A Balkánt elnézve kihúzhatjuk magunkat – igen józanul kezeltük Trianont
Útirajz balkáni szomszédságunkról, amelyhez legalább annyi kapcsolódási pontunk van, mint Közép-Európához. Kohán Mátyás írása.
Egy legfeljebb 150 fős szlovák kontingens indul útnak.
A pozsonyi kormány szerdán jóváhagyta azt a javaslatot, hogy tizenöt év után Szlovákia ismét küldjön békefenntartókat a KFOR misszió keretén belül Koszovóba.
A döntést még a parlamentnek is jóvá kell hagynia.
A szlovák védelmi minisztérium közölte, hogy egy legfeljebb 150 fős szlovák kontingens a NATO parancsnoksága alatt működő békefenntartó misszió kötelékében nem vehet részt olyan tevékenységekben, amelyek alátámasztanák Koszovó független államként való elismerését. Példaként említette a tárca ezzel kapcsolatban a koszovói biztonsági erők kiképzését.
A KFOR nemzetközi hadereje 1999-ben kezdte meg működését Koszovóban, amely 2008-ban kiáltotta ki egyoldalúan függetlenségét Szerbiától. A koszovói albánok és a szerbek között régóta feszültek a kapcsolatok. Belgrád és a koszovói szerb kisebbség nem hajlandó elismerni a többségében albánok lakta korábbi dél-szerbiai tartomány függetlenségét.
Szlovákia korábban, 1999 és 2010 között már részt vett a KFOR-ban, csapatait akkor vonta ki Koszovóból, amikor megerősítette afganisztáni kontingensét.
A KFOR a NATO 1999-es jugoszláviai légicsapásai után, 1999. június 12-én jött létre az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1244. számú határozata alapján. Az akkor mintegy 50 ezer fős kontingens feladata az volt, hogy biztosítsa a koszovói ENSZ-adminisztráció számára a biztonságos környezetet. 2008-ban Koszovó függetlenné vált Szerbiától, a KFOR azonban azóta is a helyszínen maradt a fel-fellobbanó zavargások miatt. Kötelékében jelenleg 27 ország több mint 4500 katonája teljesít szolgálatot.
A szlovák kormány kedden jóváhagyta azt a javaslatot is, hogy a NATO keleti határának megerősítésére katonákat vezényeljenek az észak-atlanti szövetség Lettországban, Litvániában, Észtországban és Lengyelországban telepített dandárjaiba.
Ezt is ajánljuk a témában
Útirajz balkáni szomszédságunkról, amelyhez legalább annyi kapcsolódási pontunk van, mint Közép-Európához. Kohán Mátyás írása.
(MTI)
Fotó: Artem Geodakyan / POOL / AFP