Miért veszélyes a bennfentes kereskedelem?
Magyar Péter esetében azért is valószínűsíthető, hogy nem hivatalosan jutott fontos belső információkhoz, mert ezek kiszivárgása, szélesebb körben való elterjedése komoly üzleti kockázatot jelentett volna az Opusnak. Nem véletlen, hogy ezeket a meghatározó üzleti döntéseket a tőzsdei cégek szigorúan csak a zárás után jelentik be: amennyiben nem hivatalosan kiszivárgott volna a szóban forgó program, a befektetők azonnal megrohamozták volna az Opus-részvényeket, amelynek negatív hatása lett volna a papír árfolyamára.
Ráadásul a kereskedési adatokat visszakeresve nem látható olyan mozgás, ami arra utalt volna, hogy a részvényesek tömegével vásároltak volna Opus-részvényeket, vagyis a bennfentes információk nem úgy szivárogtak ki, hogy azok alapján széles körben kereskedni kezdtek volna.
Ráadásul a nemkívánatos árfolyamváltozás már annak a hírére is bekövetkezhet, hogy egy bizalmas belső információ elterjedt, még akkor is, ha annak részletei nem ismertek.
A hasonló ügyletek veszélye túlmutat a kockázat nélküli nyerészkedésen, amely a többi részvényessel szemben azért tisztességtelen, mert míg a tőzsdei kereskedés egyik legfőbb jellemzője a kockázatvállalás, addig az ilyen információk tudatában a részvényvásárlás kockázatmentessé válik. A bennfentes kereskedelem gyanújának kivizsgálása és az ügy feltárása pont ezért is kulcsfontosságú, mivel az ilyen esetek rombolják az adott ország tőzsdéjének hírét és adott esetben elriaszthatják a befektetőket.
Brüsszel útmutatásait követik a magyar hatóságok
Az Európai Unió szabályozza, hogy a bennfentes kereskedelem bűncselekmény, a magyar jogrendbe is az uniós iránymutatások lettek átültetve. Ez azt jelenti, hogy
Magyar Péter akár most, akár a későbbiekben aligha tud azzal védekezni, hogy az eljárás mindössze az ellene irányuló politikai leszámolási kísérlet része, mivel mindenben az Európai Unió szabályai az irányadók.
Balsai István büntetőjogász korábban a Mandinernek arról beszélt, a Btk. 410. paragrafusa taglalja ezt a fajta bűncselekményt. Eszerint „aki bennfentes információ felhasználásával saját vagy más nevében a bennfentes információval érintett pénzügyi eszközre vonatkozó ügyletet köt, ügyletkötésre megbízást ad, megbízást visszavon vagy módosít, ajánlatot rögzít, visszavon vagy módosít, illetve a birtokában lévő bennfentes információra tekintettel mást vagy másokat a bennfentes információval érintett pénzügyi eszközre vonatkozó ügylet kötésére, ügyletkötésre vonatkozó megbízás adására, visszavonására vagy módosítására, ajánlat rögzítésére, visszavonására vagy módosítására hív fel, vagy bír rá,
a bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A büntetés ugyanakkor öt évig terjedő szabadságvesztés is lehet,
ha a bűncselekményt hivatalos személyként, illetve ha például pénzügyi intézmény, befektetési vállalkozás társaság tisztségviselőjeként vagy alkalmazottjaként követik el. Akkor is ez a tétel, ha a bűncselekménnyel érintett ügylet vagy ügyletek, megbízás vagy megbízások, ajánlat vagy ajánlatok abszolút értéke különösen nagy vagy ezt meghaladó értékű.”