Letartóztatnák a hágai elfogatóparancs alapján Netanjahut Párizsban? Megérkezett a hivatalos válasz!

2024. november 27. 16:28

A franciák egyértelműen fogalmaztak.

2024. november 27. 16:28

Nyitókép: GIL COHEN-MAGEN / POOL / AFP

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök „mentességet” élvez, amelyet „figyelembe kell venni” a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) által ellene kiadott elfogatóparancs esetében – közölte szerdán a francia külügyminisztérium az MTI beszámolója szerint.

A tárca közleményében a nemzetközi jog szerinti kötelezettségekre hivatkozott, amelyek 

a Nemzetközi Büntetőbíróságban nem részes államok mentességére vonatkoznak, ami Izrael esetében fennáll.

Hozzátette, hogy 

ezek a mentességek vonatkoznak Netanjahu miniszterelnökre és más, a bíróság elfogatóparancsa által érintett miniszterekre.

Ezeket a mentességeket „figyelembe kell majd venni, ha az ICC kérné tőlünk letartóztatásukat és átadásukat” – hangsúlyozta a francia diplomácia.

Benjámin Netanjahu mellett a múlt héten a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Joáv Galant nemrég leváltott védelmi miniszter, valamint Mohamed ed-Deif, a Hamász iszlamista terrorszervezet katonai szárnyának főparancsnoka ellen háborús és emberiesség elleni bűncselekmények miatt.

A Nemzetközi Büntetőbíróságot létrehozó 1998-as Római Statútum egyik cikke foglalkozik a bíróságot el nem ismerő országok vezetőinek mentelmi jogával, bár ez továbbra is nyitott maradhat különböző értelmezésekre.

Ezt is ajánljuk a témában

Franciaország továbbra is szorosan együtt kíván működni Netanjahu miniszterelnökkel és az izraeli hatósággal a béke és a biztonság elérése érdekében mindenki számára a Közel-Keleten” – zárul a francia külügyminisztérium közleménye.

Azóta, hogy az ICC bejelentette a Netanjahu elleni elfogatóparancsot, Franciaország többször megismételte, hogy alkalmazni fogja a nemzetközi jog szerinti kötelezettségeit, de nem mondta ki egyértelműen, hogy letartóztatná-e az izraeli miniszterelnököt, ha Franciaországba érkezne.

A francia álláspont tisztázása alig néhány órával azután történt, hogy szerda reggel életbe lépett az Izrael és a Hezbollah síita fegyveres szervezet közötti tűzszünet, miután több mint egy éve tartott az ellenségeskedés a libanoni-izraeli határ mentén, amely két hónappal ezelőtt háborúba torkollott az izraeli hadsereg és az Irán által támogatott libanoni fegyveres mozgalom között.

A tűzszünetet az Egyesült Államok és Franciaország által közösen, több hónapon át folytatott intenzív diplomáciai erőfeszítések tették lehetővé.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nemecsek-3
2024. november 27. 22:13
Pikáns amikor egy bíróság kimond egy érvénytelen jogellenes ítéletet
ubulka57-2
2024. november 27. 21:00
Putyinnak nincs mentessége?
Józsi6
2024. november 27. 20:02
Tehát mindenki telibeszarja a nemzetközi bíróságot. És ezeket ki fizeti ?
masikhozzaszolo
2024. november 27. 18:47
/Ezeket a mentességeket „figyelembe kell majd venni, ha az ICC kérné tőlünk letartóztatásukat és átadásukat” – hangsúlyozta a francia diplomácia./ Ez ellenkezik a címmel, hogy egyértelműen fogalmaztak. Mondanám akkor magyarul: Semmilyen álláspontot nem foglalunk el, majd ha itt lesz Netanjahu, és rikácsol a bíróság, akkor majd összedugjuk a fejüket, mérlegeljük a mentességet, meg a kérést az elfogatóparancsban, és majd akkor döntünk. Ez egyértelműen ezt jelenti, ha egyértelműnek jellemezett válasznak titulálják.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!