Orbán Viktor: Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból!
A miniszterelnök inflációról, a magyar uniós elnökség eredményeiről, a gazdaságról, valamint a fantasztikusnak ígérkező 2025-ös évről is beszélt. Összefoglalónk.
A miniszerelnök szerint eljött az idő, hogy mi magyarok újra meggyőzzük egymást.
Fotó: hirado.hu
Évértékelő interjút adott az M1 csatornának Orbán Viktor miniszterelnök, aki szombaton nemzetközi sajtótájékoztatón beszélt az elmúlt esztendő főbb történéseiről, kihívásairól.
Az orosz–ukrán konfliktus és a magyar békemisszió kapcsán a kormányfő akkor elmondta: a magyar uniós elnökségnek a háború kapcsán meg volt kötve a keze, hiszen az Európai Unióban nincs konszenzus annak megoldása kapcsán, így a magyar elnökség nem léphetett fel ebben az ügyben, azonban utólag már senki nem vitatja, hogy Magyarországnak joga és szerintünk kötelessége is volt békemissziókat indítani.
Ezzel együtt a Mandiner kérdésére Donald Trumpra utalva úgy fogalmazott: alig várja, hogy valaki már kivegye a kezéből a stafétát a békemisszió kapcsán.
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszterelnök inflációról, a magyar uniós elnökség eredményeiről, a gazdaságról, valamint a fantasztikusnak ígérkező 2025-ös évről is beszélt. Összefoglalónk.
A mostani interjúban Orbán Viktor arról beszélt, hogy január 20-án, az új amerikai elnök hivatalba lépésével „új világ kezdődik”,
de addig is a reális célokat érdemes szem előtt tartani, és javasolt is egy karácsonyi tűzszünetet.
Erre szerinte Vlagyimir Putyint sikerült is rávennie, de az ukrán fél „valamilyen rejtélyes okból” egyelőre nem nyitott a dologra,
Mint fogalmazott: „Úgy gondolsz Ukrajnára, hogy minden nap legalább néhány száz vagy ezerrel több özvegy van, sok ezerrel több árva, és te itt élsz ennek a szomszédjában, ezt látod is, meg a hatása alól se tudod magad kivonni. Közben ennek hatására egekbe mennek az árak, tönkremegy az energiapiac”. A miniszterelnök példaként azt hozta fel, hogy amiért eddig egy év alatt hét milliárd dollárt kellett fizetni, az idén már 17 milliárdba kerül.
„Érzed, hogy minden lelassul, nehézzé válik és túl kell élned az évet, az a feladat, hogy ne süllyedj el, ne legyen rosszabb, mint volt. Ez rányomja a bélyegét a szomszédos országok hangulatára, nem beszélve a szegény ukránokról. Ebben éltünk három évig. Azt hogy ennek most vége lehet, az olyan mint, amikor a víz alól fel tudsz jönni, és hosszú idő után levegőhöz jutsz. Ez egy ilyen nagyszerű érzés szerintem és ettől valóban csak karnyújtásnyira vagyunk” – mondta Orbán Viktor.
Arra, hogy mennyire volt sikeres a békemisszió, Orbán Viktor azt mondta:
az egész helyzetről inkább sírhatnékja támad az embernek.
Amikor átvettük az uniós elnökséget, elfogadhatatlan volt a békéről beszélni. De mi vállaltuk a kockázatot, és eljutottunk oda, hogy most mindenki a békéről beszél – mutatott rá. „De ettől még nincs vége a háborúnak” – tette hozzá.
Felhívta a figyelmet: lett volna lehetőség a tűzszünetre 2022 tavaszán, de nyugati nyomásra az ukránok ebből kihátráltak. Ebből szerinte látszik, hogy nem megoldhatatlan feladatról lenne szó, csak akkor ezt elrontották. Hogy miért történt így, arra ő sem tudja a választ, csak abban biztos, hogy ez lett volna jó mindenkinek.
