Irán kiáll Aszad mellett: támogatást ígért a perzsa külügyminiszter

2024. december 02. 07:51

A szíriai lázadók villámgyors offenzívával ostromolják Aleppót, miközben Irán és Oroszország próbálja menteni Aszad rezsimjét a totális összeomlástól.

2024. december 02. 07:51
null

Nyitókép forrása: Az Euronews Youtube-oldala

Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter Damaszkuszba utazott, hogy személyesen biztosítsa Bassár el-Aszad szír elnököt Irán politikai és katonai támogatásáról. A látogatásra azt követően került sor, hogy a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) vezette lázadócsoportok váratlan offenzívát indítottak Szíria nyugati részén, több várost elfoglalva, köztük Aleppó nagy részét is – írta meg az Euronews.

Vasárnap a szíriai hadsereg ellentámadást indított, hogy visszaszorítsa a lázadókat, akik meglepetésszerű támadásaik során stratégiai fontosságú területeket foglaltak el Aleppó környékén. A szír kormányközeli média szerint több mint ezer felkelőt öltek meg az összecsapásokban, bár ezt az ellenzék vitatja. Az Aszad-erők és az orosz légierő együttműködésével zajló akciókban vadászgépek bombázták a lázadók pozícióit, melyek legalább 18 ember halálát okozták, és több tucatnyian megsebesültek.

Irán és Oroszország Aszad oldalán

Oroszország hivatalosan nem kommentálta részvételét a szíriai offenzívában, de az ország régóta Aszad legfőbb szövetségese. Irán szintén meghatározó szereplő a szíriai polgárháborúban, politikai és katonai támogatást nyújtva a szír rezsim számára. Irán és Oroszország a 2016-os Aleppó ostromában is kulcsszerepet játszottak, amikor közös erőfeszítéseik révén Aszad visszafoglalta a várost az ellenzéki erőktől.

A mostani offenzívában a lázadók parancsnoka, Hasszán Abdulgani ezredes bejelentette, hogy erőik ellenőrzésük alá vonták Aleppó több stratégiai pontját, köztük Sheikh Najjart és a katonai akadémiát. A szír hadsereg visszavonulásra kényszerült, miközben erősítésre vártak, hogy visszaszerezzék az elvesztett területeket. A helyzet súlyosbításaként a lázadók most azt állítják, hogy behatoltak Hama városába is, bár ezt független források nem erősítették meg.

A konfliktus nemcsak Szíriában, hanem a régióban is jelentős kihatásokkal járhat. Izrael a Hamász ellen harcol a Gázai övezetben, miközben a Hezbollahal szembeni katonai műveletek Libanonban is folytatódnak. Törökország és Oroszország szintén aktív szereplők a szíriai válságban, mindkét ország különböző csoportokat támogat, miközben saját érdekeiket védelmezik.

Aragcsi látogatása után hétfőn Törökországba utazik, hogy Hakan Fidan török külügyminiszterrel találkozzon, és megvitassák a szíriai eszkaláció alakulását.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
konyvtaros-0
2024. december 02. 11:11
A “sziriai lazadok”azok a torokok csecsen eletben tartott terroristak..
snfbvksan
2024. december 02. 10:10
Az iszlamisták sikere Irán hibája is. Izrael támadásával voltak elfoglalva, ami fölösleges és kontraproduktív volt, legyengítette őket. Az iszlamisták pedig nem restek kihasználni a perzsák hibáját. Többször leírtam már, hogy Iránnak semmi dolga nincs Izraellel. Nem arabok, a palesztinokért nem tartoznak semmilyen felelősséggel. Azokért pont azok lennének felelősek, akik Izraellel haverkodnak. Nem kellett volna és nem kéne azt a terhet magukra vegyék, főleg, hogy anélkül is túl vannak terhelve. Ja, és vallásban sem azonosak: a palesztinok szunniták (vagy keresztények), az irániak síiták.
lazio154-2
2024. december 02. 09:53
Itt mindenki usázik, oroszozik,, töröközik, iránozik! Senki se veszi észre a nevető izraelieket!
monuskaroly
2024. december 02. 09:12
Sokan mondták, hogy majd itt szakad Irán és Oroszország szövetsége, de ez sem jött be.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!