Tudományellenes hadjáratot indított Donald Trump a Telex szerint. Hogy miben állna mindez? A lap felütése szerint
előre sejteni lehetett, hogy ha Donald Trumpot újra megválasztják az Egyesült Államok elnökének, azt a tudomány meg fogja sínyleni”.
A Telex azokat a sirámokat foglalta össze, amelyek szerint az elnök rendeletei ártanak a tudománynak. Hogy miként? Úgy, hogy betiltják egyes genderfogalmak használatát, ezért leállt a publikációgyártás több ilyesmivel foglalkozó kormányzati ügynökségnél; aztán a DEI, azaz az „sokszínűségi, egyenlőségi és befogadási” intézményrendszer felszámolása miatt leállt több NASA-bizottság; úgyszintén szünetel egyes statisztikák kiadása, és megsínyli az új elnököt az AIDS- és LMBTQ-ügyi egészségügyi tájékoztatás is. De a Telex szerint az is tudományellenes, hogy úgymond Trump „felfüggesztette a szélerőművek építését szövetségi földeken és vizeken; és az elektromos járművek állami támogatásának megszüntetéséről, valamint a fogyasztói eszközök energiatakarékosságát előíró szabályok eltörléséről is döntött.”
A Telex egy nemzetközi kórushoz csatlakozott, hasonlókról írt a Science, a Nature. A Washington Post pedig a Biden által kötelezővé tett DEI és gendernyelvezet betiltása okozta káoszról és zavarról értekezik. Az Inside Higher Ed szerint
számos tudós nem tudja, a projektjei átmennek-e a Trump-féle „ideológiai teszten”.
Az alábbiakban először általános kritikai megállapításokat teszek a telexes narratívával kapcsolatban, aztán bemutatom, pontosan mi is ez a DEI nevű hidra (avagy polip), majd részletesen is szétszedem a telexes sirámokat.
Mi igaz mindebből? Általános megállapítások
Thomas F. Powers, a Carthage College politológia professzora (egyben egy multikultiról szóló könyv szerzője) szerint valójában arról van szó, hogy Donald Trump visszatér a polgárjogi mozgalom eredeti elveihez, melyek nem csoportegyenlőségről és pozitív diszkriminációról szóltak, hanem egyéni esélyegyenlőségről. Powers a könyvében amellett érvel, hogy az utóbbi időben elharapódzott antidiszkriminációs rezsim szembe megy a liberális pluralizmus elveivel.
Ugyan ekkora ramazuri nem szokott kitörni az amerikai kormányzat hátterében dolgozó tudósok közt, de a Trump-féle radikális akcióknak oka van.
Joe Biden 2021 januárjában rendeletekkel kötelezte a szövetségi kormány szerveit, így a tudósokat foglalkoztató szervezeteket is a DEI és a gendernyelvezet bevezetésére, a diszkriminációellenesség jegyében. Ez egy igencsak ideológiai motivációjú lépés volt, s ha ez nincs, nem lenne szükség Trump ellenlépéseire sem.
Emellett csak az amerikai tudósok töredéke dolgozik kormányzati kötelékben, és az intézkedések csak a felsőoktatásban és a piacon dolgozó tudósok kis százalékát érintik indirekt módon. Úgy tenni, mintha egy elnök nagy zavart tudna kelteni az amerikai tudományosság egészében, erős csúsztatás.
Ha pedig egy-két ilyen rendelettől ennyire leáll az élet a kormányzati háttérintézmények tudományos műhelyeiben, akkor az azt jelenti, hogy Trumpéknak igaza volt, és már mindenhová beépültek a DEI- és genderszempontok. Ekkor viszont ezeket nem lehet precíziós módon, szikével eltávolítani, csak erőteljesebb intézkedésekkel. Az időleges káosz járulékos veszteség.
Csúsztatás azt állítani, hogy Trump korlátozza a tudomány szabadságát. A szövetségi kormányzatban dolgozók ezentúl nem használhatnak bizonyos kifejezéseket, de egy tudós magánszemélyként egy tudományos tanulmányban azt ír, amit akar. Éppen a kötelező DEI és a kötelező gendernyelvezet korlátozta a tudomány szabadságát. Egyébként meg aki a kormányzatban dolgozik, az ne lepődjön meg, hogy időnként politikai irányváltások vannak, amelyek hatással vannak a munkájára, akkor is, ha tudós.
A DEI-probléma
A DEI, azaz „sokszínűség, egyenlőség és befogadás” egyszerre konkrét és nehezen megfogható. A jelenség a progresszív ideológiában gyökerezik, és általános szinten a marginalizáltak, kisebbségiek és elnyomottak reprezentációját hivatott növelni lényegében minden szektorban, a kormányzatban, az oktatásban, a vállalatoknál – mindenhol. Minderre 8 milliárd dollárt költenek évente Amerikában.
Alapvetően szélsőbaloldali egyenlősítési projektről van szó, ami nem a bemeneti egyenlőségre (equality), hanem a kimeneti egyenlőségre (equity) koncentrál, azaz ki akarja vasalni a társadalmat, amit szerinte intézményesen áthat a rasszizmus és kirekesztés.
Ez a progresszív ideológia társadalmi csoportokban gondolkodik, nem az egyének egyenlőségében, azaz kissé abszurd módon abból indul ki, hogyha egy kisebbséginek tartott társadalmi csoportnak nincs „megfelelő”, például társadalmi arányszámával megegyező arányú képviselete különféle testületekben és a munkavállalók között, akkor az automatikusan azt jelenti, hogy hátrányt szenved az illető csoport, mégpedig „strukturális” hátrányt. Azaz a kimeneti egyenlőtlenségből azt a következtetést vonja le, hogy bemeneti egyenlőtlenség van, ezért kvótaszerű pozitív diszkriminációra van szükség. Mivel ezt a helyzetet a progresszívek és woke-mozgalmuk igazságtalannak és elnyomónak tartják, ezért a DEI-törekvések arra irányulnak, hogy különféle DEI-testületek foglalkozzanak a kérdéssel mind a kormányzati szerveknél, mind vállalatoknál, mind az oktatásban. Másrészt erre vonatkozó képzésekkel bombázzák az embereket, és a „sokszínűséget, egyenlőséget és befogadást” elősegítő irányelveket íratnak, intézkedéseket hoznak.
Mindezek következtében az egyetemeken elszaporodtak a sokszínűségi hivatalok, melyek drágák és növelik a bürokráciát.