Kiderül: nemzetközi körözés ide vagy oda – Magyarországon biztonságban lesz Netanjahu

A jog vagy a politika győz? Az izraeli miniszterelnök magyarországi látogatása forró kérdéseket vet fel.

Egyesével lőtték le őket, buldózerrel földelték el a testeket – állítja az ENSZ-féle Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala.
Az ENSZ szerint izraeli katonák március 23-án Rafah városának Tel al-Sultan nevű negyedében 15 palesztin mentőst és mentési munkát végző civil dolgozót öltek meg egymás után, köztük egy ENSZ-alkalmazottat is.
Az áldozatok a Palesztin Vörös Félhold (PRCS) és a polgári védelem emberei voltak, akik egy korábban megtámadott mentőcsapat segítségére siettek.
Az ENSZ humanitárius ügynöksége szerint a dolgozók járművei egyértelműen meg voltak jelölve, mégis súlyos izraeli tűz alá kerültek, miközben bajba jutott kollégáikat próbálták menteni. A holttesteket egy tömegsírban temették el, egyes testeken bilincselés nyomait is felfedezték – állítja a baloldali The Guardian.
A Palesztin Vörös Félhold szerint az első mentőautó még eljutott a kórházba, de a második, amely támogatásra indult, útközben megszakította a kapcsolatot.
Egy ötautós mentési konvoj – amely mentőkből, polgári védelmi járművekből és az egészségügyi minisztérium autóiból állt – szintén tűz alá került. A legtöbb halálos áldozat ebből a második támadásból származott.
Nyolcan a Vörös Félhold, hatan a polgári védelem munkatársai voltak, egy fő pedig az ENSZ alkalmazottja. Az egyik mentős még élőben jelentette telefonon, hogy megsérült, miközben izraeli katonák közeledtek. Hallani lehetett elvileg, ahogy héberül arról beszéltek, hogy „gyűjtsék őket a falhoz, és hozzanak bilincset”.
Az izraeli hadsereg közlése szerint az érintett járművek mozgásai előzetesen nem voltak egyeztetve a hadsereggel, és az adott terület aktív hadműveleti zónának számított.
A Vörös Félhold viszont azt állítja, hogy a környék biztonságosnak volt nyilvánítva, és a mozgás ott nem igényelt koordinációt. Az ENSZ és a Nemzetközi Vöröskereszt szerint ez az eset a legsúlyosabb támadás humanitárius mentőcsapat ellen 2017 óta.
A baloldali lap szerint, a megölt dolgozók testeit tömegsírba dobták, homokkal fedték le, egyesek keze még mindig meg volt kötözve. Az ENSZ úgy véli, hogy az izraeli-gázai háború kezdete óta legalább 1060 egészségügyi dolgozót öltek meg, miközben a világszervezet már a biztonság hiánya miatt a Gázában dolgozó nemzetközi személyzetének harmadát kivonta.
Ezt is ajánljuk a témában
A jog vagy a politika győz? Az izraeli miniszterelnök magyarországi látogatása forró kérdéseket vet fel.
Nyitókép: Hani Alshaer / AFP