Drámai jelenetek: élőben látható az Aszad-rezsim összeomlása az utcákon! (VIDEÓK)
Hemzsegnek a rendszer összeomlását mutató felvételek a közösségi médiában.
A palesztin terrorszervezet továbbra is kiáll a szíriaiak mellett, tiszteletben tartja akaratukat és politikai függetlenségüket.
Nyitókép: Emin Sansar / ANADOLU / Anadolu via AFP
A palesztin Hamász hétfőn gratulált Szíria népének, miután sikeresen megbuktatták Bassár el-Aszad elnök uralmát. A Gázai övezetet irányító szervezet úgy nyilatkozott, hogy továbbra is kiáll a szíriaiak mellett, tiszteletben tartja akaratukat és politikai függetlenségüket, valamint reményét fejezte ki, hogy Szíria történelmi szerepe megmarad a palesztin nép támogatásában – számolt be a HVG.
Ezt is ajánljuk a témában
Hemzsegnek a rendszer összeomlását mutató felvételek a közösségi médiában.
A Hamász már 2011-ben támogatta az Aszad uralma ellen indult felkelést. Ez a lépés komoly feszültségeket okozott a szervezet és a szíriai rezsim egyik legfőbb támogatója, Irán között. A Hamász 2012-ben még damaszkuszi központját is elhagyta, tovább fokozva a konfliktust. A szunnita gyökerű palesztin szervezet szembekerült az alavita kisebbséghez tartozó Aszad-rezsimmel, amely brutálisan lépett fel a szunnita többségű felkelőkkel szemben.
A Hamász 2022-ben újra megpróbálta helyreállítani kapcsolatait Szíriával, egy delegáció elküldésével jelezve nyitottságát az Aszad-rezsim felé. A kapcsolatok újjáélesztése egy átfogó geopolitikai stratégia része volt, amelynek célja az „ellenállási tengely” megerősítése volt Irán, a libanoni Hezbollah és palesztin fegyveres szervezetek között Izraellel szemben.
A Hamász szoros szövetségese, az Iszlám Dzsihád is megszólalt az események kapcsán. Ziad al-Nahala,
a szervezet vezetője reményét fejezte ki, hogy Szíria továbbra is támogatja a palesztin ügyet.
Hangsúlyozta, hogy az ország történelmileg is kulcsfontosságú szerepet játszott a palesztin ellenállás segítésében. A Hezbollah, amely szoros kapcsolatokat ápol az Aszad-rezsimmel, óvatosságra intett a szíriai fejlemények kapcsán. A síita muszlim szervezet a helyzetet veszélyesnek nevezte, utalva arra, hogy az instabilitás többrétegű hatásokkal járhat a régióban.
Ezt is ajánljuk a témában
A brit kormány a 2000-ben kelt terrorizmusellenes törvény alapján 2012-ben terrorszervezetnek nyilvánította a HTS-t.