Hamarosan jön Melania Trump könyve
A memoár két verzióban jelenik meg: a színes, dedikált, gyűjtői példány 150 dollárba, az egyszerűbb kiadás 40 dollárba fog kerülni.
Az amerikai média nem tudja megbocsájtani Melania Trumpnak, hogy az elmúlt kilenc évben egyszer sem panaszkodott a férjére.
Nyitókép: Donald és Melania Trump a republikánusok jelölő naggyűlésén 2024-ben. Fotó: Chip Somodevilla/Getty Images
Melania Trumpot az első pillanattól kezdve belengte a megismerhetetlenség levegője. Mosolyát, vagy éppen fagyos arckifejezését úgy viselte, mint egy páncélt, amely elrejti, hogy mit gondol valójában. Miközben az amerikai főáramú sajtó folyamatosan támadta Donald Trumpot, a feleségével soha nem tudtak mit kezdeni.
A demokrata first ladyk mindig a magazinok címlapjain feszítettek (még Joe Biden felesége Jill is kapott egy Vogue címlapot), áradozó profilokat írtak róluk a lapok, de a korábban modellkedő Melaniát egyetlen divatház sem akarta öltöztetni, és egyetlen magazin sem rakta őt címlapra. Miközben Michelle Obamát a stílus királynőjének kiáltották ki, addig Melania ruháiról csak azért írtak, hogy kritizálják. Például mikor magas sarkúban szállt az elnöki helikopterre egy hurrikán sújtotta város meglátogatása előtt, vagy mikor egy olyan kabátban fotózták le, aminek az volt a hátára írva: „Engem tényleg nem érdekel. Téged?”
Trump váratlan politikai felemelkedése a feleségét is egy teljesen új szerepbe kényszerítette.
A rendkívül visszafogott és zárkózott Melania 2016 ban hirtelen közéleti személy lett, aki iránt csekély volt a jóindulat.
A demokraták megvetették, mert Trump felesége, a konzervatívok viszont szkeptikusak voltak vele kapcsolatban. A liberálisok elfogadó magatartása a republikánus feleségekre nem terjed ki. Melaniát hol áldozatnak állítják be, hol pedig Trump „bűntársának.”
Melania Trump Jugoszláviában született, az édesapja autóeladással foglalkozott, az édesanyja pedig mintatervezőkként dolgozott egy gyerekruhákat gyártó manufaktúrában. Viszonylag jó körülmények között nőtt fel, kislányként volt babysittere és rendszeresen nyaraltak a horvát tengerparton. Melania 1996-ban elhagyta Szlovéniát és huszonhat esztendősen kivándorolt New Yorkba, ahol modellként dolgozott. 1998-ban találkozott egy partin Donald Trumppal. Melania az életrajzi könyvében megosztotta, hogy az első randijukat Trump összekötötte egy üzleti úttal. Ekkor Trump éppen a második válása közepén volt. 2005-ben házasodtak össze, és az esküvőn a vendégek között volt Bill és Hillary Clinton is. A házaspárnak 2006-ban született egy fia Barron Trump, aki Donald Trump ötödik, míg Melania egyetlen gyermeke.
A New York Times Melania életrajzáról megjelent kritikájában megjegyzi: a korábbi first lady a könyvében nem tesz vallomást, és nem leplez le titkokat. Távolságtartóan ír a házasságáról, a családjáról és a férje elnökségéről. Ezt a távolságtartást nem tudja neki megbocsájtani az amerikai sajtó. 2016 óta van egy kedvelt konspiráció, amelyet a feminista újságírók gyakran hangoztatnak: eszerint Melania valójában gyűlöli a férjét. Trump elnöksége alatt a közösségi oldalakon népszerű hashtag volt a #freeMelania vagyis „szabadítsátok ki Melaniát.” First ladyként Melania Trump háttérbe vonult, egy online bullying elleni programot indított, amit azonban szintén kritikák tömegével illettek. A rendkívül aktív Michelle Obama után Melania ugyanolyan visszafogott elnökfeleség volt, mint George W. Bush felesége Laura Bush. A New York Times kritikusa is elismeri, hogy nagyon szeretne a sorok között olvasni, mikor Melania a saját függetlenségéről ír.
Melania Trump azonban egyelőre nem hajlandó betölteni a feministák fantáziáját, melyben kitör gonosz, elnyomó férje fogságából, és a boldog függetlenség útjára lép.
A first lady háttérbe húzódásának az is oka lehet, hogy amikor mégis aktívabb volt, akkor hamar támadások célpontja lett. Másrészt Donald Trump mellett igen nehéz lenne nagy figyelmet kapni. Melania könyvének a népszerűsége azt mutatja, hogy az embereket érdekli az egykori first lady. A viszonylag rövid memoárt saját bevallása szerint szellemíró nélkül írta, hogy ezzel is elkerülje azt a malőrt, mikor 2016-ban beszédírója plagizálta Michelle Obama egyik beszédét.
