Szankciók ide vagy oda, továbbra is Oroszország az EU egyik legnagyobb gázimportőre

2024. december 19. 09:12

Ennek ellenére továbbra is komoly aggodalomra ad okot az Európában jelentkező energiaválság.

2024. december 19. 09:12

Nyitókép illusztráció. Fotó: JENS BUTTNER / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP

Az Európai Unió fő cseppfolyósított földgáz (LNG) szállítói között maradt októberben is Oroszország: az Eurostat statisztikai hivatal számításai szerint

 701,5 millió euró értékben szállított LNG-t a vizsgált időszakban az Unió országaiba

– közölte a TASZSZ orosz hírügynökség. Kiemelték, az LNG-import értéke 2023 novembere óta – akkor 719 millió euró költöttek a szállításra az uniós tagállamok –  az említett intervallumban volt a legmagasabb. Hozzátették, hogy a szeptemberi költések 28 százalékos növekedést jelentettek a hónaphoz képest, és 26 százalékos növekedést az előző évi adatokhoz mérten. 

Azzal, hogy Oroszország az Unió legfontosabb gázszállítói között maradt, 21,2 százalékkal, megelőzi az Egyesült Államokat (19 százalék) és Algéria (21,6 százalék) után a második helyen áll.

A TASZSZ ismertette, hogy

a fő vásárlók Franciaország (366 millió euró), Spanyolország (141,5 millió euró) és Hollandia (93,6 millió euró) voltak.

Jócskán költöttek az orosz gázra is az országok

A cikkben kitértek az importált vezetékes gázra is. Kiderült, hogy az EU szeptemberben 547,8 millió euró értékben importált az oroszoktól, ami 2024 júniusa óta a legmagasabb érték. 

A vezető vásárlók között volt Magyarország (231 millió euró), Görögország (150 millió euró) és Szlovákia (124 millió euró) is.

Az Európai Unió októberben 1,3 milliárd eurót fizetett orosz gázért, ami 6 százalékkal több a havihoz képest és 21 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában.

Összesítve, 2024 januárja és októbere között az Unió több mint hatmilliárd eurót fizetett az orosz vezetékes gázért, és 5,7 milliárd eurót az orosz cseppfolyósított földgázért.

Az energiaválság még mindig ott lebeg Európa feje felett

A Magyar Nemzet egy korábbi összeállításában arra hívta fel a figyelmet, hogy 

továbbra is jelentős aggodalomra ad okot Európa energiaválsága, különösen a földgáztartalékok fogyása és az időjárási előrejelzések alapján várható hideg tél miatt. 

Idézték a Bloomberg jelentését is, mely szerint a tartalékok gyors fogyása arra utal, hogy a kontinens már az őszi hónapokban is nagy mennyiségben használta a földgázt, ami részben az emelkedő energiaigényekkel, részben az ipari termelés helyreállásával magyarázható. 

A gázárak már korábban is rendkívül magas szinten voltak, ami a téli hideggel együtt tovább súlyosbíthatja a helyzetet, különösen azokban az országokban, amelyek jelentősen függenek az importált földgáztól – hangsúlyozták. E kihívások kezelése érdekében az EU országai igyekeznek diverzifikálni energiaforrásaikat, és növelni az LNG-importot, ennek ellenére a nyugati országokban a tél gazdasági és társadalmi szempontból is megterhelő lehet, különösen ott, ahol magas rezsiköltségekkel kell szembesülnie a háztartásoknak – írta a lap.

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
herden100
2024. december 19. 11:53
vm.tiktok.com/ZGdhLNBkk/ 🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲 🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲 🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲 🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲 🌲🌲🌲🌲🕊️❤️🕊️🌲🌲🌲🌲 🌲🌲🌲🌲❤️🌟❤️🌲🌲🌲🌲 🌲🌲🌲🌲🕊️❤️🕊️🌲🌲🌲🌲 🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲 🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲 🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲 🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲
herden100
2024. december 19. 11:52 Szerkesztve
🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰
Ehetős Odó
2024. december 19. 11:27
És mandi, bazmeg, eltelt két óra és számtalan reklamáció, de az idióta cím még most is ott ragyog a szerkesztőség nagyobb dicsőségére. Az origo meg a bors már a kanyarban sincs hozzátok képest.
Geza2
2024. december 19. 11:22
Szóval a szankciók ellenére mégis adunk el gázt az oroszoknak? 8-|
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!