Trump összetörte az ukrán NATO-álmokat – Mandiner Harctér
Donald Trump beiktatásához közeledve már Zelenszkij is tárgyalna a fegyverszünetről, de feltételekkel. Az ukrán elnök NATO-tagságot szeretne, de erről Trump hallani sem akar.
A katonai szövetség ellenőrizné Oroszország víz alatti hálózatát.
A NATO két hajót küld a Balti-tengerre azért, hogy ellenőrizze Oroszország víz alatti infrastruktúráját és kövesse az orosz „árnyékflotta” (vagyis az adatszolgáltatás és szakhatósági ellenőrzés nélkül közlekedő hajók) mozgását a térségben – jelentette be pénteken a finn külügyminiszter, Elina Valtonen.
Ezt is ajánljuk a témában
Donald Trump beiktatásához közeledve már Zelenszkij is tárgyalna a fegyverszünetről, de feltételekkel. Az ukrán elnök NATO-tagságot szeretne, de erről Trump hallani sem akar.
Az Index arról ír, hogy a finn külügyi tárca vezetője azt közölte, Finnország maga is növeli aktivitását a térségben.
„Finnországot régóta aggasztják az Oroszország által létesített árnyékflottának a környezetre és a tengerbiztonságra gyakorolt káros következményei” – mondta, majd hozzátette:
Nyilvánvaló, hogy az orosz árnyékflotta fenyegetést jelent a tenger alatti kritikus infrastruktúrára nézve is.
A kijelentés előzménye, hogy december végén meghibásodott a Finnországot Észtországgal összekötő, Estlink 2 nevű tengerfenéki villamos vezeték. A finn hatóságok szabotázs gyanúja miatt feltartóztatták a Cook-szigetek zászlaja alatt hajózó, de az Európai Unió szerint Oroszország árnyékflottájához tartozó Eagle S nevű tankert, amely feltételezésük szerint a horgonyát a tengerfenéken végighúzva okozhatta a károkat.
Hétfőn az Egyesült Királyság vezette, az északi és a balti államok, valamint Hollandia egységeiből álló közös expedíciós erők (JEF) már bejelentették, hogy a nemrég jelentett incidensekre válaszul fokozzák a Balti-tenger víz alatti infrastruktúrájának felügyeletét.
Nyitókép: Aleksander Kalka / NurPhoto via AFP
***