Magyar Péter elismerte: ő kérte számon az MNB hölgymunkatársát, miután eljárást indítottak bennfentes kereskedelem miatt

A Tisza-vezér azt is világossá tette, nem hajlandó válaszolni a bűnösségét firtató kérdésekre.

Az MNB által összeállított kérdések tételesen, dátumokkal, megbízási számokkal dokumentálják a tőkepiaci tranzakciókat – köztük a 2023. július 21-én végrehajtott OPUS-részvényügyleteket is.
Az Index birtokába jutott az a kérdéssor, amelyet a Magyar Nemzeti Bank küldött el Magyar Péternek, a Tisza Párt elnökének. Az ellenzéki politikus összesen 24 részletes kérdéssel szembesült, az MNB által összeállított kérdések tételesen, dátumokkal, megbízási számokkal dokumentálják a tőkepiaci tranzakciókat – köztük a 2023. július 21-én végrehajtott OPUS-részvényügyleteket is.
Az MNB tájékoztatása alapján az ügyletek körülményei olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek a jogszabályok megsértésére utalhatnak.
Az egyik kérdés például arra irányult, hogy Magyar milyen információk alapján hajtott végre aznap részvényvásárlást, és milyen forrásból fedezte azokat.
A jegybank vizsgálja, hogy a politikus tudhatott-e előzetesen arról a tőzsdezárás után bejelentett részvény-visszavásárlási programról, amely jelentős árfolyam-emelkedést eredményezett az OPUS Global papírjainál.
Az Index információi szerint Magyar Péter aznap délután több tízmillió forint értékben vásárolt OPUS-részvényeket, majd azokat hétfőn, már a megnövekedett árfolyamon értékesítette.
A lap úgy tudja, hogy a jegybank kérdéseiben rákérdezett arra is, miért tagadta a tranzakciókat egy februári Facebook-bejegyzésében, illetve mi alapján állította, hogy az Index vonatkozó cikke valótlan. A jegybank emellett azt is vizsgálja, hogy Magyar Péter kapcsolatban állt-e olyan személlyel, aki a részvénykibocsátó céghez, vagy annak vezetéséhez köthető.
Az MNB szerint a politikus egy áprilisi telefonhívásban indulatos hangnemben kifogásolta a piacfelügyeleti eljárást, illetve politikai tartalmú kijelentéseket is tett. A jegybank közleménye szerint Magyar Péter – bár a hivatalos kérdéseket átvette – vitatta azok szükségességét, és azt állította: egyes kérdésekre „bohócfejekkel” fog válaszolni.
Ezt is ajánljuk a témában
A Tisza-vezér azt is világossá tette, nem hajlandó válaszolni a bűnösségét firtató kérdésekre.
A jegybank első kérdése a következő volt: „Kérem, nyilatkozzon arról, hogy 2023. július 21-én miért adott tőkepiaci megbízásokat OPUS-részvényre – itt a jegybank szakemberei még az ISIN-számot is feltüntetik –, illetve milyen információ, adat, elemzés alapján kereskedett aznap? Miből fedezte a tranzakciókat?”
Ezután az MNB rákérdezett arra is, hogy Magyar Péter 2025. február 13-i Facebook-posztjában miért állította, hogy nem is vett és nem is adott el részvényt,
miközben a dokumentált tranzakciók ennek ellentmondanak.
Egy újabb kérdés pedig arra irányult, hogy mire alapozta kijelentését, miszerint „az Index-cikk full kamu”.
Az üggyel kapcsolatban korábban több hangfelvétel is nyilvánosságra került. Az egyiken Magyar Péter korábbi élettársa, Vogel Evelin utal arra, hogy a politikus jelentős tőzsdei bevételekhez jutott olyan információk alapján, amelyek nem voltak nyilvánosak.
Ezt is ajánljuk a témában
Gulyás Márton műsorában is szóba került az egyik nagy botrányt kavart hangfelvétel.
Az ügyben sajtóinformációk szerint a Nemzeti Nyomozó Iroda is vizsgálódik. A bennfentes kereskedelem a vonatkozó uniós szabályok értelmében háromtól öt évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető.
Ezt is ajánljuk a témában
A büntetési tétel akár öt évig is terjedhet.
Az ügyet a Tisza Párt elnöke se tagadta, az MNB közleményét úgy kommentálta, „felhívtam a nemzeti banki ügyintézőt és jeleztem neki, hogy a legtöbb felesleges és álságos kérdésre egy bohóc jelet fogok rajzolni”. Majd tagadta a bennfentes kereskedelmet.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Vajon ha Rogán Antal csörögne oda valahová a saját ügyében, kilátásba helyezve a felelősségre vonást, szintén nem rebbenne meg a tiszások szeme? Francesca Rivafinoli írása.
Nyitókép: Kisbenedek Attila/AFP