Zelenszkij a tűzzel játszik: éppen azoknak az országoknak tesz keresztbe, amelyekektől a legjobban függ
Történelmi döntést hoztak az ukránok január elsején.
Az ukrán elnök megerősítette, hogy Ukrajna elkötelezett a NATO-tagság felé.
Nyitókép: Mustafa Yalcin/Anadolu via Getty Images
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és felesége, Olena Zelenszka First Lady január 2-án egy széles körű televíziós interjúban osztották meg véleményüket Ukrajna békefolyamatának jövőjéről. Zelenszkij az interjú elején könnyed hangvétellel kezdte, amikor viccesen megkérdezte:
Hány napja volt 2024-nek? 1.000?
– utalva a háború elhúzódására, mielőtt komolyabb témákra tért volna.
Az interjú időzítése különösen jelentős volt, mivel alig néhány héttel Donald Trump január 20-i hivatalba lépése előtt került sor. Trump megválasztott amerikai elnök megfogadta, hogy megváltoztatja Ukrajna kilátásait, és tárgyalásokkal igyekszik véget vetni a háborúnak – írta meg a Kyiv Independent.
Trump szerepe a békében
Zelenszkij egyértelműen kijelentette, hogy Trumpnak kulcsszerepe lehet a háború lezárásában. „Döntő lehet a háború befejezésében... vagy reálisabban fogalmazva, segíthet megállítani (Vlagyimir orosz elnök) Putyint. Meg tudja csinálni” – mondta Zelenszkij, hozzátéve, hogy „hiszem, hogy valóban véget akar vetni ennek a háborúnak.”
Trump azon ígérete, hogy gyors békemegállapodást köt, vegyes reakciókat váltott ki Kijevben. Egyes ukrán tisztviselők üdvözölték a „béke az erőn keresztül” megközelítést, míg mások aggodalmukat fejezték ki Trump konzervatívabb nézetei miatt az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás tekintetében.
Zelenszkij szerint Putyin tart Trumptól, és a Kreml próbál befolyást gyakorolni a leendő Trump-adminisztrációra. Az ukrán elnök hangsúlyozta, hogy a kapcsolatok megerősítése kulcsfontosságú, és pozitívan értékelte Trump kinevezéseit, például Keith Kellogg amerikai tábornokot, aki ukrán békemegbízottként fog szolgálni.
Ezt is ajánljuk a témában
Történelmi döntést hoztak az ukránok január elsején.
Biztonsági garanciák és NATO-tagság
Zelenszkij kiemelte, hogy Ukrajnának szilárd biztonsági garanciákra van szüksége. „Bármilyen biztonsági garancia az Egyesült Államok nélkül gyenge biztonsági garancia Ukrajna számára” – jelentette ki. Hangsúlyozta továbbá, hogy Európa véleménye is nagymértékben függ az amerikai elnök álláspontjától.
A francia elnök, Emmanuel Macron által javasolt európai békefenntartó csapatok lehetősége is felmerült. Zelenszkij támogatta az elképzelést, de hozzátette, hogy a szélesebb körű európai részvétel elengedhetetlen.
„Nem szeretnénk, ha (a békefenntartó kezdeményezés) csak egy-két ország lenne, ha eljut ehhez a kezdeményezéshez” – hangsúlyozta az elnök, aki szerint Ukrajna NATO-tagsága továbbra is prioritás marad.
A NATO-csatlakozás jövője
Zelenszkij megerősítette, hogy Ukrajna elkötelezett a NATO-tagság felé, noha a csatlakozás időpontja továbbra is bizonytalan. 2022 szeptemberében Kijev benyújtotta csatlakozási kérelmét, és 2024-ben megerősítést kapott, hogy útja a teljes euroatlanti integráció felé visszafordíthatatlan.
Ennek ellenére az elmúlt hónapokban Ukrajna a biztonsági garanciák megszerzésére helyezte a hangsúlyt, miközben a diplomáciai erőfeszítéseket folytatja.
Röviden, az igazságos béke számunkra annak megértése, hogy az EU-ban vagyunk, és mikor. Annak megértése, hogy erős biztonsági garanciákkal rendelkezünk, a NATO-val, mint a legjobb megoldással
– zárta gondolatait Zelenszkij.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Miközben Friedrich Merz német kancellárjelölt egy amerikai-európai szabadkereskedelmi megállapodásban reménykedik, egy osztrák közgazdász szerint Brüsszelnek Orbántól kéne segítséget kérnie.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Óriási bajban az ukrán hadsereg.
„Nem vonulnak be közvetlenül a városba, mert ez heves harcokkal járna” – mondta az ukrán hadsereg egyik szóvivője.