A miniszterelnök kifejtette: van egy új realitás, részben a frontvonalon. Az oroszok törnek előre és az erőviszonyok is egyértelműek ma már.
Ezt a háborút az Európai Unió elvesztette
– szögezte le.
Emellett az is döntő momentum, hogy egy felkészült, elszánt és a civilizációs küzdelemre kész szereplő lépett sorompóba – tette hozzá Trumpra utalva.
A kormányfő szerint egyértelműen nagy viták lesznek az USA új kormánya és az Európai Unió között. Trump már megüzente, hogy ha nem javítjátok a jelenleg egyensúlytalanságban lévő kereskedelmi mérleget az Unió és Amerika között, akkor jönnek a vámok. Magyarországnak szerinte ebben a kérdésben olyan álláspontok mellett kell érvelnie, amely mindkét fél számára elfogadható.
Az Európai Néppárt kapcsán megjegyezte: a Fidesz 1988-ban alakult és a kommunistáknak volt negyven év előnyük. Mégis én ülök most itt – tette hozzá. Ez pedig igaz az Európai Néppárt kapcsán is. Ki fognak halni, mint a dinoszauruszok, mert ottmaradtak a múltban – fogalmazott a miniszterelnök.
Brüsszel és Magyarország viszony kapcsán úgy fogalmazott, hogy a dolgok „nem feketék vagy fehérek”, mert bizonyos ügyekben nagyon jó az együttműködésünk az Európai Unióval, de vannak olyanok is,
mint például a migráció vagy a genderkérdés, amelyekben kibékíthetetlen ellentéteink vannak.
Orbán Viktor úgy látja, hogy a magyar gazdaság kibekkelte ezt a nehéz három esztendőt és nem vesztette el az újrakezdés sikerének az esélyét. Nem játszottuk el a jövőnket. Minden évben nőttek a bérek, mindenki tudott dolgozni, aki akart, fenn tudtuk tartani a rezsicsökkentést, meg tudtuk védeni a 13 havi nyugdíjat – sorolta.
A kérdés az volt, hogy mi lesz ezután a három év után. A kormányfő szerint a legfontosabb, hogy 2010 óta számos ügyben sikerült meggyőznünk egymást, hogy képesek vagyunk valamire, amire nem is gondoltunk volna. Így például, hogy mindenkinek van munkája. Ugyanitt említette a híd és autópálya építéseket vagy a gyerekek után járó adókedvezményt.
Most megint meg kell győznünk egymást, hogy meg tudunk csinálni olyan dolgokat, amelyeket nem csináltunk korábban.
A 2025-ös egy oly év lesz, amikor a magyarok nem csak a reményüket meg az életkedvüket nyerik vissza, hanem meggyőződnek arról, hogy nagy dolgokra képesek
– fogalmazott Orbán Viktor.
Az év eleji kegyelmi botrányról, valamint Varga Judit és Novák Katalin távozásáról azt mondta: nagy veszteség érte nem csak a jobboldalt, de az egész országot.
Én csak kapkodtam a fejemet, hogy milyen sebeket szereztünk, amikor elvesztettük őket – fogalmazott, hozzátéve, hogy ezek a sebek velük maradnak. Orbán szerint a saját közösségük számára is érthetetlen volt, hogy miért kapott kegyelmet egy olyan ember, aki oldalágon egy pedofilügybe keveredett, hiszen itt egy családvédelemre felesküdött kormány van, amely a gyermekek anyagi, fizikai és szellemi biztonsága mellett is mindig kiáll.
A miniszterelnök a közbeszéd durvulásról is szót ejtett, hangsúlyozva, hogy a virtuális tér adta lehetőségek miatt sokkal egyszerűbb sértéseket vágni a másik fejéhez, mint személyesen. A technikai fejlődés hatása pedig szerinte a politika világára különösen negatívan hat.
Orbán Viktor az interjú végén több megértést, nyitottságot és őszinteséget kívánt a magyar embereknek az újévre; szerinte nincs olyan baj, amelyre ne lehetne közösen megoldást találni.