Mi lesz Grönland sorsa? A BBC négy lehetséges forgatókönyve
Nagy megrökönyödést váltott ki Európa-szerte, hogy Donald Trump bejelentette az igényét a szigetre.
Ennek ellenére a grönlandi miniszterelnök kijelentette, hogy a sziget nem eladó és soha nem is lesz az.
Grönland szorosabban együtt szeretne működni az Egyesült Államokkal a védelem, valamint a sarkvidéki sziget természeti erőforrásainak kiaknázása terén – jelentette ki hétfőn Mute Egede, a Dániához tartozó terület miniszterelnöke sajtótájékoztatóján. Hangsúlyozta, hogy kormánya lehetőségeket keres,
miként tudna együttműködni az Egyesült Államokkal, és kész párbeszédet indítani Donald Trump leendő amerikai elnök kormányzatával.
Ezt is ajánljuk a témában
Nagy megrökönyödést váltott ki Európa-szerte, hogy Donald Trump bejelentette az igényét a szigetre.
A kormányfőt az amerikai katonai képességek grönladi kiszélesítéséről is kérdezték: „Grönland függetlensége Grönland dolga, ami a saját földjének használatát is illeti, így Grönland dolga azt is eldönteni, hogy milyen megállapodásra jusson” – hangsúlyozta. „Ez az első alkalom, hogy odafigyelnek Grönlandra. Nyugodtnak kell lennünk, ki kell használnunk a helyzetet és össze kell tartanunk” – tette hozzá.
A mintegy 57 ezres Grönland 600 éve Dánia része, 2009-ben azonban széles körű autonómiát kapott, és megkapta azt a jogot is, hogy kikiáltsa függetlenségét Dániától. Egede már újévi beszédében kitért Grönland esetleges függetlenségére: kijelentette, hogy a sziget nem eladó „és soha nem is lesz az”. Donald Trump nemrég – előző elnökségéhez hasonlóan – ismét felvetette az ásványi kincsekben és természeti erőforrásokban gazdag sziget megvásárlásának lehetőségét.
(MTI)
Ezt is ajánljuk a témában
Óriási a stratégiai jelentősége a világ legnagyobb szigetének, amit már többször próbáltak megszerezni az amerikaiak, de mindeddig sikertelenül. Mutatjuk a részleteket!
Nyitókép: Thomas Traasdahl / Ritzau Scanpix / AFP