Nyitókép: MTI/AP/Andrew Harnik/EPA/Makszim Sipenkov/AP/Ukrainian Presidential Press Office/Ukrán elnöki sajtószolgálat
***
Több évtizede nem látott vérontás zajlik Kelet-Ukrajnában, ezt lezárandó újabb és újabb béketerv születik – de vajon melyik képes végre megállítani a harcokat? A Minszki jegyzőkönyv, a Normandiai Négyek találkozói, és a török, valamint kínai békekezdeményezések mind azt ígérték, hogy közelebb hozhatják a konfliktus végét, mégis a lövészárkokban továbbra is szólnak a fegyverek. Ennek oka sokkal bonyolultabb, mint gondolnánk.
Egyes szakértők szerint a felek közötti mély bizalmatlanság, mások a geopolitikai játszmák és az egymással versengő hatalmi érdekek miatt húzódik el a békefolyamat.
A lehetséges opciókról Seremet Sándort, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatóját és az NJE Eurázsia Központ kutatóját kérdeztük.
Minszki remények és bukások
A 2014-ben és 2015-ben aláírt Minszki jegyzőkönyvek a béke első reménysugarait jelentették Kelet-Ukrajnában.
A dokumentumok célja az volt, hogy azonnali tűzszünetet érjenek el, autonómiát biztosítsanak a régiónak, és helyreállítsák az állandó párbeszédet.
Azonban a jegyzőkönyvek csupán papíron működtek. A harcok rövid szünet után újra kiújultak, és a megállapodások betartása szinte azonnal akadályokba ütközött.
A 2015-ös második Minszki jegyzőkönyv, amelyet Franciaország és Németország közvetítésével készült, már részletesebb feltételeket tartalmazott. De az eredeti probléma – a felek közötti mély bizalmatlanság és a geopolitikai érdekek ütközése – továbbra sem oldódott meg.
Oroszország és Ukrajna eltérően értelmezték az egyezmény pontjait, míg a harcok intenzitása változó mértékben ugyan, de folytatódott.
2022-re az egyezmények érvénytelenné váltak, amikor Oroszország hivatalosan elismerte a szakadár Donyecki és Luhanszki Népköztársaságokat, majd inváziót indított Ukrajna ellen.
A szakértő kifejtette, hogy Minszk I és Minszk II betartására és megvalósítására alig volt esély. Ukrajna igen nehéz körülmények között írta alá a 2014-es dokumentumot, miután az ukrán csapatokat katlanba zárták Ilovajszkban, majd 2015 januárjában Deblácleve mellett alakult ki hasonló helyzet amelyben az ukrán csapatok ismét katlanba kerültek, így újabb megállapodás született.