Orbán Balázs: A hegemóniáját féltő Nyugat tudatosan bezárkózik
„Az átalakuló világban Magyarországnak nemet kell mondania a blokkosodásra, és együttműködést kell keresnie más államokkal” – jelentette ki a politikai igazgató.
A pekingi kormány eurázsiai ügyekért felelős különmegbízottja igyekszik majd jobb belátásra bírni a háborúzó feleket.
Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője szerdai sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy Li Hui, a kínai kormány eurázsiai ügyekért felelős különmegbízottja március 2-ától Oroszországba, az Európai Unió székhelyére, Lengyelországba, Ukrajnába, Németországba és Franciaországba látogat az ukrajnai válság politikai rendezését célzó második diplomácia fordulója keretében.
Mao szerint a legsürgetőbb prioritás most a béke helyreállítása.
Minél hamarabb kezdődnek a béketárgyalások, annál kisebb a kár
– mondta. Majd hozzátette: „Az elmúlt két évben Kína soha nem adta fel a béke előmozdítására tett erőfeszítéseit, és mélyreható eszmecserét folytatott országokkal, köztük Oroszországgal és Ukrajnával, konstruktív szerepet játszva a válság kezelésében”.
A kínai külügyminisztérium közleménye szerint Kína továbbra is szerepet játszik, folytatja a diplomáciát, konszenzusra törekszik, előkészíti a béketárgyalásokat, és „Kína bölcsességével hozzájárul az ukrán válság politikai rendezéséhez”.
Ez lesz Li második útja Európába, miután 2023 májusában Oroszországban, Ukrajnában, Lengyelországban, Franciaországban és Németországban is tárgyalt az ukrajnai konfliktusról. Li, aki korábban Kína oroszországi nagykövete volt, annak idején minden említett ország magas rangú vezetőivel folytatott tárgyalásokat, hogy népszerűsítse Kína béketervét, és felszólítsa a hadviselő feleket a konfliktus békés rendezésére. Li akkori látogatása nem hozott kézzelfogható eredményt.
Kína érdeke az ukrán válság rendezésében nem kétséges, ennek ellenére Li Hui látogatása, valószínűleg csak a felek jelenlegi álláspontjának megismerésére tett erőfeszítésnek tekinthető.
Elképzelhető, hogy a kínai diplomata látogatásának célja, előkészíteni Hszi Csin-ping elnök esetleges európai útját,
amelyről több találgatás is megjelent a médiában az utóbbi napokban.
Peking az utóbbi időben igyekszik visszaépíteni a bizalmat az európai hatalmakkal, hiszen a geopolitikai súrlódások ellenére mindkét fél pragmatikus együttműködésre törekszik. Kína továbbra is támogatja Emmanuel Macron francia elnök európai „stratégiai autonómia” stratégiáját.
Ezt is ajánljuk a témában
„Az átalakuló világban Magyarországnak nemet kell mondania a blokkosodásra, és együttműködést kell keresnie más államokkal” – jelentette ki a politikai igazgató.
***
Nyitókép: Jason Lee – Pool/Getty Images