Grönlandi miniszterelnök: Készek vagyunk tárgyalni Trumppal

2025. január 10. 22:14

A miniszerelnök ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a sziget függetlenségi törekvéseinek tiszteletben tartása elengedhetetlen.

2025. január 10. 22:14
DENMARK GREENLAND Press conference with the Prime Minister and the Chairman of the Naalakkersuisut

Múte B. Egede, Grönland miniszterelnöke pénteken kifejezte hajlandóságát arra, hogy tárgyalásokat folytasson Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel – írta meg a 24.hu. Trump korábban közölte, hogy az Egyesült Államok irányítása alá kívánja vonni a stratégiai jelentőségű északi-sarkvidéki szigetet. 

Egede hangsúlyozta, hogy a sziget függetlenségi törekvéseinek tiszteletben tartása elengedhetetlen.

Trump, aki január 20-án veszi át hivatalát, „abszolút szükségszerűnek” nevezte az amerikai ellenőrzést a félautonóm dániai terület felett. Az amerikai elnök nem zárta ki katonai vagy gazdasági eszközök, például Dániát érintő vámok kivetését sem ennek érdekében. Egy koppenhágai sajtótájékoztatón arra a kérdésre, hogy kapcsolatba lépett-e már Trumppal, Egede így válaszolt:

Nem, de készek vagyunk megvitatni mindazt, ami összeköt bennünket.”

A grönlandi vezető világossá tette, hogy a sziget lakói saját identitásukat kívánják megőrizni. „Függetlenné szeretnénk válni, gazdák szeretnénk lenni a saját házunkban (.) Ezt mindenkinek tiszteletben kell tartania. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden köteléket, együttműködést és kapcsolatot megszakítanánk Dániával” – tette hozzá. Mette Frederiksen dán miniszterelnök szintén jelen volt a sajtótájékoztatón, ahol elmondta, hogy csütörtökön találkozót kért Trumptól, de úgy véli, erre valószínűleg csak a beiktatást követően kerülhet sor. Frederiksen hangsúlyozta, hogy Grönland függetlensége kizárólag a sziget lakóinak döntésétől függ, de hozzátette: 

Grönland függetlenné válhat, ha a lakói akarják, de nem úgy, hogy az Egyesült Államok egyik tagállama legyen.”

Lars Lokke Rasmussen dán külügyminiszter egy szerdai nyilatkozatában világossá tette, hogy Dánia tiszteletben tartja Grönland törekvéseit. „Teljességgel elismerjük, hogy Grönlandnak saját törekvései vannak. Ha megvalósítják ezeket, Grönland függetlenné válik, viszont aligha azzal a szándékkal, hogy az Egyesült Államok tagállamává váljék.” Rasmussen hozzátette: „Nyitottak vagyunk tárgyalni az amerikaiakkal arról, hogyan tudnánk esetleg még szorosabban együttműködni, hogy az amerikai óhajok teljesüljenek.”

Grönland, amely 1953-ig dán gyarmat volt, ma autonóm dániai terület, saját kormányzattal. 2009-ben népszavazás eredményeként kibővítették autonómiájukat. A stratégiai fontosságú sziget északi részén az Egyesült Államok katonai támaszpontot működtet, és gazdag ásványi kincsei tovább fokozzák geopolitikai jelentőségét.

Nyitókép: Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix / Ritzau Scanpix via AFP

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 111 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
5m007h 0p3ra70r
2025. január 11. 01:05
>>elfújta az ellenszélcanadian-deplorable 2025. január 10. 23:17 Az angol nyelv nagy részben dániai eredetű, és a jogrendszerben is a Danelaw volt mérvadó sok évszázadon keresztül.<< A Danelaw (nagybetűvel) a megszállt dán területeket jelentette a brit szigeteken. Teljes egysége csak mintegy 50 évig volt. A korábbi Danelaw területek egyesítésével alakult meg az egységes angol királyság az angolszász Cerdic ház munkássága nyomán. Evidens, hogy a common law fejlődésének a danelaw joggyakorlata szerves része volt. Ez csupán annyiban a dánok érdeme, hogy amig előtte pl. Wessex, Northumbria, York és Mercia külön királyságok voltak saját törvényekkel, a dánok mindegyik helyen egy jogrendet alkalmaztak, amit aztán később célszerű volt nem azonnal hirtelen lecserélni egy addig nem is létezőre, hanem a meglévőből fejleszteni. És volt is mit fejleszteni.
5m007h 0p3ra70r
2025. január 11. 00:48
A dánok sem kicsit balfaszok egyébként, mert saját költségen monitorozzák az otthagyott támaszpont területét az ú.n. Camp Century Monitoring Programme keretében, mert a jég alá temetett támaszpont alól veszélyes vagy nukleáris hulladék is előkerülhet. Ahelyett, hogy azt mondanák: - Gyere csak tesó, gyere, vedd át a szarodnak a figyelését saját pénzen! Inkább azt mondják: - Ne gyüjjön ide bácsikérem, már a mijénk az itthagyott szemete minden kínnal együtt, nem aggyuk vissza! És költenek rá, csak költenek.. Kurva gazdag ország, van kidobni való vagyonuk más szemetének az őrizgetésére.
5m007h 0p3ra70r
2025. január 11. 00:42
Fontos a függetlenség tiszteletbentartása. Mint 1959-ben mikor a Camp Century-t építették az akkor még titkos Projekt Iceworm nyomán. Milyen jó kis független nukleáris rakétabázist terveztek oda akkoriban. Az egyetlen oka hogy 1966-ban lemondtak róla az volt, hogy a jégtakaró már akkoriban is instabil volt a szigeten. Szóval nyugodjon meg mindenki, nincs szó itt semmiféle területrablásról. Az usa csupán visszatér a korábbi bázisára. Hööhö..
alibaba-2
2025. január 11. 00:25 Szerkesztve
Megkérdezhetem,hogy miért a Dánoké ? Körbe álltak és ők húzták a legrövidebb gyufaszálat ? Ha volt őslakosság azok is húzhattak ? Grönland mitől az övéké ?! Da ha az ővéké...akkor eddig erdély is csak mutatóban volt románisztánban ? Az emberi hülyeség határtalan,a határok meg csak vonalak ,betűk és szavak
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!