Ismét elszabadult a pokol a Közel-Keleten – ellentámadást ígér a szír hadsereg a lázadók ellen
Irán vezető diplomatája vasárnap Damaszkuszba látogat, hogy az offenzíváról tárgyaljon.
A lázadók kihasználják az Aszad-rezsim és szövetségesei gyengeségét, és új lendületet adnak a szíriai polgárháborúnak.
Nyitókép: Huseyin Nasir / AFP
Elsöprő fordulatról számol be a nyugati média a szíriai polgárháborúban, az Aszad-rezsim elleni felkelők öt éve nem látott erejű támadást indítottak, tíz települést rohantak le Aleppó tartomány északnyugati részén. A Hajat Tahrír as-Sám dzsihadista szervezet által vezetett lázadó milíciák betörtek Aleppóba is.
A 2020-ban létrejött orosz-török tűzszünet végleg összeomlani látszik. Aleppó újabb visszafoglalása egy lehetséges dominóhatást indíthat el, amely az egész térséget lángba boríthatja. A szíriai konfliktus ismét egy rendkívül forró szakaszába léphet, és a történet itt még nem ér véget.
Ezt is ajánljuk a témában
Irán vezető diplomatája vasárnap Damaszkuszba látogat, hogy az offenzíváról tárgyaljon.
Szíria polgárháborúja ismét a figyelem középpontjába került, miután egy új lázadó szövetség meglepetésszerű támadást indított, és átvette az irányítást az ország második legnagyobb városában, Aleppóban. Ez az offenzíva az első alkalom 2016 óta, hogy az ellenzéki erők területeket foglaltak el Aleppóban, megtörve ezzel a háború évek óta tartó patthelyzetét, amely hivatalosan sosem ért véget.
Az újra fellángolt konfliktus az elmúlt években több mint 300 000 ember halálát okozta, és közel 6 millió menekültet kényszerített elhagyni az országot, hatásai pedig messze túlmutathatnak a régión.
A konfliktus gyökerei a 2011-es Arab Tavasz idejére nyúlnak vissza, amikor a szíriai tüntetők az utcákra vonultak, hogy az autoriter Bassár el-Aszad elnök távozását követeljék. A tüntetőket halálos erővel fojtották el, ami fegyveres ellenállás kialakulásához vezetett.
A lázadó milíciákat, amelyek decentralizáltak voltak és különböző ideológiákat képviseltek, külföldi hatalmak, köztük Törökország, Szaúd-Arábia és az Egyesült Államok is támogatták. Ugyanakkor Szíria szövetségesei, Irán és Oroszország szintén növelték támogatásukat: az iráni Forradalmi Gárda és a libanoni Hezbollah a földi harcokban, míg az orosz légierő a légi csapásokban játszott jelentős szerepet.
A konfliktusba időközben szélsőséges iszlamisták, például az al-Káida is beavatkoztak, de 2014-re az Iszlám Állam (ISIS) dominálta a helyzetet, jelentős területeket foglalva el. Az USA vezette nemzetközi koalíció az ISIS elleni harcra összpontosított, miközben elkerülte a szíriai rezsimmel való közvetlen konfliktust. A Szíriai Demokratikus Erők (SDF), amely kurd harcosokból állt, sikeresen visszaszorította az ISIS-t, véget vetve annak területi uralmának.
2020-ban Oroszország és Törökország tűzszünetet kötött Idlíb tartományban, és közös járőrözést folytattak egy biztonsági folyosón. Azóta nem volt jelentős összecsapás, de a szíriai kormány sosem szerezte vissza az ország teljes területét.
A konfliktus a héten újult ki, amikor a lázadók megalakították az „Operatív Katonai Parancsnokság” nevű új szövetséget, majd gyorsan elfoglalták Aleppó környéki falvakat, és a város nagy részét is ellenőrzésük alá vonták, szinte ellenállás nélkül. A lázadók szerint céljuk az elfoglalt területek felszabadítása volt, válaszul a kormányerők és az iráni támogatású milíciák fokozott támadásaira. A szír és orosz légierő erre légi csapásokkal válaszolt Aleppó és Idlíb tartományokban.
Ezt is ajánljuk a témában
Az offenzíva miatt 14 ezer ember menekült el otthonából.
Az új szövetség különböző ideológiájú csoportokat foglal magában, az iszlamista frakcióktól a mérsékelt csoportokig. Vezetőjük a Hayat Tahrir al-Sham (HTS), amely korábban az al-Káida szíriai leányvállalata volt. Bár hivatalosan megszakították kapcsolataikat az al-Káidával, az idlíbi terület de facto urai. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az SDF egyes pozíciókat is elfoglalt, ami tovább növeli a konfliktus összetettségét.
Az új fejlemények rávilágítanak a térségben zajló konfliktusok törékeny egyensúlyára, és újabb bizonytalanságot hozhatnak Szíriában és azon túl is.
A történtekre válaszul az orosz légierő brutális támadássorozatot indított Szíria északnyugati és középső régiói ellen, ahol az ellenzéki erők a napokban jelentős területi nyereségeket értek el – jelentette az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja. A szervezet szerint az orosz csapások célpontjai az Idlíb és Hama tartományokban található városok és falvak, valamint az északi Aleppó, ahol az ellenzék meglepetésszerű akcióval tört át. Az orosz bombázók vasárnap hajnalban többfrontos offenzívát indítottak, megzavarva az ellenállást.
Moszkva légicsapásai most nemcsak a lázadók pozícióit célozzák, hanem pszichológiai hadviselésként is szolgálnak, miközben az Aszad-rezsim az orosz támogatás nélkül összeomlással nézne szembe.
A szíriai hadsereg közlése szerint az orosz támogatás kulcsfontosságú, hogy egy ellentámadást előkészítsenek és megpróbálják visszaszerezni az elvesztett területeket. A háború, amely az elmúlt években szinte befagyott konfliktusnak tűnt, most ismét teljes erejével lángolt fel.