Káosz a Közel-Keleten: elfoglalták a dzsihadisták Aleppót, megdőlhet Aszad rezsimje
Az offenzíva miatt 14 ezer ember menekült el otthonából.
Irán vezető diplomatája vasárnap Damaszkuszba látogat, hogy az offenzíváról tárgyaljon.
Nyitóképen lázadól Aleppó városában. Fotó: Rami Alsayed / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Alig jelentették be, hogy tűzszünet lép életbe Libanon és Izrael között, máris újabb közel-keleti helyszínen lángoltak fel az indulatok. Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, a dzsihadisták és a szövetségeseik szombaton elfoglalták Szíria második legnagyobb városa, Aleppó „legnagyobb részét” a kormányerők ellen folytatott offenzívájuk során. Erről az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja adott tájékoztatást (OSDH).
A londoni székhelyű, kiterjedt szíriai aktivista hálózattal rendelkező OSDH azt is jelentette, hogy 2016 óta most először orosz katonai gépek légitámadást hajtottak végre az északnyugat-szíriai nagyváros ellen.
Az OSHD közölte: a Hajat Tahrír as-Sám (HTS) és a vele szövetséges lázadó szervezetek elfoglalták Aleppó nagy részét, valamint kormányépületeket és börtönöket. A szervezet úgy tudja, szerda óta több mint 300 embert, közük 20 civilt öltek meg.
Az ENSZ szerint az offenzíva miatt pedig már több mint 14 ezer ember menekült el az otthonából.
Ezt is ajánljuk a témában
Az offenzíva miatt 14 ezer ember menekült el otthonából.
A BBC vasárnapi beszámolója szerint a szíriai csapatok kivonulnak Aleppóból, miközben a lázadók folyamatosan előrenyomulnak. A hadsereg elismerte, a lázadók behatoltak az ország második legnagyobb városába, de ígéretet tettek arra, hogy ellentámadást indítanak.
Az offenzíva az utóbbi évek legjelentősebb harca a szíriai polgárháborúban.
Szombaton Aszad elnök ígéretet tett arra, hogy megvédi Szíria stabilitását és területi integritását „minden terroristával és támogatóival szemben”.
„Az ország képes arra, hogy szövetségesei és barátai segítségével legyőzze és felszámolja őket, függetlenül attól, hogy milyen intenzívek a támadásaik” – idézte a hivatala.
Abbász Aragcsi, Irán vezető diplomatája vasárnap Damaszkuszba látogat, hogy az offenzíváról tárgyaljon.
A lap emlékeztet, a polgárháború – amelynek már mintegy félmillió halottja van– 2011-ben kezdődött, miután az Aszad-kormány brutális leszámolással válaszolt a tüntetésekre.
A konfliktus a 2020-ban elfogadott tűzszünet óta „szunnyadt”, de az ellenzéki erők továbbra is ellenőrzésük alatt tartották az északnyugati Idlíb városát és a környező tartomány nagy részét. Idlíb mindössze 55 kilométerre fekszik Aleppótól, és a lázadók fellegvára volt. 2016-ban került végül a kormányerők kezébe – idézte fel a BBC.
A szír harcokra Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő is reagált a Facebookon. Mint fogalmazott, „hatalmas az iszlamisták áttörése, ez Szíria az irániak és az oroszok óriási kudarca. Úgy látszik hamarosan Hama is elesik, az egyértelműen drukker Suriyakmaps oldal különben nem mondaná ezt”.
Demkó egy X-en található szír forrást is felidézett, miszerint a szíreknek, nem sikerült megszilárdítani a védelmi vonalakat Qomhanában. A biztonságpolitikai szakértő továbbá úgy vélta, hogy „az eredmény egyébként egy újabb menekültválság is lehet Szíriából, ha ez így megy tovább”.
***
Ezt is ajánljuk a témában
A biztonságpolitikai szakértő szerint, ha Szíriában a harcok így folytatódnak, az egy újabb menekültválsághoz is vezethet.
Ezt is ajánljuk a témában
Továbbra is ismeretlen a sorsa a szíriai kormányerők által őrizetbe vett foglyok tízezreinek, sokakat megkínoztak, megerőszakoltak vagy meggyilkoltak, ami emberiesség elleni és háborús bűncselekmény – emelték ki az ENSZ hétfőn kiadott jelentésében.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Irán üdvözölte a döntést.