Ezt is ajánljuk a témában
A memoár két verzióban jelenik meg: a színes, dedikált, gyűjtői példány 150 dollárba, az egyszerűbb kiadás 40 dollárba fog kerülni.
Nincs még egy ember a modern amerikai politikai életben, akiről néhány év leforgása alatt annyi könyv íródott volna, mint Donald Trumpról. Aki csak a közelébe került, megpróbált könyvet írni róla.
Melania Trump sem úszta meg ilyen „leleplező könyv” nélkül.
Stephanie Winston Wolkoff hosszú éveken át Melania baráti köréhez tartozott, és az első Trump adminisztráció idején munkát is kapott, mint a first lady tanácsadója, és őt kérték fel a beiktatási ünnepségek megszervezésére. Elbocsájtását követően Wolkoff rögzítette a Melania Trumppal folytatott telefonbeszélgetéseit, majd ezek felhasználásával könyvet írt „Melania és én” címmel, ami 2020-ban a választás előtt jelent meg.
Bár a könyv sértettségből született, ami kétségbe vonhatóvá teszi bizonyos részeit, mégis érdekes bepillantást ad Melania Trump gondolkodásába. Például kiderült belőle, hogy Melania egyik mottója az, hogy: „Nem az a prioritásom, hogy másoknak a kedvében járjak.” A könyv szerint a first ladyt nem érdekli, hogy mit gondolnak róla az emberek, mivel úgy tartja, hogy úgyse tudja őket befolyásolni. Trump hírhedt Access Hollywood hangfelvételével kapcsolatban Melania állítólag teljes közönnyel reagált, amely Wolkoffot saját állítása szerint „megdöbbentette.” A könyvből az is kiderül, hogy Melania kifejezetten apolitikus, és még zárt falak között is csak nagyon ritkán fejtette ki a véleményét a férje intézkedéseivel kapcsolatban.
Wolkoff a könyvvel bejárta az amerikai médiát, és számtalan interjút adott azt állítva, hogy „mennyire nehéz volt megírnia a könyvet a korábbi barátnőjéről.”
A könyv megjelenése után hangfelvételeket is nyilvánosságra hozott, amelyek a Melaniával folytatott telefonbeszélgetéseit tartalmazták.
A first lady csak egy rövid nyilatkozatot tett a megjelenés után: „Bárki, aki titkokban rögzíti az állítólagos legjobb barátját, az nem egy őszinte ember. A könyv tele van hazugsággal és paranoiával.” A nyilatkozat szerint Wolkoff bosszúból írta a leleplező művet.
Ezt is ajánljuk a témában
A merénylet után megtörte a több éve tartó hallgatást az egykori first lady.
Miután Trump elhagyta a Fehér Házat Melania még jobban háttérbe húzódott, és kerülte a hivatalos eseményeket. A 2024-es kampányban megpróbáltak egy árnyalattal nagyobb szerepet adni a first ladynek, akinek életrajzi könyvét a kampány hajrájára időzítették.
Donald Trump egyik legnagyobb kihívása a női szavazók megnyerése és Melania ehhez megpróbált hozzájárulni azzal, hogy a könyvében nyilvánosságra hozta, hogy abortusz-párti álláspontot képvisel.
„Korlátozni egy nő jogát, hogy eldönthesse, megszakít-e egy nem kívánt terhességet, ugyanaz, mint megtagadni tőle a saját teste feletti rendelkezést” – írta Melania Trump a memoárjában. Ez azonban a konzervatív szavazók között visszatetszést keltett, a liberálisok pedig kampányhúzásnak tartották. A demokraták egyik fő üzenete az abortusz és az egész kampány során azt állították, hogy Trump betiltaná azt. Melania megszólalása az ügyben egyik oldalnak sem tetszett, így visszatért a korábbi szerepébe. A volt first lady adott néhány interjút, és megjelent férjével a republikánus jelölőgyűlésen, de alapvetően nem volt aktív tagja a kampánynak. Az abortusszal kapcsolatos nyilatkozata gyorsan eltűnt a hírekből.
A könyvére adott negatív médiareakciók azt mutatják, hogy az amerikai médiumok még mindig nem tudják feldolgozni, hogy Melania Trump a perek, szexbotrányok, politikai botrányok ellenére, továbbra is kitart a férje mellett.
Ezt is ajánljuk a témában
Az eset jól mutatja a Nyugat abszurditását: egy szeretett háziállat tartása miatt drasztikus lépésekre szánják el magukat, míg az illegális migrációt tétlenül szemlélik.
Kapcsolódó cikkek a Amerikai elnökválasztás 2024 aktában.
A független-objektív Politico szerint „megbocsátható”, hogy így mentheti ki egy „republikánus koncepciós perből” az adócsaló és drogfüggőként fegyvert vásárló Hunter Bident. Ám van egy kis bökkenő.
Zuckerberg korábban mindent bevallott, ugyanis úgy cenzúráztak, ahogy a demokraták kérték.
Az ügyet a hivatalban lévő elnökök elleni vádemelést tiltó szabályok miatt zárták le, de Trump második ciklusa után újranyithatják.