij fel van nyársalva, három pár szarvból áll” – jelentette ki Robert C. Castel.

Itt vannak azok a konkrét témák, amik akadályozzák a közös béketörekvést.
Ukrajna területi kérdése, az Oroszországgal szembeni szankciók, a biztonsági garanciák és az ukrán hadsereg mérete okozza a legnagyobb ellentétet az USA, valamint Ukrajna és az európai szövetségesek között, derült ki azokból a nem publikus dokumentumokból, amelyeket a Reutersnek lehetősége volt megtekinteni.
A dokumentumok azokat a javaslatcsomagokat tartalmazzák, amelyeket amerikai, európai és ukrán tisztviselők nyújtottak be április 17-én Párizsban és április 23-án Londonban folytatott megbeszéléseik során.
Az egyik szövegből kiderül, hogy
a jelenlegi „feltételek az Egyesült Államok végső ajánlatát jelentik mindkét fél számára”.
A tárgyalásokhoz közel álló források szerint a dokumentum tartalmazza a Trump megbízottja, Steve Witkoff által az európai tisztviselők előtt Párizsban megfogalmazott javaslatokat, amiket aztán az ukránoknak is továbbítottak. Ezzel kapcsolatban korábban maga Trump, majd alelnöke, JD Vance is megszólalt, mindketten világossá tették, amennyiben a felek nem fogadják el a feltételeket, Washington kiszáll a tárgyalásokból.
A másik dokumentum Londonban született az ukrán és európai vezetők tárgyalásán, amelyet később az USA felé továbbítottak.
Ebben a dokumentumban reagáltak az amerikaiak korábbi ajánlataira és feltételeire.
Az európai-ukrán fél átfogó védelmi mechanizmusokat követel, beleértve a NATO 5. cikkéhez hasonló amerikai kötelezettségvállalást, valamint azt, hogy ne korlátozzák az ukrán hadsereg létszámát és a szövetséges erők ukrajnai állomásoztatását. Emellett pénzügyi kompenzációt követelnek a befagyasztott orosz vagyonból. Ezek a szempontok viszont nem szerepel az amerikai javaslatokban.
Ezek az eltérő elképzelések akadályozzák a tárgyalások előrehaladását, és továbbra sincs közös álláspont a nyugati felek között.
Zelenszkij szerint ez a dokumentum, amely az európaiak ellenjavaslatait tartalmazza, most Donald Trump asztalán pihenhet.
Ezt is ajánljuk a témában
„A dilemma, amire Zelenszkij fel van nyársalva, három pár szarvból áll” – jelentette ki Robert C. Castel.
A legnagyobb ellentétet, ahogy arról korábban a Mandiner is beszámolt, az okozta, hogy az USA közölte, hajlandó elismerni, hogy a Krím, valamint a jelenleg orosz irányítás alatt lévő egykori Ukrán területek már Oroszországhoz tartoznak.
Ezt is ajánljuk a témában
Az USA egyre türelmetlenebb.
Európa ezzel szemben a területi megosztásról szóló vitákat a tűzszünet megkötése utánra halasztaná, és semmi jele annak, hogy bármely elfoglalt ukrán terület esetében elfogadnák, hogy orosz fennhatóság alá kerüljön – derül ki a dokumentumból.
Nyitókép: AFP/Jim Lo Scalzo