Az egyik lehetséges következő lépés egy szabad társulás – valami olyasmi, mint amit az USA jelenleg a csendes-óceáni államokkal, a Marshall-szigetekkel, Mikronéziával és Palauval folytat.
Dánia korábban mind Grönland, mind a Feröer-szigetek esetében ellenezte ezt a státuszt, de Mette Frederiksen jelenlegi miniszterelnök nem ellenzi kategorikusan.
De még ha Grönland képes is megszabadulni Dániától, az elmúlt években világossá vált, hogy az USA-tól nem tud megszabadulni. Az amerikaiak soha nem hagyták el a szigetet, miután a második világháborúban átvették az ellenőrzést, és a biztonságuk szempontjából létfontosságúnak tartják azt.
Egy 1951-es megállapodás megerősítette Dánia alapvető szuverenitását a sziget felett, de gyakorlatilag azt adott az USA-nak, amit csak akart.
3., Trump fokozza a gazdasági nyomást
Egyes feltételezések szerint Trump gazdasági retorikája jelenti potenciálisan a legnagyobb fenyegetést Dániára – az USA drasztikusan megemeli a dán, sőt az uniós árukra kivetett vámokat, és ezzel valamilyen engedményre kényszeríti Dániát Grönland ügyében. A dán kormányok felkészültek erre, és nem csak az északi-sarkvidéki terület miatt. Trump azt helyezte kilátásba, hogy általános, 10 százalékos vámot vet ki minden amerikai importtermékre, ami többek között jelentősen megzavarhatja az európai növekedést, és
néhány dán és más európai vállalat most azt fontolgatja, hogy gyártóbázisokat hoz létre az Egyesült Államokban.
Az egyik fő dán iparág, amelyet ez potenciálisan érinthet, a gyógyszeripar. Az Egyesült Államok olyan termékeket kap Dániából, mint a hallókészülékek és az inzulin nagy része, valamint a Novo Nordisk dán cég által gyártott Ozempic nevű cukorbetegség elleni gyógyszer. Elemzők szerint az intézkedésekből eredő áremelkedés nem találna tetszést az amerikai lakosság körében.
4., Trump megszállja Grönlandot