A finnek kizárnák a Fideszt a Néppártból
A finn párt elnöke Twitteren közölte, hogy a jövő év első felében tartanak majd kongresszust, ahol az EPP új irányáról fognak tárgyalni.
Fegyvergyárakba vásárolnak részesedést a brüsszeli politikusok.
A Patrióta április végi műsora „Brüsszelben valamire készülnek? Milliárdok mennek a háborúra?” címmel nem bocsátkozott felületes és homályos feltételezésekbe, hanem szinte egyből a lényegre tért, mikor egy márciusi hangfelvételt mutatott be, melyen felhívást kap az Európai Unió számos országa, miszerint „a rövid távú költségvetési stratégiában azonnal növelnünk kell a védelmi kiadásokat”.
Hála Istennek, hat hónappal ezelőtt vásároltam részvényeket. (...) És továbbra is ezt teszem. És nagyon ajánlom minden magánbefektetőnek, hogy ezt tegye!”
– jelentette ki Aura Salla, finn európai parlamenti képviselő a hangfelvételen.
Ezt is ajánljuk a témában
A finn párt elnöke Twitteren közölte, hogy a jövő év első felében tartanak majd kongresszust, ahol az EPP új irányáról fognak tárgyalni.
Erről a hangfelvételről beszélt Tóth Máté és Hortay Olivér, és arról, hogy miképpen lehetséges, hogy
a fegyverkezést támogató néppárti képviselő saját magát buktatta le.
A Századvég szakértője, Hortay Olivér szerint „itt két ügy van, két probléma, amit érdemes külön tárgyalni”. Az egyik az a néppárti politika, mely szerint „minden forrást Európa védelmi kiadásai növelésére fordítanának”, akár a kohéziós és mezőgazdasági forrásokat is.
A másik kérdés pedig az, hogy itt van egy nagyon súlyos korrupciós vagy korrupció-gyanús ügy: Salla arról beszél, hogy hál istennek vásárolt félévvel ezelőtt Rheinmetall részvényeket.”
– mondta el a szakértő.
Hortay Olivér ezután azt részletezte, hogy „ha a védelmi kiadások növekednek, márpedig egyre nagyobb lépésekkel haladunk ebbe az irányba, akkor a Rheinmetallhoz hasonló fegyver vállalatok árfolyama megemelkedik”. „Így Salla pénztárcája is egyre nagyobb lesz” – tette hozzá. Majd elmondta, hogy „ami talán a legabszurdabb az egészben, hogy később Salla kollégái (...) lényegében azzal magyarázták a helyzetet, hogy abban, hogy egy politikus olyan részvényeket birtokol, amikre egyébként a döntésein keresztül hatással van, abban semmi szokatlan nincs”.
Ezt is ajánljuk a témában
Összeszedtük, mi minden utal arra, hogy a Tisza Párt elnöke belső információk birtokában kereskedett.
„Igaz, ez egy szofisztikáltabb megközelítés, mint amit korábban láthattunk, hogy régivágású módon, táskákban készpénzt juttattak az Európai parlamenti képviselőknek, de hát a történet azért mégiscsak teljesen abszurd” – tette hozzá Hortay Olivér. A politikai elit hitelességét illetően Tóth Máté jogász azt is megjegyezte, hogy mindez felveti a „nálunk a büntető törvénykönyvben a 410. paragrafus, a bennfentes információ kérdését”. Ezt úgy magyarázta, hogy „nagyon merész a politikus asszony a bátor kijelentéseivel és ahogy toborozza a kis befektetőket.”
A teljes beszélgetés alább hallgatható és nézhető végig:
Nyitóképünk illusztráció: MTI/EPA/Olivier Hoslet