Újra lángol Szíria: öt éve nem látott offenzíva Aleppóért
A lázadók kihasználják az Aszad-rezsim és szövetségesei gyengeségét, és új lendületet adnak a szíriai polgárháborúnak.
A szíriai lázadók villámgyors offenzívával ostromolják Aleppót, miközben Irán és Oroszország próbálja menteni Aszad rezsimjét a totális összeomlástól.
Nyitókép forrása: Az Euronews Youtube-oldala
Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter Damaszkuszba utazott, hogy személyesen biztosítsa Bassár el-Aszad szír elnököt Irán politikai és katonai támogatásáról. A látogatásra azt követően került sor, hogy a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) vezette lázadócsoportok váratlan offenzívát indítottak Szíria nyugati részén, több várost elfoglalva, köztük Aleppó nagy részét is – írta meg az Euronews.
Vasárnap a szíriai hadsereg ellentámadást indított, hogy visszaszorítsa a lázadókat, akik meglepetésszerű támadásaik során stratégiai fontosságú területeket foglaltak el Aleppó környékén. A szír kormányközeli média szerint több mint ezer felkelőt öltek meg az összecsapásokban, bár ezt az ellenzék vitatja. Az Aszad-erők és az orosz légierő együttműködésével zajló akciókban vadászgépek bombázták a lázadók pozícióit, melyek legalább 18 ember halálát okozták, és több tucatnyian megsebesültek.
Oroszország hivatalosan nem kommentálta részvételét a szíriai offenzívában, de az ország régóta Aszad legfőbb szövetségese. Irán szintén meghatározó szereplő a szíriai polgárháborúban, politikai és katonai támogatást nyújtva a szír rezsim számára. Irán és Oroszország a 2016-os Aleppó ostromában is kulcsszerepet játszottak, amikor közös erőfeszítéseik révén Aszad visszafoglalta a várost az ellenzéki erőktől.
A mostani offenzívában a lázadók parancsnoka, Hasszán Abdulgani ezredes bejelentette, hogy erőik ellenőrzésük alá vonták Aleppó több stratégiai pontját, köztük Sheikh Najjart és a katonai akadémiát. A szír hadsereg visszavonulásra kényszerült, miközben erősítésre vártak, hogy visszaszerezzék az elvesztett területeket. A helyzet súlyosbításaként a lázadók most azt állítják, hogy behatoltak Hama városába is, bár ezt független források nem erősítették meg.
A konfliktus nemcsak Szíriában, hanem a régióban is jelentős kihatásokkal járhat. Izrael a Hamász ellen harcol a Gázai övezetben, miközben a Hezbollahal szembeni katonai műveletek Libanonban is folytatódnak. Törökország és Oroszország szintén aktív szereplők a szíriai válságban, mindkét ország különböző csoportokat támogat, miközben saját érdekeiket védelmezik.
Aragcsi látogatása után hétfőn Törökországba utazik, hogy Hakan Fidan török külügyminiszterrel találkozzon, és megvitassák a szíriai eszkaláció alakulását.
Ezt is ajánljuk a témában
A lázadók kihasználják az Aszad-rezsim és szövetségesei gyengeségét, és új lendületet adnak a szíriai polgárháborúnak.