Kemény fricskát kapott Zelenszkij a magyar minisztertől: erre a lépésre még az ukrán elnök sem volt felkészülve

2025. április 02. 13:59

Bemutatta a nagy terv részleteit Szijjártó Péter.

2025. április 02. 13:59

Egy újabb bátor és szuverén döntés eredményeként új kőolajvezeték épülhet Magyarország és Szerbia között, a megvalósíthatósági tanulmány már el is készült, így a beruházás 2028-ra le is zárulhat, ezáltal a két ország nem szorul majd rá másokra a két fő energiahordozó tranzitja terén – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Belgrádban.

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a szerb energiaügyi miniszterrel, Dubravka Dedoviccsal folytatott egyeztetését követően bejelentette, hogy

„újabb bátor és szuverén döntésről” született megállapodás, amelynek a keretében új kőolajvezeték épül majd a két ország között.

„A földgázszállításhoz képest ellentétes iránnyal egy olyan kőolajvezetéket építünk, amelynek nyomán Szerbia kőolajellátása Magyarországon keresztül lehetővé válik” – tudatta. „Általánosságban igaz, hogy minden egyes új vezeték növeli az energiaellátás biztonságát, de itt most erre konkrétan is nagy szükség van, mert a térség kőolajellátása tekintetében bebizonyosodott az, hogy nem mindegyik ország megbízható tranzitország, és néhány ország csúnyán megbukott azon a teszten, amit szolidaritásnak hívnak, ezért indokolt egy új vezeték építése” – folytatta.

Arra is kitért, hogy Magyarországon elkészült a megvalósíthatósági tanulmány, amelyet a mai napon a Mol be is mutatott mindkét kormány képviselőinek. Emellett a szerb vezetés elfogadta az építkezéshez szükséges területrendezési szabályrendszert is.

„Elmondhatjuk, hogy a kőolajvezeték építésének előkészítési fázisában nagyon fontos lépéseket tettünk az elmúlt hetekben. Így az építkezést az idei esztendő végén, jövő év elején fizikailag is meg lehet kezdeni,

amelynek nyomán egy 2028-ra abszolút, egész hosszában működőképes új kőolajvezeték jön létre a két ország között”

– mondta. Szijjártó Péter arról tájékoztatott, hogy hazánkban ehhez két fontos beruházást kell elvégezni: egyrészt bővíteni kell az ukrán-magyar határt Százhalombattával összekötő vezeték kapacitását, másrészt innen egy teljesen új, 190 kilométer hosszú vezetéket kell építeni a szerb határig.

Ez a beruházás összességében 130 milliárd forintos értéket fog képviselni.

Tehát ez egy nagy, az egész régió energiaellátásának biztonsága szempontjából meghatározó beruházás” – szögezte le. Mint közölte, az új vezeték kapacitása évi 4,5 millió tonna körül lesz, és ezzel lehetővé válik a pancsovai kőolajfinomító, illetve Szerbia kőolajellátása teljes egészében Magyarországon keresztül.

„Ez azt fogja jelenteni, hogy a két fő energiahordozó importja esetében nem szorulunk másokra, csak egymásra. Jelenleg Magyarország teljes földgázimport-szükséglete megoldható Szerbián keresztül, és az új beruházással Szerbia teljes kőolajimport-szükséglete megoldható lesz Magyarországon keresztül – fejtette ki.

Ezt is ajánljuk a témában

(MTI)

A nyitókép illusztráció. Fotó: Gints Ivuskans / AFP

Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.

Összesen 64 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2025. április 02. 19:10 Szerkesztve
A véleményem az, hogy nekünk most főleg input alternatívára lenne szükségünk, mert van a Barátság, amit a fuckránok előbb-utóbb szétkúrnak, meg van az adriai amit a horvátok inkább üresen tartanak, de akkor is jelentősen túlárazva kínálják, csak hogy velünk kibasszanak. És ennyi.
Kovács Ubul
2025. április 02. 19:10
Ha jól értem, ettől még ugyanúgy Ukrajna felől jön az olaj, a gáz pedig az álhiszti ellenére régóta nem. Tehát miért lenne ez fricska Zselének?
Pelso j.
2025. április 02. 18:48
S mit szól ehhez az (állítólagos) Trump haverotok?
mr-nachtigal
2025. április 02. 17:50
Ezt követően már egészen biztos, hogy az ukránok megsemmisítik a Barátság kőolajvezetéket. Egyszerűen semmi nem tarthatja vissza őket. Még az USA által szervezett átmeneti tűzszünetet se vették figyelembe. Az EU kifejezetten ösztönzi a Barátság kőolajvezeték megsemmisítését. Az oroszoknak kb mindegy mi van mivel a teljes kőolaj exportjuknak csak igen kicsi részét küldik erre.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!